Chystáte sa letieť? Vyhnite sa nominácii na Darwinovu cenu.

Letecké spoločnosti, ktoré majú zo súčasného uzavretia vzdušného priestoru nad Európou najväčšie straty, začínajú skúmať, či by sa eventuálne predsa len nedalo lietať. Radím byť veľmi opatrný.

V našej branži (farmabiznise) máme zavedené rokmi overené pravidlo: „Pri hodnotení výsledkov sleduje, kto robí výskum. Jedine dvojitá slepá štúdia má zmysel.“ U nás to zachraňuje životy a pomáha predchádzať opakovaniu thalidomidovej aféry.

Kto vlezie do lietadla na základe vyhlásenia leteckých spoločnosti, že je lietanie v prachu bezpečné, je idiot. Predstavte si, že vlastníte akcie londýnskeho letiska Heathrow. Kam až ste ochotný zájsť, aby vaša budúcoročná dividenda opäť pokryla náklady na vaše 4 rezidencie?

V posledných pár dňoch ma fascinuje, ako optimisticky sa v novinách objavujú správy o uvoľnení vzdušného priestoru v sobotu, v nedeľu, v pondelok… Pritom v správe nie je ani slovka o zmene stavu tej islandskej sopky. Ani slova o tom, že začalo fúkať na sever či západ. Ani slova od meteorológov. Ani slovo od seizmológov, že sa sopka upokojuje.

A ešte jeden zaujímavý rozmer má súčasný stav. Verím, že to bude konečne poriadny náraz ekologických snílkov do reality. Môžeme sa aj rozkrájať s úpravami nášho správania sa. Zemeguľa si žije svojím životom v mierke miliárd rokov a našich 70 je smiešnym zrnkom. Zemeguľa si žije v mierke miliárd ton a našich 50-80 kilo živej váhy je smiešnym zlomkom. Takže lopatisticky: Ak nemôžem lietať, cestujem vlakom. Ak sa zem otepľuje, investujem do zavlažovania… Prispôsobím sa.  To sa za ostatných pár miliónov rokov ukázalo ako najvýhodnejšia stratégia prežitia.

Jediné čo môžeme, je adekvátne reagovať a dokázať sa prispôsobiť podmienkam života na tejto planéte.  A je jedno, kým alebo  čím  sú tieto zmeny spôsobené. Čím skôr budeme hľadať náhradné riešenia pre rýchlu prepravu naprieč Európou a z Európy do ostatku sveta, tým skôr budeme môcť mať v Európe opäť pohodlnejší život.

Ja by som si kúpil lístok na vlak.

P.S.: Dvojitá slepá štúdia znamená, že pacient nevie čo užíva (skúmanú látku alebo porovnávaciu) a hodnotiaci vedec nevie či hodnotí pacienta užívajúceho skúmanú látku alebo pacienta užívajúceho látku porovnávaciu.

3 komentáre pri “Chystáte sa letieť? Vyhnite sa nominácii na Darwinovu cenu.

  1. … a, dvojita slepa studia. Kukal som ci mas v lekarni na webe nejake homeopatika, nie je ich tam vela, ak som dobre hladal, tak len dve. Zaujimalo by ma, ci nahodou ty nevies o nejakej dvojitej slepej studii, ktora by potvrdzovala ich ucinnost, lebo net wisdom je taky, ze neexistuje.

  2. Ked pozeras prezuvanie monopostov F1 sa tiez dozvedas, ze TERAZ obuvaju TOTO a v priebehu pretekov zvazuju TOTO.

    Fakt, ze maju v teame extremne rozpracovane systemy a teamy zamerane len na pocasie ti v telke nepovedia.

    Dovod je uspora casu a predpoklad, ze to tak naozaj je a naozaj sa v rozhodnutiach riadia odbornymi stanoviskami.

    Slepy test je samozrejme ok, avsak neverim, ze je to tak ako tvrdis, ze si nejaky manazer leteckej spolocnosti pozrie oknom a povie si, dnes lietame.

    Aj ked pri poznani fungovania slovenskych „manazerov“ firiem nemam uz iluzie.

Komentáre sú uzavreté.