Cucá si Google Image Search informácie o type copyrightu z prsta?

Google umožňuje filtrovať vyhľadané obrázky podľa typu autorskoprávnej ochrany. Po službe Flickr sa tak Google Image Search stal druhou šikovnou pomôckou pre vyhľadávanie žánrových a ilustračných fotiek. Ale má to jeden zádrhel. A to zásadný.

There’s some fine print, of course. This feature identifies images that are tagged with licenses that authorize reuse. You’ll still have to verify that the licensing information is accurate. We can help you take the first step towards finding these images, but we can’t guarantee that the content we linked to is actually in the public domain, or available under the license.

Official Google Blog: Find Creative Commons images with Image Search

To, že informácia je len orientačná a utvrdiť sa v možnosti voľného použitia je treba priamo na stránke, kde sa fotky nachádzajú, je to najmenej problematické.

Pre majiteľov webov je naopak oveľa horšie, že nie je známe odkiaľ  tieto informácie Google vycucáva. Takže umravniť autorskoprávne tagy nie je také jednoduché. A tým sa tento nástroj aj pre preberajúcu stranu stáva skutočne veľmi problematickým.

V podpornej diskusnej skupine  k vyhľadávaniu je síce založené diskusné vlákno, ale do dnes bez odpovede.

So, how do you tag an image with a license so that it will be detected?

How to tag images with license? – Web Search Help.

Centrum správcu webu tiež nič nehovorí. Takže ako by som to? Alebo som niečo prehliadol, alebo je to už klasický googlovkcý prístup, kedy si Google o dátach myslí to čo sa jemu hodí.

4 komentáre pri “Cucá si Google Image Search informácie o type copyrightu z prsta?

  1. vysvetlite mi, co je zle na tom, ze Google vyhladava obrazky a zobrazuje ich nahlady. Len to, ze je to jeden z nastrojov umoznujuci hladajucim si rychlo urobit tematicku kolekciu obrazkov, ktore by mohol nahle pouzit bez suhlasu ich autorov?

    Ved vo vyhladavani su ponuknute cielove stranky obrazkov a zobrazia sa VZDY a cele.

  2. Ufff!!! Ale takéto nedoruzumenie?!?

    Celý článok je o zisťovaní typu copyrajtu a o možnosti filtorvať výsledky vyhľadávania. Kde píšem, že zlé, že Google vyhľadáva obrázky a zobrazuje náhľady?!?

    Tak lopatisticky.

    Článok je o tom, že som nikde nezistil, odkiaľ si Google cucá pre danú fotku typ copyrajtu. Je super, že Google rozšíril možnosti, ale ako správca stránky a majiteľ fotky by som chcel jeho schopnosti trochu ovplyvniť. Ale keď sám Google nepovie, čo mám vyplniť vo fotke/na stránke, aby moje fotky dostali v jeho indexe príznak „na komerčné použitie“, tak je to na hovno. A ak toto viem a chcem takto vyfiltrované fotky použiť na svojich stránkach, tak je to tiež na hovno, pretože nemám istotu, že zobrazené fotky po použití filtra „na komerčné použitie“ sú také, kde to autor vedome nastavil. Síce dostanem nejaký zoznam fotiek, ktoré môžem komerčne použiť, ale stále mi hrozí zrážka z neinformovaným autorom.

  3. Matej, áno zachytil som to priamo od zdroj. A je to taký typický Googlovský prístup k autorským právam. Povedia ako sa to dá nastaviť a uvedú len možnosť nastavenia v duchu CC. Ako uviesť „všetky práva vyhradené“, aby to aj Google Image pochopil, to veru nie. Lebo podľa tej RDF syntaxe, ktorú používajú, rozhodujúce je práve to, čo je v parametre odkazu.

    Celé toto RDF riešenie sa mi zdá také nejaké kostrbaté a nešikovné.

Komentáre sú uzavreté.