Blábol o autorských právach

Patrik Zandl dal dohromady úvahu o tom, kam by mal smerovať vývoj v oblasti autorských práv. Ak by som poukazoval priamo na nezmysly, ako podpora krížového financovanie (záznamy verzus koncerty),  absenciu nákladovej položky tvorby, ignoráciu existencie konečnosti autorskej ochrany v použitých príkladoch, neriešenia čo s označením autorstva  a ďalšie, asi by sme sa sporili o blábolovitosť jeho textu do súdneho dňa.

Poďme chvíľu súhlasiť

Tak to skúsme sporom. Uznajme, že má Marigold pravdu a napíšme spoločne svojho vlastného Znadla. Veď:

O krádeži má i každý školáček jasno: ukrást digitální soubor, který okopírujete a původní majitel ho stále má, pokud jste mu ho náhodou nesmazali? Najednou máte dva identické soubory, přičemž náklady na pořízení toho druhého souboru jsou plně ve vaší režii. Jeden soubor někdo vytvořil a vy jste použili svůj čas a své technické prostředky k tomu, abyste si vytvořili jeho kopii. Neukradli jste, ale zkopírovali. Můžete totéž provést s automobilem? Jistě, že můžete.

(Odkaz nebude, veď citácia je nástroj autorského práva, ktorého zmysel sme súhlasili spolu s Patrikom popierať.)

Takže priatelia, zapojte sa do kopírovania marigold.cz. A ak by sa vám málilo na chronomag.cz sa vyskytuje pár autorských textov a ani tie kompiláty a preloženiny z firemných materiálov isto nie sú na zahodenie. Veď nie je nad to, za 5 minút získať obsah a potravu pre nejaký MFA webík.

V každém případě je třeba říct si na rovinu: autorská práva nejsou žádná vyšší, přirozená práva a jejich samotná existence v dnešní podobě je nesmyslná. Jsou právní úpravou funkční v době tápání před sto lety, rozhodně nikoliv dnes. Jsou reliktem systému, jehož životnost se chýlí ke konci.

Pre fajnšmekrov: Zvláštnu prémiu získa ten, komu sa podarí vrámci živého prenosu (Facebook a Twitter ideálne) prezentovať Patrikove slová na nejakom seminári ako jeho vlastný prínos do diskusie. Možno svoje pravé autorstvo nakoniec uhádate. Morálne právo je predsa na našej strane.

Uvidíme, ako sa uplatní vizionárske riešenie. Možno budem prekvapený a naozaj žiadnu autorskoprávnu ochranu textový obsah nepotrebuje. Veď náklady na jeho tvorbu Patrik asi nemal žiadne a kde nie je hodnota, nie je čo chrániť. Otázkou potom je, čo sme si to z Marigolda vlastne okopírovali.

Koniec zadania, už len záverečné slovo

Som naozaj ďaleko od toho, aby som súčasný stav v ochrane a správe autorských práv obhajoval. Napísal som toho už naozaj dosť o tom, ako veci nefungujú a ako by mohlo autorské právo fungovať lepšie. Vytiahnem len jednu myšlienku: Chráňme duševné vlastníctvo tvrdo, ale len po krátky čas.

7 komentárov pri “Blábol o autorských právach

 1. Z odkazovaneho clanku, ohromne sa mi pacia taketo pseudoargumenty:
  „Bez toho, že ochranu jejich autorských práv vykonávají soudy a policie, by si neporadili. Přenášejí tak náklady na své podnikání na celou společnost, aniž by z toho celá společnost profitovala.“

  Takze, vazeni, ak vam vykradnu byt, alebo vas niekto prepadne a dobije do krvi, nie ze vas napadne to udavat na policiu alebo nebodaj sa s niekym sudit, prenasate tak svoje osobne zaujmy na celu spolocnost, bez toho, aby ta z toho profitovala.

 2. Proc bych kopiroval Marigold.cz, kdyz je jeho obsah volne dostupny a ja na nej muzu proste dat odkaz?

 3. Eso, pretože by si sa tak zapojil do dôkazu sporom o pravdivosti/rozumnosti Patrikovho nápadu zrušiť autorské práva úplne. Na vyhodnotenie dôkazu správnosti/nesprávnosti jeho návrhu je treba, aby sa jeho texty razantne kopírovali, bez ohľadu na súčasné autorské právo, ale v duchu jeho návrhu z prvého článku.

 4. Dobrý den,

  v článu pana Zandla nikde není vyřčena myšlenka o nezávadnosti publikování cizího díla pod vlastním jménem.
  V tomto případě nejde o svobodu šíření informace, nýbrž o ochranu autorovi osobnosti, která nemá s copyrightem/leftem nic společného.

  PS: S Článkem pana Zandla, nebo ještě lépe, s duchem článku pana Zandla souhlasím. Není to v rozporu ani s tím, že souhlasím i s Vaší větou: „Vytiahnem len jednu myšlienku: Chráňme duševné vlastníctvo tvrdo, ale len po krátky čas.“

 5. Spätné upozornenie: Marek Prokop – priekopník v rozdávaní fotografí | M+M+M+M (4M)

Komentáre sú uzavreté.