Diel prvý: Odstráňte rozptýlenie

Nemáte šéfa? Ste sám sebe pánom? Pracujete doma? Píšete rôzne analýzy, texty, články, hodnotenia? Tvoríte obsah webových stránok? Musíte pravidelne písať správy o svoje činnosti svojim nadriadeným? Smolíte dokumentáciu? V najbližších desiatich dňoch na tomto blogu nájdete desať užitočných rád, ako pracovať s radosťou a optimizmom. Ako sa neuštvať, udržať svoju myseľ sviežu. Slovom dosiahnuť úspech.

Jednotlivé rady sú inšpirované mnohými článkami tak rôzne po sieti. V rámci bonusového 11. dielu prinesiem súhrn odkazov na texty, ktoré považujem za užitočné. Po sieti nájdete hafo takýchto článkov. Isto ste ich už čítali. A považujete ich za zbytočné, veď každý to pozná. Veď sú to prirodzené veci. Súhlasím! Aj táto séria je pre vás zbytočná, ak máte svoj systém. A máte ho naozaj? Nedalo by sa na ňom niečo zlepšiť. V ôsmej časti tohto seriálu budem písať práve o tom, ako zlepšiť svoj dokonalý a fungujúci systém práce tak, aby bol ešte dokonalejší a zajtrajšky boli ešte svetlejšie.

Diel prvý: Odstráňte rozptýlenie

Som presvedčený, že množstvo rušivých momentov v okolí exponenciálne energiu potrebnú na sústredenie sa na prácu. Zničte ich:

  • Urobte čokoľvek, čo vám umožní nájsť a udržať sústredenie a odblokujte vonkajšie rozptýlenie.
  • Zlepšite vaše pracovné prostredie tak, aby ste minimalizovali hluk a vyrušenia
  • Skroťte nástroje online komunikácie. Nekontrolujte e-mail každú chvíľu, vypnite IM aplikácie (ICQ, Gtalk, Miranda, Skype)
  • Nazhromaždite si výhradné časové bloky na rešeršnú prácu a na písanie. Ale hlavne: Dodržujte ich!
  • Skúste si plánovať stretnutia a rozhovory, nastavte si pripomenutia. To vám umožní zabudnúť na schôdzky. Tým sa zbavíte podvedomého časového stresu.

Praktické odporúčania: Ako najlepšie odblokovať hlasné okolie? Často je jedinou cestou nasadiť si sluchátka a pustiť si muziku o ktorej viete, že vám pomôže pri práci.

Vypnite si IM na celé doobedie, aby ste mohli urobiť veľkú časť práce ráno a doobeda.

Posuňte si denný rytmus tak, aby sa pretínal s ostatným okolím len minimálne. Vstaňte 2. hodiny pred ostatnými členmi domácnosti. Kým oni vstanú a začnú sa vám motať po dome, búchať dvermi od kúpeľne, máte dva texty hotové.

Historická rada: Neučte sa na skúšky na kúpalisku. Platí obzvlášť pre pánov. Skoro holé baby sú dobrou inšpiráciou pre básnikov, ale dokážu zabiť každé dobré predsavzatie nad skriptami z farmaceutickej chémie.

Jeden asistent na organike chodil do práce na obed. Do poobedia vybavil veci vyžadujúce interakciu s okolím a od 17:00 mal istotu, že do polnoci od neho nikto nebude nič potrebovať.

Máte aj vy svoj spôsob, ako sa brániť rušivému okoliu? Sem s ním do komentárov.

Ďalšie časti seriálu:
Diel prvý: Odstráňte rozptýlenie – Práve ste dočítali
Diel druhý: Buďte na seba dobrý
Diel tretí: Pracujte vo vašom prirodzenom rytme
Diel štvrtý: Plánujte a stanovujte si priority
Diel piaty: Zušľachťujte svoju sieť kontaktov
Diel šiesty: Využite užitočné príležitosti
Diel siedmy: Vyhnite sa arogancii. Dajte si pozor na falošnú skromnosť.
Diel ôsmy: Zlepšujte svoj systém, automatizujte svoju prácu
Diel deviaty: Minimalizujte administráciu