Diel piaty: Zušľachťujte svoju sieť kontaktov

Aj keď pracujete sám pre seba, nie ste sám na svete. A už vôbec nie v odbore. Ja poznám teba, ty jeho a on mi môže byť užitočný.

  • Spoznajte ostatných ľudí vo vašom odbore. Kto sú vplyvné osobnosti, kľúčové hlasy, prichádzajúci nováčikovia…
  • Nechávajte relevantné komentáre na iných internetových stránkach a spolupracujte vo fórach a online komunitách. Spolupráca z vás urobí dôveryhodnú autoritu.
  • Udržiavajte svoj kontaktlist aktualizovaný. Spoznávajte zasvätencov a PíáR pracovníkov, dostatočne sa hláste o slovo tak, aby vám posielali novinky a informácie ako prvému. Ale s rozumom, nebuďte otravný.
  • Využívajte sociálne siete vo svoj prospech. Strávte dostatok času podporou/reklamou svojho profilu a predávajte zaujímavý obsah, ale neškoďte svojej práci.
  • Školenia, semináre, rôzne kluby a spolky sú zaujímavým zdrojom kontaktov. Zúčastňujte sa niektorých podujatí pravidelne. Staňte sa „dlhoročným účastníkom“
  • Sledujte, odoberajte odborné časopisy, komorový spravodaj… Sledujte, kto sú autori. Pregúglite si ich, aby ste získali ďalší prehľad o akciách, seminároch, na ktorých by ste sa mohli zúčastniť.
  • Nechajte sa uviesť do spoločnosti, predstaviť autoritou v odbore. Časť jej reputácie je dobrým odrazovým mostíkom na budovanie vlastnej.

Praktické odporúčania: V rámci rešeršnej prípravy na túto sériu som objavil tento názor: Vytváraním siete blogov sa moja online sieť zväčšovala a získal som poriadne množstvo PR kontaktov v UK. Rovnako som skúšal využívať siete ako Twitter a Digg stránku na zlepšenie svojho profilu.

Pravidelne gúglim kontaktné osoby na stránke, hľadám kontaktné informácie, kto sú vlastne majitelia a prevádzkovatelia. Na preskúmanie kto s kým kedy a prečo je zaujímavá stránka Obchodný register na internete.

Pätičky webov sú zaujímavý kontaktný zdroj. A okrem autorov sa mnohokrát dozviete aj aké nástroje, programy šablóny, dodávateľov používajú. Niekedy pomôže zobrazenie zdrojového kódu stránky. Yůhů raz prirovnal niektoré metatagy k psiemu značkovaniu pätníkov.

Keď už sme tou známou osobnosťou v odbore a ponuky sa len tak hrnú, v diele číslo 6 si preberieme čo-to o využívaní a odmietaní príležitostí.

Ďalšie časti seriálu:
Diel prvý: Odstráňte rozptýlenie
Diel druhý: Buďte na seba dobrý
Diel tretí: Pracujte vo vašom prirodzenom rytme
Diel štvrtý: Plánujte a stanovujte si priority
Diel piaty: Vychovávajte svoju sieť, poznajte vaše kontakty – Práve ste dočítali
Diel šiesty: Využite užitočné príležitosti
Diel siedmy: Vyhnite sa arogancii. Dajte si pozor na falošnú skromnosť.
Diel ôsmy: Zlepšujte svoj systém, automatizujte svoju prácu
Diel deviaty: Minimalizujte administráciu

Zajtra máme 1. máj, ideálny to deň na rozširovanie a prehlbovanie ústnych a osobných kontaktov pod rozkvitnutou čerešňou, preto ďalší diel vyjde v stredu.