Celé kompletne zle, tieto náboženské sople na rukávoch

Sloboda slova v riti. Demokracia v riti. Sebaúcta v riti.

Francúzsky premiér Jean­-Marc Ayrault sa zastal časopisu s tým, že platí sloboda prejavu, no v súčasnej situácii sú excesy neprípustné a každý by sa mal správať zodpovedne. „Ak sa ľudia skutočne cítia dotknutí, môžu sa obrátiť na súd,“ povedal pre rozhlasovú stanicu RTL.

SME.sk | Pre karikatúry Mohameda Francúzi zatvoria školy.

Svoj postoj by som asi nesformuloval lepšie, tak ocitujem jedného f-priateľa:

Koukejte zabít ty zatracený lháře co si dovolili tvrdit, že jsme tlupa zabedněných vražedných primitivů beznadějně zaseknutých ve středověku.

(Reakcia na Egyptský imám vyzval k zabití tvůrců filmu Nevinnost muslimů)

Ale čo nám je táto intelektuálna debata platná? To, čo roztrhnutá košľa toho mladíka pred sovietskym tankom z šesťdesiateho ôsmeho.

Pamätám si na údiv v hlase jedného historika a jeho slová: „Ľudia chceli s nimi hovoriť o Voltérovi a Senecovi. To predsa nemohlo fungovať! Tie decká mali pod uniformou pyžamo a čudovali sa, prečo je v tejto strednej Ázii ráno tak chladno.“  Podobne to bolo v 1956, keď po vyjdení z tankov sa vraj sovieti pýtali na cestu k oceánu. Miestny im vysvetlili, že sú v Maďarsku a nie v Sueze.

Aj kresťania mali svoje krížové výpravy. Už sme z toho vyrástli a pravidelne organizujeme ekumenické bohoslužby. Drhne to, trvá to storočia, ale ide to. Ďalší Ján Pavol II. sa v arabskom svete ešte nenarodil.  Hádam to sloboda a demokracia u nás dovtedy prežije.

Zdieľať?