Ako surfovať po čínskom webe?

Ak chcete vedieť čo sa píše na vašom obľúbenom čínskom webe (pardon; čínskej internetovej lokalite), použite Google Translator. Nemusíte vedieť ani tradične ani zjednodušene čínsky a čínsky web sa vám otvorí. Keďže Google Translator podporuje aj preklad z a do češtiny, je cesta na čínsky internet ešte  jednoduchšia.

Samozrejme, ako každý strojový preklad, má to svoje muchy. Vždy pomôže, keď si necháte paralelne (do dvoch tabov napríklad) preložiť čínsky text aj do angličtiny (alebo iného z  24 podporovaných jazykov) aj do češtiny. Akokoľvek, pre základnú orientáciu to pomôže.

Vďaka schopnosti Google Translator prekladať čínske znaky do angličtiny či češtiny si môžete prečítať aj reakcie v rozsypanom čaji na diskusnom fóre (odkaz via medialne.etrend.sk), kde rozoberajú modrú obrazovku premietanú na pozadí behu vzduchom k olympijskej čaši.

Čerešničkou na tortičke je záložka Google Translator s názvom Přeložené vyhledávání. Pre niektoré lokálne špecifické výrazy je často dobré zistiť si lokálny názor.  Pomocou tejto zložby som sa napríklad dostal k veľmi zaujímavému oslavnému monitoringu zahraničnej tlače. (Náhodný výber na základe 15 sekundovej rýchlej analýzy textu.)

Ak by vám bolo málo čínskej propagandy, skúste ruskú na tému Gruzínsko. Pre nás skôr narodených má ruština aj tú výhodu, že azbuka nám nie je až taká cudzia  a aspoň zľahka vieme odhaliť prekladateľský nezmysel.

Všeobecne, zdá sa mi, že je tu istá nika, ktorú by mohli majitelia treťo a štvrtotriednych katalógov využiť.  V týchto dňoch Čína predbehla USA čo sa týka počtu ľudí používajúcich internet, čoskoro bude nasledovať aj prvá priečka čo sa týka rozsahu a obsahu internetových lokalít. Majú na to predpoklady.

1 komentár pri “Ako surfovať po čínskom webe?

  1. Ešte na hodinách zemepisu sme mali niekde pri Číne umiestnený rébus: „Čím hovorí väčšina ľudí na svete?“

    Mylne sme sa dali nachytať – Angličtinou… O pár rokov, ak sa vplyv angličtiny neposilní, budú deti určite vravieť Čínština…

    IMHO je budúcnosť Angličtiny veľmi podobná s latinčinou – dostane sa do zatratenia a budúci študenti IT sa ju budú učiť ako starodávny jazyk. Podobne, ako to robia študenti medicíny dnes.

    BTW: riešenie rébusu: jazykom

Komentáre sú uzavreté.