Cena je len číslo, nedefinuje mieru užitočnosti, na to treba lepšiu matematiku

„Stále je to drahé, aj keď cena by klesla, keby to niekto začal robiť vo veľkom. Cena tony emisie na európskom trhu s emisiami je momentálne 25 eur na tonu. Ak by sa tieto dve ceny stretli, už by sa to oplatilo,“ hovorí Lukáč.

Source: Môžeme s tým začať aj dnes. Práškovanie pôdy čadičom by stiahlo miliardy ton CO2 z atmosféry, tvrdí štúdia – Denník N

Emisné povolenky sú cena teplého vzduchu. Nič viac ako len a len virtuálny konštrukt virtuálneho produktu za virtuálnu cenu. Ak je internet   virtuálny, tak emisné povolenky sú virtuálnou mocninou virtuality.

Ďalším absurdným rozmerom je úvaha, že tie vyraďované Boengy 747 použijeme na práškovanie planéty. Len aby sme nezabudli, že čadič, to sú tie okrúhliaky, čo zbierajú deti na poliach či hádžu s nimi žabky na každom väčšom potoku na Slovensku.

No a nakoniec tu je šialenosť konštrukcie toho článku – o všetkom sa v ňom píše, len nie o energetickej bilancii tej chemickej reakcie CO2+čadič. To je také charakteristické pre mnoho nápadov enviromentalistov. Na chémiu a matematiku sa akosi zabúda.

Nahradenie je pekné slovo, no klasický trhový princíp hovorí a dokonca aj klasická aj kvantová fyzika hovoria, že systém smeruje od stavu s vyššou energiou do stavu s nižšou energiou, nie naopak. To nahradenie musí byť lacnejšími, menej energeticky náročnejšími, jednoduchšími, dostupnejšími s vyššou hodnotou, s vyššími ziskom, s väčším prínosom. Na to všetko treba dodať energiu z vonka. Energiu v podobe vedy, výskumu, pohybu tovaru…ň
 
Jediný, kto dokáže viazať energiu v prírode, sú živé organizmy, pričom na pohon sa pomocou fotosyntézy použije energia zo slnka. Výsledkom je vysoko energeticky hustá ropa, uhlie… Na to natlačenie energie do malého objemu bolo treba dodať externú energiu. Slnko nič nestojí a ešte aj dodá energiu na výsadbu lesa šírením semien vetrom.
 
Ukladanie CO2 je znižovanie entropie. A tá sviňa má v rovnici energetickej bilancie záporné znamienko. Teda ide o znižovanie NEusporiadanosti sústavy, v tomto prípade planéty. A tu hovoria o procese zvetrávania, ktorý je z princípu založený na zvyšovaní entropie.
 
Zvetrávanie je presne opačný proces. Proste mi to nevychádza z princípu. Ukladať bez vloženia energie? Tá energia niečo stojí.
 
No a tu sme pri základnej otázke -ktorá technológia je najefektívnejšia, najlacnejšia, teda, ktorá nahradí tú menej efektívnu v ukladaní CO2? Aktívna výsadba stromov? Pozbieranie CO2 do tlakovej fľaše a vyvezenie na Mesiac? Prestať spaľovať ropu + ukladanie do samoobnovovacích lesov? Uhasenie produkcie CO2 na Sibíri?
 
Nie, v článku píše o rentabilite, ak by zdraželi povolenky na teplý vzduch. O nahradení práškovania vápencom za čadič. Ale aby porovnali cenu s výsadbou stromov, s vývozom na Mesiac, či s cenou zmeny spôsobu pohonu áut, to ani náhodou.
 
Naozaj je to nahradenie nahradením efektívnym?