Ako som prišiel k webu

Pretože je víkend, zverejňujem niekoľko starších až prastarších článkov, ktoré som publikoval v prvej verzii blogu. Jedným z dôvodov je aj ten, že chcem tieto články preniesť do nového systému, aby som mohol staré a nezáplatované CMS vypnúť. Tiež si myslím, že mnoho mojich súčasných čitateľov tieto články nečítalo a bola by škoda, keby zapadli do zabudnutia. Tento článok vyšiel dňa 22. 02. 2004 (257 x prečítané)

Screenshot starého webu (4M)
Screenshot starého webu (4M)

Naše stránky som začal vytvárať na popud priateľa Mira. (Týmto je mu pripísaná nehynúca sláva) Už si nepamätám prečo to celé vlastne vzniklo, ale výhoda počítačov je, že si všetko pamätajú. Každý poriadny program má históriu, v ktorej nájde každý sklerotik všetko. Nahliadol som do ICQ-histórie a tam som našiel, že som chcel zverejniť pár fotiek.

Miro poradil, že sa dá použiť nejaká verejná fotogaléria, alebo si spraviť vlastný web. A tak som spustil Front Page, veď keď už je nainštalovaný, tak ho vyskúšam. Vznikla prvá verzia a s ňou som začal objavovať možnosti internetovej technológie. Primárny cieľ, zverejniť fotky, prešiel do pozadia a dopredu sa predrala moja večná túžba spoznať všetko do detailu a pochopiť princípy. Ďalším dôvodom pre vytvorenie osobného webu bolo zistenie, že mi nevyhovuje súčasná podoba webových stránok na okolí. Informácie – to áno, informácia je skoro synonymom pre internet, ale používanie klasických foriem čítania internetu je pre mňa príliš únavné. Všade reklama, furt tam čosi skáče, bliká a v 90% prípadov to čo je najagresívnejšie, ma vôbec nezaujíma. Preklikávanie zo stránky na stránku a hľadanie informácii naprieč stránkami zdržuje. Internetové stránky sú plné starých informácii, neaktuálnych článkov a hlavne je to premiešané krížom-krážom.

Murphyho pravidlo hovorí: Ak sa niekam chceš dostať, choď! Toto pravidlo som si vzal k srdcu a vykročil som z bludného kruhu informačného balastu. Vznikli stránky M+M+M+M. Každý blok má pre mňa svoj dôvod. Tak isto aj forma, jeho umiestnenie, farba, veľkosť, podporuje informačnú hodnotu našich stránok pre mňa.

Aby som nezabudol, čím chcem pokračovať, nabudúce to bude o hnutiach „za bezbariérový web“. Bol by som rád, keby sa čítanie internetu priblížilo viac ľuďom, ktorí nie sú profesionálmi v počítačoch a internete.