Diaľnica neznamená len značka

Najazdil som toho po diaľniciach ČR a SR dosť, preto sa odvážim trochu porovnať prístup správcov a údržbárov diaľnic v týchto krajinách.

Mám takú utkvelú predstavu, že diaľnica má výsadné postavenie medzi cestami. Preto očakávam, že sa o ňu bude zodpovedná firma aj tak správať. Výsadne, dôkladne, starostlivo, zodpovedne a hlavne kvalitne. Preto očakávam, že pre diaľnicu platia zvláštne pravidlá pre riešenie mimoriadnych situácii ako sú nehody, plánované opravy, alebo denná údržba.

Preto očakávam, že ma diaľnici nebudú úrovňové križovatky, nie ako na paródii na diaľnicu pred Košicami. Preto očakávam, že na vyznačenie dlhodobých opráv sa použijú svetelné, blikajúce a hlavne nezhrdzavené značky. Očakávam, že pri označovaní podobných situácii nedostane priestor ľudová tvorivosť, ale nastúpia štandardy rovnaké na celom Slovensku. Očakávam, že pri kosení v stredovom páse bude okrem šipky v rýchlom pruhu tesne pred prekážkou, aj minimálne 800m pred miestom kosenia upozornenie a minimálne 200m značka na prevedenie dopravy do voľného pruhu. Očakávam, že sa okolo Šintavy a Serede bude pri súmraku objavovať označené policajné auto a tých pravidelných samovrahov na bicykloch bude mastne pokutovať. Žigulíky v protismere pripomínať nemusím. Predpokladám, že na mieste pred Nitrou, kde sa pravidelne pri daždi vytvára kaluž vody, bude do odstránenia problému aspoň postavená značka. Predpokladám, že vodorovné značenie bude v perfektom stave a namaľované farbami na úrovni modernej doby. To bude asi tou skúsenosťou s Čiech.

A neviem prečo, ale predpokladám, že na diaľnici bude povolená 160 km/hod. To bude asi tým, že som optimista.

Poznámka pre rýpalov rýpavých: Za slovo diaľnica si dosaďte cesta, kde je povolená rýchlosť 130km/hod a možno vám svitne na čo narážam, zatiaľ našťastie len v tomto príspevku a nie v aute. Včera veľa nechýbalo a cestári sa zmenili na kolky.

Zdieľať?