A veď načo dodržiavať pravidlá azylového procesu, ide len ďalších 5000

Budú ďalšie autobusy do Nemecka? Maďarsko ich zas nechá pobiehať bez pomoci po krajine? Zas sa budú ad hoc dohadovať premiér Maďarska a kancelári Nemecka a Rakúska?

V priebehu niekoľkých hodín dnešného rána prišlo do Srbska z Macedónska 5000 prisťahovalcov. Očakáva sa, že za celý pondelok ich bude viac než v rekordný deň 23. augusta: počet ľudí, ktorí vtedy prekročili uvedené hranice, prevýšil číslo 7000. (M1) Zdroj: V priebehu niekoľkých hodín dnešného rána prišlo do Srbska z Macedónska 5000… – Denník N

Je oveľa chladnejšie. Prší… To si humanitárny aktivisti zmlsnú.

Viete priatelia, keď hovorím, že treba dodržiavať pravidlá, hovorím v záujme všetkých tých, čo sú už na ceste. Pravidlá, to znamená, že každý má automaticky dopredu jasné povinnosti a práva. Pravidlá, to znamená, príprava, plánovanie. Pravidlá, to znamená zamyslieť sa v pokoji v dobrých časoch, čo urobíme v strese zlých časov. Pravidlá, to znamená, že sa nezabudne ani na tých, čo málo kričia a čo submisívne sedia v kúte.

Tak, tak, hnusné pravidlá…

Hnusné pravidlá hovoria, že po prekročení hranice prvej bezpečnej krajiny musí utečenec požiadať o azyl. Začne azylová procedúra, ktorá z neho zmyje prečin nelegálneho prekročenia hraníc bez dokladov. Začne procedúra, ktorá nám umožní sa v pokoji zamyslieť, pretože poľahky splníme to najdôležitejšie: Zachrániť utečenca pred hladom a zimou. Pod novinárskou ochranou. Začne procedúra, ktorá všetkých zachytí a zachráni pred útrapami pochodu z Budapešti do Viedne.

Pokojne sa môžeme zamyslieť, ako im splniť prianie cesty do Nemecka. V pokoji im môžeme pripraviť cestovné balíčky potrebných pomôcok. V pokoji sa môžeme pripraviť na to, že tie balíčky od nich vyzbierame a presunieme z Nemecka do Srbska pre ďalších.

Tak, tak, hnusné pravidlo o tom, že utečenca treba čo najrýchlejšie dostať do zberného tábora a dostať do azylového systému.

A potom je to už vlastne jednoduché a ide to ako po masle. Teda, podľa pravidiel:

 1. Postaviť veľké, ale naozaj veľké utečenecké tábory pod vlajkou EU a zabezpečiť každému tri OSN-dávky-jedla denne. Pod novinárskou kontrolou.
 2. Administratívna analýza
  1. deti do škôl a to bleskom a bez pardónu – absolútna priorita
  2. tí čo chcú pracovať nech ponúknu, čo vedia a nech sa podieľajú na zveľaďovaní táborov a ich okolia – adepti na integráciu, vzdelaných okamžite nostifikovať
  3. tí čo len chcú prečkať, kým sa budú môcť vrátiť domov nech prečkajú – balíček  učiteľov demokracie a ekonomickej prosperity na cestu domov
 3. Riešiť situáciu u nich doma, aby sme sa ich mohli rýchlo zbaviť.

Písal som o tom a pásať budem. Kým sa to konečne nestane. Naozaj nič viac nepotrebujeme. Konať podľa pravidiel, v pokoji bez stresu analyzovať ako fungujú a reagovať na ich nedokonalosti ich zmenou.

Všetko to ale vyžaduje disciplínu a trpezlivosť. Je ich proste veľa. Aj oni aj my si musíme uvedomiť, že nedodržiavanie pravidiel EU je cesta po utečeneckého predpeklia. 

My čo sme ešte zažili základnú vojenskú službu vieme, že bez disciplíny a prísneho dodržiavania pravidiel sa 3000 ľudí ubytovaných na pár desiatkach metrov nedokáže dlhodobo udržať pri živote a zdraví.

Pod čiarou: Profesionálne sa zaoberám procesným manažmentom a pri pohľade na ten bordel v procesoch, postupoch a pravidlách od Bosporu po Špicberky sa mi manažérsky nožík otvára vo vrecku. Akcia Budapešť-Viedeň-Mníchov sa stane ukážkou cielenej ignorácie. Od maďarskej vlády až po dobrovoľníkov.

Zdieľať?

2 komentáre pri “A veď načo dodržiavať pravidlá azylového procesu, ide len ďalších 5000

 1. Spätné upozornenie: Zabudnúť sa pozerať aj mimo zlatého stredu udalostí sa nám môže vypomstiť | M+M+M+M (4M)

 2. Spätné upozornenie: Zabudnúť sa pozerať aj mimo zlatého stredu udalostí sa nám môže vypomstiť | M+M+M+M (4M)

Komentáre sú uzavreté.