Byrokracia, ktorá pozná len hranice

Firmy v Európe sa tradične viac zameriavajú na národné trhy, než aby cielene rozširovali svoje obchodné príležitosti aj do iných krajín EÚ. Len 8 percent malých a stredných firiem exportuje svoje tovary a služby do inej členskej krajiny. Zdroj: EÚ bude financovať ‚Erasmus‘ pre podnikateľov

Založiť európsku firmu vyžaduje milióny. Založiť niekoľko národných zas duplicitné náklady. Založiť firmu v zahraničí je v podvedomí ľudí zafixované ako pokus o „daňový únik“.

Čo takto trochu pravicového ale európskeho pohľadu do európskeho podnikateľského prostredia. Prvý krok by mohol nastať v júny, kedy by sa mohla prvá z európskych inštitúcií otočiť doprava. Voľbami do Európskeho parlamentu to máme všetci v rukách.

A vzhľadom na systém práce európskych inštitúcii, teda na princíp spolurozhodovania, by to skutočne mohlo otočiť kormidlo EU. Totiž, darmo je Rada Európskej únie odrazom socialistických vlád jednotlivých krajín. Spolurozhodovanie znamená, že Parlement a Rada musia nájsť najprv spoločnú reč, kým vyjde nejaká smernica.