Cestovateľské predmety cestujú namiesto vás

Sučasťou hry Geocaching je aj vypúšťanie a prenášanie cestovateľských predmetov, travelbagov a geocoinov z jednej kešky do druhej. Tieto predmety tak môžu precestovať tisíce kilometrov. Alebo sa aj po dvoj preloženiach stratiť v rukách neznalých. Cestovateľské predmety (travel bug a geocoin) sú pre mňa esenciou ľudského dobra, nezištnosti a prajnosti, ktoré hra geochaching v sebe v obrovskej dávke obsahuje.

V keške býva poklad. Rôzne samolepky, hračky z kindervajíčok, retiazky, našiel som aj sluchátka, hudobné CD, DVD. Naozaj všeličo býva ako poklad. To sú veci, ktoré podľa pravidiel hry slúžia na výmenu. Ja si vezmem niečo a namiesto toho tam zas niečo dám. Čisto z lásky k budúcim nálezcom danej kešky.

Okrem týchto vecí, ktoré sú akýmsi priebežne obmieňaným inventárom pokladu sa v keškách nachádzajú aj cestovateľské predmety. Tie sa v keške len zastavia a s každým ďalším nálezcom putujú do ďalej kešky. A aby sme všetci mohli tieto predmety sledovať, majú svoje jedinečné evidenčné číslo.

Keška je pre cestovateľský predmet len nástrojom, ako putovať po svete.

Odkiaľ sa berú?

Sú to predmety, ktoré my hráči vypúšťame do sveta aby putovali. Kúpime si ich, dáme im na ich webovej stránke nejaký cieľ a vložíme ich do nejakej kešky, ktorú práve odlovíme.  Áno, musíme si ich kúpiť, pretože zásadným je, že cestovateľský predmet má pridelené jedinečné číslo, podľa ktorého môžeme sledovať jeho cestu. A tie čísla musí niekto evidovať a udržiavať.

Stoja tak od 3-5€ aj do 10€. A hráči sa s nimi chvíľu potešia a potom ich pustia do sveta. A spoliehajú len na dobrosrdečnosť neznámych, ktorým sa ich cestovateľský predmet dostane do ruky.  Majitelia spoliehajú, že keď sa cestovateľské predmety niekomu dostanú do ruky, bude vedieť, ako sa má k takému cestovateľskému predmetu správať.

Ako poznám cestovateľský predmet?

Každý cestovateľský predmet má na sebe text „Trackable on geocaching.com“ a súčasne je na ňom jedinečný evidenčný kód. Evidenčný kód je 5 alebo 6 alebo 7 miestny zložený z písmen a čísiel.  Napríklad vyzerá nejako takto: SKGE06.

Takže, keď sa prehrabujete v poklade kešky, dávajte pozor, či sa na niektorom predmete nenachádza text „Trackable on geocaching.com“ + nejaký kód.

Ako vyzerá cestovateľský predmet?

Cestovateľským predmetom môže byť minca, potom má tvar mince. Môže to byť minca v tvare žiletky, potom má tvar žiletky. Alebo tvar pivnej tácky. Môže to byť čokoľvek na čom drží prívesok s evidenčným kódom, napríklad pes alebo prasa. Dokonca to môže byť aj auto keď je na ňom nalepené evidenčné číslo pre cestovateľské predmety. Ale vždy, vždy je na ňom nápis „Trackable on geocaching.com“ a nejaký ten evidenčný kód.

Čo mám s cestovateľským predmetom robiť ak hrám geocaching?

Ak ste hráč geocachingu, tak môžete vybrať predmet z kešky bez náhrady a bez výmeny. Proste si ho vezmite a večer, keď budete logovať kešky, tak ešte zalogujete aj že ste našli cestovateľský predmet. Použite formulár na evidenciu cestovania na stránkach geocaching.com do ktorého zadáte kód z predmetu. Tým sa vám sprístupní stránka na zalogovanie.

Nabudúce, najlepšie tak do 7-14 dní, ho vložíte do kešky, ktorú nájdete. A tak cestovateľský predmet posuniem ďalej na jeho ceste neznámo kam.

Prípadne si vyberiem na vloženie takú kešku, aby som pomohol predmetu splniť jeho cieľ.

Čo mám s cestovateľským predmetom robiť ak nehrám geocaching?

Ak nehráte s nami geocaching, ale našli ste kdesi niečo, čo má na sbe text „Trackable on geocaching.com“, tak dajte vedieť nejakému hráčovi. Alebo mne. Alebo niekomu na geocaching.sk či geocaching.cz. My si to už medzi sebou povieme a nejako vyriešime, aby sa poblúdený cestovateľský predmet zas dostal späť do našej hry.

Veľa šťastia a málo blúdenia našim cestovateľským premetom. Ako som spomenul, jednak majú nejakú tú reálnu hodnotu. Ale hlavná hodnota pre hráča-majiteľa predmetu je v sledovaní jeho putovania a sledovaní radosti ostatných hráčov, že môj predmet našli na opačnom konci zemegule.  Lebo keď sa hra darí, tak mapa putovania jedného predmetu vyzerá napríklad takto:Travelbug map2 Travelbug map 1