Český virtualizačný tajfún = prechod života z mora na súš

V Čechách sa chystá najväčšia reforma verejnej správy od čias Márie Terézie. Celá štátna úradnícka agenda prejde od papiera k virtuálneho priestoru.

Celý systém datových schránek (formálně označovaný jako ISDS, informační systém datových schránek) skutečně bude fungovat zabezpečeným a garantovaným způsobem: když se do něj něco vloží, zajistí opatření zprávy a eventuálních příloh časovým razítkem a elektronickou značkou (automatickou obdobou elektronického podpisu), postará se o spolehlivé doručení do cílové datové schránky, generuje potvrzení o doručení atd. Odesilatel se tak spolehlivě dozví, zda byla jeho zpráva doručena a kdy byla přečtena, příjemce má záruku že odesilatel zprávy je skutečně tím za koho se vydává, atd. V tomto ohledu je tedy ISDS skutečně zcela odlišným systémem než běžná elektronická pošta, u které žádné takové záruky neplatí. Zdroj: Datové schránky ante portas

Nádhera, zaplesá každé srdce bijúce pre bezpapierovú kanceláriu, internetovú komunikáciu, plnú dostupnosť a pohodlie domova.

Háčik rozmeru harpúny na Mobidicka

Prihlasovať sa do svojej dátovej schránky vraj bude subjekt skrz webové rozhranie a autorizácia prebehne pomocou mena a hesla.

Dám vám chvíľu na vydýchanie.

.

Ešte chvíľu

.

Dátové schránky budú povinne slúžiť na komunikáciu od Úradu k osobe (fyzickej, či právnickej) pokiaľ daná osoba schránku má (právnické osoby povinne zo zákona, fyzické dobrovoľne). Prostredníctvom dátových schránok bude možné vykonávať aktívne operácie. Teda operácie, ktoré menia hodnoty v jednotlivých registroch, pokiaľ na tieto nie je potrebný overený podpis. V ďalšom kroku sa predpokladá zapojenie overeného elektronického podpisu do celého systému.

Experiment svetového významu

Aktualizovaná 26.3.2009: Dusoft ma v komentári upozornil, že píšem krávoviny o tom, že „Český štát sa stane pokusným laboratóriom prechodu života z vody (trojrozmerného priestoru) na suchú zem (virtuálneho priestoru). “ a že ide o experiment svetového významu.

Estónci to majú podobné riešenie pre bežných občanov:

@eesti.ee e-mail adress

Every ID-card user has a personal e-mail address, issued by the Republic of Estonia. The address is also functional in the form of ID-code@eesti.ee, e.g. 47302200234@eesti.ee.

This address is meant as an official channel of communication between the state and the person, whereas the state can use it for providing the person with official notices and personal information relating to the person. Zdroj: www.id.ee

A plány majú veru odvážne:

…the ID-card will become the most widespread means of personal identification over the Internet by 2009. If in 2006 a mere 20,000 people used their ID-cards electronically, then by 2009 the number will reach 400,000 to 600,000 with the help of this project. Zdroj: www.id.ee

Či a ako to majú zmáknuté z ohľadom na  skutočné prerastenie života do virtuálneho priestoru, to je na dlhšie skúmanie.

Akokoľvek, ak má byť virtuálno skutočne ďalšou formou existencie ľudskej civilizácie, naozaj už potrebujeme vyliezť z hračkárskych aplikácii do skutočne reálneho využívania internetu. A to globálne, nie len na lokálnej úrovni.

Zdieľať?

4 komentáre pri “Český virtualizačný tajfún = prechod života z mora na súš

  1. experiment svetoveho vyznamu? to bol vtip?

    estonci komunikuju s uradmi, podavaju danove priznania, menia svoje udaje v registroch atd. od roku 2001. ich obciansky preukaz ma v sebe cip, cize autorizacia je vykonana zasunutim karty do citacky (+dodatocna autorizacia menom/heslom podla potreby).

    je pekne, ze sa snazia preniest urady online, ale ak by chceli byt prvi, tak meskaju nejakych 8 rokov; ak by chceli byt experimentom svetoveho vyznamu, tak meskaju este dlhsie.

  2. Vo Fínsku sa zasa identifikuje bankovými údajmi. Neviem ako to presne funguje, ale ak žiadam o novú daňovú kartu (niečo ako daňové priznanie), mením bydlisko a podobne, tak ma daná stránka presmeruje na stránku mojej banky, kde sa prihlásim (grid kartou) a potom som naspäť presmerovaný na stránku, z ktorej som prišiel.

    Estónci sú v týchto veciach dosť vpredu oproti ostatným štátom. Myslím, že mali dokonca voľby cez internet.

Komentáre sú uzavreté.