Čo chcú na oslavách 17. novembra oslavovať komunisti?

Aby bolo jasno: 17. novembra 1989 začala demontáž režimu riadeného Komunistickou stranou Československa.  Čo chcú na tribúne blahorečiť komunisti? Že už nemôžu strieľať ľudí na hraniciach? Že nemôžu rozhodovať koľko cementu sa uvoľní do maloobchodnej siete? Že nemôžu voliť jednotnú kandidátku Národnej fronty?

Predseda parlamentu a podpredseda Smeru Pavol Paška chce oslavovať 20. výročie nežnej revolúcie aj s bývalými komunistami. Pozval ich, aby vystúpili s prejavom na oficiálnej štátnej spomienke, ktorá bude 18. novembra. Podľa pozvánky, ktorú Paška poslal všetkým poslancom a predsedom strán, by mali vystúpiť Rudolf Schuster, Milan Čič, aj Peter Weiss. Každý by mal mať päť minútový prejav.

SME.sk | Paška pozval na oslavy revolúcie aj komunistov

Hm, možno budú oslavovať ako s celým reformným hnutím vydrbali a ako sa usadili na uprázdnených miestach po svojich súkmeňovcoch.

Ale nie, veď ono to nie je asi také jednoduché. Je to komplexná otázka a vrámci demokratických zásad je potrebné nad tým diskutovať a vidieť do v širšom kontexte. Napríklad takomto:

Paška na otázky SME odmietol odpovedať. Snaží sa však o to, aby na oslave vystúpili aj lídri revolúcie. Účasť mu zatiaľ prisľúbili František Mikloško a Ján Čarnogurský.

Bútora nepovažuje za vhodné, že na oslave majú hovoriť aj bývalí komunisti, ich účasť sa už však podľa neho zrejme nedá zrušiť.

František Mikloško: „Trval som na tom, aby tam v prvom rade vystúpili ľudia novembra. Pevne verím, že nakoniec tá zostava bude vyvážená.“

Ak by v roku 1989 Bútora povedal, že sa mu nezdá vhodné, aby aj naďalej viedla štát Komunistická strana, ale jej účasť vo vláde sa asi zrušiť nedá a Mikloško pevne dúfal, že hádam Jakeš  láskavo pochopí, že by bolo eventuálne rozumné povoliť nejaké tie 2-3 ďalšie politické strany a láskavo rozpustiť Ľudové milície a ŠTB… Ach jaj, je to paródia.

Priatelia, čo poviete svojim deťom, keď sa vás opýtajú, prečo reční a na tribúne a čo vlastne oslavuje predseda  Východoslovenského krajského národného výboru v Košiciach a minister spravodlivosti Slovenskej socialistickej republiky?  Ja teda netuším.

5 komentárov pri “Čo chcú na oslavách 17. novembra oslavovať komunisti?

  1. Preco stale ociernujete Socializmus,kazdy len ohovara komunistov ako keby dnesny zivot bol raj na zemi.Ved Ludia len robia od nevidim do nevidim.To vsetko zacali studenti a herci,spevaci.Ale uplne obycajni clovek vtedy nemal problemi.Teraz je totalita pre robotnika.To je vlastne revans za ti roky temna ako to hovoria kapitalisti.Chodte robit do fabriky a uvidite co je to demokracia.Vydieraju nas aby sme nadcasovali a ked nie tak nas uz vyhadzuju.Dakujem za pochopenie.A nie som dochodca ale mlady clovek.17 november bol plny nadeji.Lutujem,ze sme sa vydali na zlu kolaj.Politici posliapali nase nadeje.

  2. Johni, Tvoja argumentácia je logicky chybná. Ak niekto povie „Komunizmus bol zlý“, to ešte neznamená, že tvrdí „Dnes je raj na zemi“. Také niečo manipulatívne podsúvaš len Ty. Ale autor pôvodného výroku to nepovedal. Autor pôvodného výroku tvrdil len to, že komunizmus bol zlý (a nevyjadroval sa k tomu, čo je teraz).

    Komunizmus (či čo to u nás bolo) bol zločinecký systém, ktorý zatváral ľudí za ich názor, strieľaľ ľudí na hraniciach, a páchal ďalšie zverstvá. To je FAKT, to nie je NÁZOR.

    Ak sa nachádzaš v komplikovanej a ťažkej životnej situácii, ako naznačuješ, ľudsky mi je to ľúto. Naozaj! 🙁 Ale ani autor tohto blogu, ani jeho čitatelia vrátane mojej maličkosti nemôžeme niesť zodpovednosť za Tvoje rozhodnutia: ak máš od zamestnávateľa ponuku, máš možnosť akceptovať ju alebo nie. Ak boli Tvoje práva porušené, môžeš sa domáhať ich ochrany či už prostredníctvom svojich odborov, alebo ďalšími cestami, vrátane súdneho sporu.

    Mimochodom, firma nie je demokratická inštitúcia. V demokracii rozhoduje väčšina. Vo firme rozhoduje majiteľ alebo poverený manažment. Takže slovíčkom „demokracia“ by som sa pri argumentácii, ktorá súvisí s činnosťou akejkoľvek firmy, neobháňal.

    A čo sa týka politikov: je potrebné zvoliť si takých, ktorí nám nádeje nepošliapu… 😉

  3. Johni, v mojom článku sa v prvom rade zamýšľam nad 17. novembrom ako dňom, keď komunisti prišli o moc. Mal som na mysli priamo ten deň a revolúciu ako udalosť.

    Objektívnym faktom je, že vtedy prišli o „vedúcu úlohu“ zakotvenú v Ústave, museli pripustiť iné názorové prúdy do vlády a „slobodné voľby“ a tak podobne. Tie pojmy v úvodzovkách sú jasnými prehrami komunistických funkcionárov v politickom boji roku 1989. A tí dvaja, čo ich spomínam, tí boli dosť vysoko, aby chápali, že to bola prehra. Takže skutočne nerozumiem, čo je na tomto z ich pohľadu na oslavu.

    Kto oslavuje, že skončil na peknom 10 mieste zo 14 účastníkov?

  4. Revolúcia? Bol to úbohý pravicový prevrat, ktorý ponoril našu krajinu do chudoby a biedy. O revolúcii, teda zlepšení stavu ľudu tu nemôže byť ani reč… Čo sme dostali po tejto udalosti? Drogy, násilie, prostitúciu, armádu nezamestnaných, skrachované poľnohospodárstvo, nehovoriac o zdravotníctve a priemysle. školstvo a školské zariadenia upadajú ako aj družstvá, a to ani nehovorím o platenom školstve! Veď dnes vo vláde sedia tí, ktorí študovali zadarmo, tak prečo by sme namali aj my?

  5. Sojuz, do raja sme sa skutočne nedostali. 😉 Ale na štátnych hraniciach do nás nestrieľajú ostrými. Nie sme oplotení ako v ZOO. Nezatvára sa do basy za vlastný názor a každý môže mať ten svoj. Môžem chodiť do kostola – ale aj nemusím. Nemusím pochodovať v prvomájových sprievodoch. Ale môžem si zorganizovať akékoľvek zhromaždenie. Mandarínky nie sú na trhu len v obmedzenom množstve pred vianocami. Netreba stáť v radoch na banány, tolaletný papier alebo rifle. Na trabanty a škodovky nie sú poradovníky, ale môžeš si vybrať akékoľvek auto…

Komentáre sú uzavreté.