Česká koruna nabrala severný smer

A veru bolo načase. Na umravnenie, ktoré by sme z nášho pohľadu potrebovali má už len 6 mesiacov. Som za každú srandu, ale posúďte sami vývoj za ostatných 12 mesiacov:

Kurz CZK/EUR

Graf CZK/EUR, zdroj: ČSOB.cz

Prečo to umravnenie? Dnes sme na jednej strane barikády, ale zajtra budeme na druhej. Práve preto si to sem poznamenávam. Zavedenie eura  na Slovensku má totiž aj ďalšie dôsledky, nie len iné cenovky. Už budeme v Čechách, Maďarsku a Poľsku tí valutoví cudzinci s tou silnou menou.  Doteraz sme viac menej hrali na jednej strane ihriska a svoje meny viac ako menej rovnako posilňovali voči euru a doláru. Ak bude uvedený graf smerovať rovnako na juh ako doteraz, od nového roku budeme na okolité krajiny strácať.  A to veru neviem, či sa mi bude páčiť.

Ako to bude ďalej naznačil v dnešnom online rozhovore guvernér ČNB, keď potvrdil, že:

Je zjevné, že aktuální posilování je mimo tyto rozumné meze a vymknulo se jaksi z kloubů.

K budúcemu vývoju zaujal jasné stanovisko:

Známá ekonomická poučka říká, že neexistuje žádný ekonomický model, který by uměl spolehlivě odhadnout denní pohyby kurzu. Praxe nejen u nás, ale i ve světě ovšem též říká, že po každém silném vychýlení kurzu na jednu stranu přicházejí též korekce. To potvrzuje nakonec i vývoj české koruny v režimu volně plovoucího kurzu od roku 1997. Nevím, proč by tentokrát nemělo tohle hrubé pravidlo platit.

A aby som nezabudol obligátnu narážku v súvislosti s posilňovaním českej  meny voči doláru. Viete prečo pravidelne v lete zdražie benzín na čerpacích staniciach?  Už aby bola jeseň a všetci presadli zo súkromných áut do služobných.

Zdieľať?