Články na vyberacích službách sú staré

Bude reč o serveroch ako www.vybrali.sme.sk, www.linkuj.cz a tak podobne. V spojení so surfovaním v záložkách prehliadača (napríklad Firefoxu) sú tieto služby úplne super. Mám však na ne jednu zásadnú požiadavku. Musia poskytovať nové a aktuálne informácie.

Názorná inštruktáž ako surfujem: Otvorím si stránku nejakej takejto agregátorovej služby, trebárs, vyberme náhodne jednu z mnohých, www.vybrali sme.sk. Prečítam si nadpis a perex a keď ma stránka zaujme otvorím si stránku v záložke na pozadí. Takto si postupne otváram zopár stránok. Všetko na pozadí. Prejdem najprv najlepšie hodnotené a keďže je tam žalostne málo nových textov, zájdem aj do naposledy pridaných. Aj tam si ich postupne otváram do záložiek na pozadí. Keď mám pocit, že som si pootváral dostatočnú porciu, ktorá ukojí moje informačné obžerstvo, nechám vybrali.sme.sk na pokoji a čítam záložku za záložkou.

A keď prečítam, aj by som eventuálne pridal nejaký bodík, ale to si už dávno nepamätám, či som si článok otvoril z 8. strany nových, alebo z 1. strany najlepších. Keďže som informačne prežraný, som absolútne lenivý sa v tom prehrabovať. Dávať hlasy po prečítaní perexu sa mi zdalo neseriózne, teraz už nemám síl. Nuž tak. Aj keď bol článok akokoľvek dobrý, bodov sa odo mňa nedočká a stále hnije medzi novými článkami.

Aby malo hlasovanie selekčný význam (z hnoja sebaprezentácie vyberieme perly), treba aby na prepracovanie sa medzi najlepšie dostal článok poriadne veľa hlasov. Aby malo hlasovanie nejaký význam pre čitateľa (hľa tuto sú najväčšie perly), mali by hlasy udržať v čase článok na horných pozíciách.

Z pohľadu majiteľa www stránky je vybrali.sme.sk výborný zdroj návštevnosti. Keď budú linky priamo na titulke sme, to bude len cvrkot. Verte mi, videl som časový priebeh návštevnosti svojich článkov publikovaných na www.pilnik.blog.sme.sk. Preto tu strácam čas prepieraním nedostatkov cudzej stránky.

Sme.sk je jedna z najnavštevovanejších stránok slovenského internetu. Kto by tam nechcel mať svoj link. No nestačí len hodiť svoj článok do nových, treba dostať aj dostatok serióznych hlasov. A naopak, keďže je hlasovanie takto komplikované, článok na 5. mieste na titulke sme.sk v boxe najlepšie z vybrali.sme.sk bude 3 dni starý!!! A pravdepodobne aj starší, pretože od napísania po pridanie medzi nové na vybrali.sme.sk ubehne nejaký čas. Takže som ho na 100% už vďaka nejakej inej, hoci aj amatérskej službe, čítal. Kvôli starým článkom mám chodiť na novinový portál?

Možno preto, aby výberové služby neponúkali staré články, umožňuje www.digg.com či www.netscape.com hafo pohľadov na články. Možno preto originály furt a stále vylepšujú, skúšajú, slovom riešia funkcionalitu. Asi vedia prečo. Od prevzatia asdf.sk, práve máme mesačné výročie, sa na funkcionalite vybrali.sme.sk nič nezmenilo. Možno im treba dať šancu 100 dní ako vláde.

Dodatok popierajúci význam tohto textu: Pred pár dňami mal poruchu aktuálne nehaknutý agregátor www.weblogy.cz, ktorá sa prejavila tým, že sa zrazu zobrazili články spred rokov. Aký mali úspech, popísal dgx vo svojom článku (hľadajte kdesi na konci). Takže baf a hurá na recykláciu. Prospieva životnému prostrediu aj českému a slovenskému internetu.