Cirkus na obrazovke od Googlu

Google nie je len vyhľadávanie, ale kľudne to tak mohlo ostať. Ostatné programové novinky ako Google Talk a Google desktop search 2 prinášajú tak akurát spústu cirkusu na obrazovku.

Google Talk

O Google talku píše kde kto a všetci sa zhodujú v dvoch veciach:

  1. Čo sa týka vlastností je to jednoduchučká ranná beta
  2. Nemá to invisible mód

Mne sa tá jednoduchosť náhodou páči. Tesná integrácia s Gmailom sa mi veľmi pozdáva a povedal by som, že ide skôr o náhradu či rozvinutie Gmail notifikera (či ako sa to správne zove). Dokonca by som zašiel až tak ďaleko, že by som Gtalk nazval desktopovou aplikáciou pre Gmail. Keďze som ale Gmail notifiker nikdy nepoužíval, akosi netuším prečo by som mal prejsť z ICQ na Gtalk. Čas ukáže.

Gtalk má len dva módy. Alebo ste online, alebo ste offline. Prípadne si môžete vymyslieť desiatky iných, pre vás špecifických. Vami definovaný text sa zobrazí u ostatných užívateľov. Ale vždy je jasné, či je to online alebo offline mód. Nie je možné urobiť niečo ako invisible mód, kedy vy ste online, vidíte v akom stave sú ostatní, ale ostatným sa javíte ako offline.

Uvedenie jednoduchučkého programu naplno odhalilo charaktery užívateľov. Zaujalo ma, že všetkým doterajším recenzentom chýbal práve tento pokrytecký užívateľský stav. Neviem akceptovať ani odôvodnenie, že je to na ochranu pred ľuďmi, čo neakceptujú mnou nastavený aktuálny stav napr.: nevyrušovať. Nerieši to ani doručenie nevyžiadaných správ. Invisible mód je obyčajná pretvárka.

Google desktop search 2 beta.

Opäť mám len dve poznámky:

  1. Hovadsky sa zrýchlilo a rozšírilo vyhľadávanie
  2. Najviac propagovaný sidebar je len zbierka zbytočného cirkusu, ktorý vám zaberá plochu na monitore.

Osobne som si osvojil myšlienku, ktorá prišla s Gmailom. Žiadne zližité systémi organizácie súborov. Riešte obsah, my sa postaráme, aby ste ho vždy našli. A už žiadne mazanie kvôli nedostatku miesta. Odporúčam aktualizovať. Vyhľadávanie je rýchlejšie ako čokoľvek, čo ste doteraz zažili. Prehľadáva sa skutočne celý stroj a dokonca aj vaša gmail schránka. Dá sa komfortnejšie nadefinovať do ktorých adresárov nemá GDS čumieť (veľmi veľmi privátne vecičky do indexu naozaj nepatria). Ako novinka je, že celý indexový súbor sa dá šifrovať. Akurát mi nie je jasné, načo, keď ho nejde špeciálnym heslom zamknúť a ten, kto má prístup do Windowsov na vašom počítači, má prístup aj k vyhľadávaniu vo vašom indexe. Keďže index teraz obsahuje aj moju ďalekosiahlu korešpondenciu, asi ho presuniem na nejaký virtuálny privátny disk. Istota je istota. Laptop človek stratí, ani si nevšimne ako. ;)

Sidebar som rýchlo vypol. Cirkus nad cirkus a nič, čo by som nemal vyriešené lepšia a pohodlnejšie. Ak by, eventuálne, sa dal sidebár uvolniť do plávajúceho okna, začal by som uvažovať, že by to bola šikovná deskotpová aplikácia nad mnohými službami Googlu.

Mimochodom, ak chcete získať perfektný e-mail so slovenským rozhraním a dokonalou antispamovou ochranou, napíšte mi na moju e-mailovú adresu a pošlem vám pozvánku do Gmailu. Získate tak prístup do výborných a vzájomne prepojených služieb.

Dnes odkazy nie sú, veď je to celé o Googli tak si trochu zagúglite.