Ad: Ako sa zmenili internetové katalógy

Komentár k článku na ronyho spravodaji Ako sa zmenili internetové katalógy. Najprv si hupkom prečítajte tamten článok, aby ste boli v obraze a potom hupkom sem. Ach jo! Takto to dopadá, keď nám trackback umrel na spamovú chorobu.

Na plnú hubu treba povedať, že katalógy súčastnosti sú len nositelia reklamného priestoru pre svojich majiteľov. Majitelia katalógov majú v trubkách ľudí, ktorí nejakým poblúznením mysle použijú ich reklamný priestor na vyhľadávanie.

Ak by mal katalóg fungovať musel by na jeho štruktúrou sedieť dav ručných obrábačov. DMOZ je typickou ukážkou, že to nie je možné urobiť formou dobrovoľníkov. A formou platených zamestnancov? Kto má na to prachy aby to robil skutočne dôkladne dobre? Okrem speňaženia reklamného priestoru nikto lepší predajný model nevymyslel a tento je nedostatočný na to, aby uživil potrebnú haldu holubov. Blahej pamäti si robil na prvého apríla Google srandu, keď takto predstavil svoj tým skvalitňovačov výsledkov vyhľadávania.

V čom skôr vidím cestu, je otázka špecializovaných katalógov (len neviem či je to správne pomenovanie) typu zbozi.cz Ktokoľvek sa môže zapojiť, ale ak sa chce zapojiť, musí dodať štrukturované dáta. Ak je možné v danej oblasti vytvoriť v dátach nejakú štruktúru, bude sa dať v tejto oblasti urobiť špecializovaný katalóg. Prosto, maximum práce musí urobiť ten kto dáta dodáva a kto teda chce byť nájditeľný. Tým sa prenáša jednak motivácia a druhak aj finannčná záťaž tam, kde je jednak maximalizovateľmá a druhak minimalizovateľná. Veď v konečnom dôsledku podobne funguje aj fultextové vyhľadávanie. Musíte zamakať na SEO, aby ste boli nájditeľný.

Mimochodom, ani zoznam.sk implicitne nevyhľadáva vo svojom katalógu, ale vo fultextovom indexe Jyxa. A podobne sú na tom aj ostatné väčšie katalógy. Väčšie, myslím v počte návštev z ich domény na mojich projektoch a v zmysle štatistík Netmonitoru a podobných krištáľových gúľ. Jednoducho už dávno to nie sú katalógy. Už je to len zvykový mýtus, že sú to katalógy. S ohľadom na svoj obchodný model ani nemajú finančné možnosti nejakým spôsobom radikálne zmeniť svoj stav. Stav, kedy ich katalógová časť je legitímnou linkfarmou na SEO pre Google a Jyxo a výsledky vyhľadávania nakupujú u externých firiem, teda u Jyxo a Googlu.

Trochu sarkastických úvah: Dokedy tento stav bude Jyxo a Google trpieť? To znamená, dokedy ich budú indexovať, používať linky z katalógov ako informáciu do svojich rankov? Nuž, kým od nich budú tieto katalógy kupovať ich indexy prípadne umiestňovať do výsledkov vyhľadávania ich reklamu. Myslím, že najväčším víťazom je aktuálne slovenský eTarget. Predpokladám, že keď niektoré pidikatalógy dorastú, aj Adsense si ukrojí svoj podiel. Všetko je predsa otázka vzájomnej výhodnosti. Na prebúranie sa do podielu Googlu na poli vyhľadávania, tak na to všetci rezignovali. Postaviť silný (v podiele na trhu vyhľadávania) lokálny katalóg, na to nemajú ani za mak motivácie. Etarget a garancie prvých strán ich zabezpečia do dôchodku dosť. Koniec sarkazmu.

Na záver, len upozornenie, že katalóg znamená ručne pridávané stránky do jednotlivých sekcii a následne nad týmto katalógom postavený vyhľadávací stroj, ktorý vám ponúkne výsledky len z tohoto katalógu. Súčasne katalóg poskytuje možnosť ručne listovať v prehľadnej štruktúre sekcii a tým sa dopracovať k relevantným výsledkom. Katalógmi je napríklad surf.sk, zoznam.sk/katalog, centrum.sk/s-xx-xyz

Typicky katalógom nie je azet.sk, aj keby mal slovo katalóg v záhlaví písmom o veľkosti 100px. Vyhľadáva totiž v indexe Jyxa, a tento index vytvoril robot, ktorý fultextovo prechádza celý slovenský web a prejdené stránky zaraďuje do svojho fultextového indexu. Rovnako katalógom nie je zoznam.sk, centrum.sk, pretože po zadaní do vyhľadávacích políčok poskytnú výsledky vytiahnuté z fultextových indexov. Väčšinou zasa Jyxa.

Ako tak pozerám, z katalógu sa stane fultext v momente, keď si na nejakom PPC systéme zarobí toľko, koľko Jyxo pýta za svoj fultextový index. No schválne, kedy sa objaví na jednom z tuuvedených katalógov fultext?

Akokoľvek je tento článok dlhý, je tu tá základná otázka: Na čo je komu katalóg?

8 komentárov pri “Ad: Ako sa zmenili internetové katalógy

 1. Súhlasím s budúcnosťou, alebo na anglickom webe už so súčasnosťou špecializovaných katalógov.

  ALE! K tvojím sarkastickým úvahám a konšpiračným teóriám o indexácii a posielaní ranku katalógových odkazov… Myslíš, že Google zaujímajú slovenské katalógy? Naviac tvoje teória nevysveľuje, prečo Google používa Yahoo katalógové odkazy pre ranking a plno ďalších, z ktorých nemá žiadne money alebo má dokonca náklad.

  Odpoveď je oveľa jednoduchšia… Katalóg je z pohľadu vyhľadávača stránka ako každá iná. Takže odpoveď na tvoju otázku: „dokedy ich budú indexovať, používať linky z katalógov ako informáciu do svojich rankov?“. Dovtedy, kým budú mať katalógy spatné odkazy.

  Zoznam.sk hľadá defaultne vo svojom katalógu, až potom v Jyxe. Prečo si myslíš, že katalóg, ktorý dáva možnosť fulltextového vyhľadávania, nie je katalóg?

 2. Kazdy z tebou uvedenych katalogov pouziva nejaky engine na hladanie v internete. Kazdy tiez ma svoju „katalogovu“ cast, v ktorej vyhladava pravdepodobne svojim enginom. Z postu mi nieje jasne ci rozlisujes medzi tymito priestormi 🙂 a neviem ako inde, ale v azete na katalogovej casti maka kopec brigadnikov tot kazdy zaznam prejde cez cloveka ktory ho zaradi.

  Suhlasim ze katalog je svojim sposobom link farma, ale pri roztiahnutej informacne architekture rank asi velky vyznam nebude mat. Linkovanie sa urcite da ziskat aj lacnejsie ako zaplatenim prvej strany… 🙂
  Mozno by sa katalogom oplatilo vyraznejsie oddelit a zvyraznit hladanie v internete a v katalogu/firmach resp defaultne hladat vo svojich zdrojoch. Predsalen na internet je tu google 🙂 a nie jyxo. Ci preziju ukaze cas.

 3. no, ja osobne prevadzkujem jeden katalog, http://www.vsetkovmeste.sk a ja osobne (a dokonca jediny :-))) triedim a pridavam sluzby a stranky don. to ze vyuzivam fulltext vyhladavanie, to je fakt, pretoze moja databaza je taka velka, ze mne pri mojom vlastnom engine vyhladavania to padalo – ale hlada sa v tom vyhladavani iba na mojej domene. skor vidim cestu v kvalite informacii ktore su v tom ktorom katalogu. ak ku kazdej polozke su 2 vety, tak je to zle… ale ked niekde mas 10 tisic sluzieb a ku kazdej popis, fotogaleriu a nejake aktualne info, tak je potom taky katalog (hoc aj nespecializovany) velmi uzitocny.

 4. ja si myslim, ze katalog je dobry na to ked hladam napr. stranky z jedneho oboru , v katalogu ich mam zoradene ale fulltext nemusi zachytit vsetky…….

  napr. hladam cestovky

  idem do katalogu najdem cestovanie/ cestovne kancelarie a mam ich po kope vsetky naproti tomu v google ich sice najdem ale fulltext mi moze ponuknut aj to co nechcem……..

 5. Spätné upozornenie: Surf.sk má českého brata: Rink.cz

Komentáre sú uzavreté.