Ako to u mňa vyzerá na voľnej nohe

Desať bodov, ktoré ani tak nie sú návodom, ako byť úspešný a spokojný ak pracujete pre seba, ale skôr je to náhľad do toho, ako to na voľnej nohe funguje.

7. Pozor na falešné úspěchy
Zaměstnavatel vás dřív platil i za to, že si pěkně uklidíte kancelář, vyberete si nový počítač anebo strávíte hodiny klábosením s klientem. Jenomže na volné noze to tak není. Peníze dostanete jen za to, že někomu, kdo si vás najal, předáte hotové dílo. Všechno ostatní jde stranou – jakkoliv je to lákavé.

Jak ustát práci na volné noze? | Finmag

Moje skúsenosti za viac ako 3 roky čo som kapitalista sú do bodky totožné s tým čo popisuje odkazovaný článok.

Možno len dodám, že akokoľvek sa Vám môže zdať podnikanie ako samostatne zárobkovo činná osoba jednoduché z pohľadu daní, radšej si urobte jednoosobovú s.r.o. Jednak ste viac chránený (aj nejaké tie ilúzie predsa potrebujeme) a viac sa vám podarí oddeliť firmu od osobného majetku. Ďalšou výhodou je väčšia flexibilita pri reagovaní na meniace sa daňové a odvodové zaťaženie (po lopate to vysvetlil Miháľ s tými 29€ odvodov). A do tretice, prinúti vás to riešiť účtovníctvo profesionálne. A keď už riešite účtovníctvo profesionálne, je logické byť platca DPH (jediná faktúra do EU ho aj tak z vás automaticky urobí) a to prináša ďalšie výhody.

Pre tých, čo majú problém s istotami zamestnaneckého pomeru upozorním na legendárnu pravdu:

Security is a result of control, and self-employment gives you far more control over your income than you have with a regular job.

10 Myths About Self-Employment. (Čítajte aj 10 Reasons You Should Never Get a Job.)

A mimochodom: Aj ja mám svoj seriál, ktorý je po 3 rokoch navyše aj odskúšaný:

Diel prvý: Odstráňte rozptýlenie
Diel druhý: Buďte na seba dobrý – Práve ste dočítali
Diel tretí: Pracujte vo vašom prirodzenom rytme
Diel štvrtý: Plánujte a stanovujte si priority
Diel piaty: Zušľachťujte svoju sieť kontaktov
Diel šiesty: Využite užitočné príležitosti
Diel siedmy: Vyhnite sa arogancii. Dajte si pozor na falošnú skromnosť.
Diel ôsmy: Zlepšujte svoj systém, automatizujte svoju prácu
Diel deviaty: Minimalizujte administráciu
Zdieľať?

6 komentárov pri “Ako to u mňa vyzerá na voľnej nohe

 1. Chyba mi spomenuty Mihalov clanok.

  PS: medzi koncom clanku a komentarom som 2x stlacil PageDown.. WTF?

 2. MareceK: Jozef Mihál sa svojho času pochválil, že ako majiteľ sro platí len zdravotné poistenie vo výške 29,-€, do Sociálnej poisťovne neplatí nič (lebo nemusí – zákon mu to umožňuje). Článok sa linkovať NEDÁ, lebo Mihálov blog zo SME akosi zmizol. (?)

  P.S.: odskúšal som zopakovať Tvoj problém s 2xPgD na 3 rozličných monitoroch a nepodarilo sa mi dospieť k podobnému výsledku. To čo za monitor alebo rozlíšenie používaš? 🙂

 3. Takže k tým 29€:

  Ide o tento rozhovor, kde v čase 22:20 sa o tom hovorí. http://tv.sme.sk/v/16234/mihal-o-odvodovom-bonuse-ideme-do-toho.html

  Mimochodom, tento rozhovor bude podľa mňa kľúčový v odpočte po 100 dňoch vládnutia.

  Ďalej je to známa vec, ktorú uverejňoval vrámci svojich „Daňových a odvodových rád“ po dva roky vo februári a marci na svojich blogoch a následne aj vo svojej knihe.

  Miháľov blog zmizol z blogov Sme niekedy dávno pradávno po nejakej roztržke vrámci VIP kategórie ohľadne dodržiavania kódexu blogéra. Príčinu si síce pamätá, no nemám chuť si dohľadávať podklady a dôkazy pre svoje tvrdenie v útrobách VIP diskusie blogov sme (navyše v diskusii, ktorá je viac-menej súkromná), tak to sem nebudem písať. Potom sa viac a viac objavoval na blogu http://blog.etrend.sk/mihalblog/ a sporadicky na blogoch aktualne.sk (pri štúdiu týchto blogov sa dá dovtípiť aj dôvod tej roztržky) Dokonca myslím (ale v tomto sa môžem mýliť), že vtedy sám požiadal o zrušenie a zmazanie blogu.

 4. Vďaka za doplnenie. 😉 Pamätám si, že tú info o odvodoch som kdesi u neho aj čítal, linkované video akosi uniklo mojej pozornosti.

 5. Dakujem za doplnenie, hned mi to dava vacsi zmysel.

  PS:
  Yanui: rozlisenie 1366x768px. Cast od „Paci sa mi to“ po koniec reklamy zabera jednu stranku.
  Piki: WTF sa nepouziva ako nadavka 😉

Komentáre sú uzavreté.