Chrípka, prechladnute – od novembra do marca

Tak totohľa máme v lekárni denno denne minimálne každú chvíľu a stále dookola. Napriek tomu, nesmieme skončiť v rutine, pretože by to mohlo uškodiť pacientovi a aj nám.

Nádcha, sople, zaľahnuté v ušiach, zemiak v krku, to sú radosti… Vonku slniečko, biely sneh volá na lyžovačku a sánkovačku a vy nešťastný, usoplený, zachripnutý. Čo s tým? Nuž raz za mnou prišiel Viktor (Viktor je univerzálny pacient, ktorý bude na týchto stránkach odteraz trpieť všetkými možnými chorobami), tak teda, prišiel Viktor, odhadom 120 kg živej váhy, flanelová košeľa rozhalená skoro až po pupok a hlasom hodným drevorubača požiadal: „Dajte mi niečo na krk!“ Ako lekárnik s trochou obrazotvornosti som si predstavil sľučku na tej býčej šiji, obrátil som sa do regálu, zakuckal sa, aby som skryl potlačovaný smiech, vyberal tri lieky z poličky a hor sa na to:

Takže čo vás vlastne trápi? Máte bolesti v krku? Áno? A je to veľmi intenzívne? Aj teplotu máte? Necítite sa vo svojej koži? Vravíte, že nádcha je neznesiteľná? Stále plná nos, ani dýchať sa vám poriadne nedá? Tak poďme to poriešiť:

Na ten krk vám odporúčam Strepsils. Bolí vás to riadne? Tak tento je medový, prijemnej chuti, nemáte rád med, tak tento je mentolový. A tento by som skutočne odporučil, obsahuje aj lokálne anestetikum, takže nie len že lieči, ale vás to aj prestane bolieť. Len treba aj naďalej cmúľať 3-4x denne jednu tabletku a využívať minimálne toto celé 16 tabletové balenie, pretože aj keď to nebude bolieť, tak treba vyliečiť príčinu, teda dezinfikovať ústa a nosohltan. Proste krk. Ak by to neustupovalo po dvoch dňoch, treba zájsť k doktorovi.

Hovorili ste, že ste mali aj teplotu? A aj nádchu? Len jedna otázočka: S tlakom a srdiečkom nemáte problémy? Že nie? Srdce ako zvon? Tak to vám na ten plný nos odporučím Nurofen tabletky. To máte na zníženie teploty, proti bolesti, proti nádche a celkovo vás to posilní.

Ešte by som doporučil nejaké vitamíny. Skúste šumivé pomarančové. Tabletku do dvoch deci, nechať poriadne rozpustiť a vypiť. Ráno aj večer. Nie, toto vám neuškodí, čo telo nezužitkuje to z vás vyjde.

Pozerám, že sa vám zlepšila nálada. A na ten krk by ste si mali dať nejaký šál.

Tak, je to všetko? Papierové vreckovky priložím? A na večer nejaký prieduškový čaj. S manželkou pri telke vás zahreje. Nemáte telku? nemáte manželku? Ale čajík si zato večer uvariť môžete. A zajtra ráno za kanvicu, aby ste mali cez deň čo piť. Treba sa poriadne zavodňovať.

Tak ako? Lepšie ako čítať príbalový leták? Napriek tomu, nepodceňujte informácie v príbalovom letáku.

Klasická medicínska doložka: Toto je súkromný blog a aj keď ho píše lekárnik, tu uvedené informácie nie sú určené na liečenie a súvisiace činnosti. Vzhľadom na to, že som vás nikdy nevidel a nemôžem vám položiť doplňujúce otázky, nemôžem zodpovedať za chybnú interpretáciu tohoto textu.

Súvisiace:
Má smysl kupovat nové léky?
Nepodceňujte príbalové letáky na lieky proti príznakom chrípky a nachladnutia
Zdieľať?