Diel tretí: Pracujte vo vašom prirodzenom rytme

Včera, v druhom diele môjho seriálu som spomínal, že sú tri zásadné výhody práce pre seba: Finančná nezávislosť, možnosť byť na seba dobrý a teda si lepšie užívať život a treťou výhodou, ktorú si dnes preberieme, je sloboda určiť si kedy a kde budeme pracovať.

  • Necíťte sa previnilo, ak nevyužívate svoju domácu kanceláriu celý čas.
  • Pracujte na posilňovaní vášho tela. Ak vaša produktivita po čase klesne, prestaňte pracovať. Boli by ste iba frustrovaný a otrávený.
  • Pomohla by vám zmena? Meňte veci. Pracujte v záhrade. Choďte do kaviarne. Ak vás to urobí viac produktívnym, šťastnejším blogérom, konzultantom, kapitalistom, je to dobre.

Praktické odporúčania: V rámci rešeršnej prípravy na túto sériu som objavil tento názor: Pracovať v posteli nie je pre mňa to pravé, ale ak na mňa príde nálada, veľmi rád pracujem v záhrade, na pohovke, v domácej kancelárii alebo príležitostne si urobím prestávku.

Ja zas rád časť práce vykonávam v polohe ležno, laptop na kolenách (už mám svoju kvótu detí splnenú ;) ) Hlavne ranná hodinka čítania webu prostredníctvom svojej RSS čítačky. Naopak, mravčia práca mi ide od ruky pekne za stolom.

Pokiaľ sa podarí nastaviť toky peňazí tak, že sú uspokojené všetky osobné a rodinné potreby a splnené základné ciele podnikania, je len na vás, či sa budete hnať za väčším a väčším a väčším ziskom a prímom, alebo si upravíte pracovný rytmus na 4×4. Nejde o žiadne tereňáky, ale o rytmus práce 4 hodiny 4 dni v týždni. Keď vás po mesiaci chytí pracovný zápal, kľudne nahoďte údernícky rytmus 20×7.

Ak radi beháte pri mesiačiku, tak pracovný blok dajte na doobedie a šport na večer. Ak máte svoju cieľovku medzi dôchodcami či matkami, naplánujte trebárs prácu v kaviarni hypermarketu od 8:00 do 10:00.

Poznámka na okraj: V prípade, že vás často prepadajú pocity beznádej, nestíhačky, časového stresu, pomôže, keď si nastavíte pravidelný denný režim. (Vytvorenie pravidelnosti je klasickou terapiou depresívnych stavov.) Normálny rozvrh hodín. Pri jeho zostavovaní sa ale riaďte dnešným odporúčaním. Vytvoríte si síce pevný rámec, pravidelnosť, ale podľa vášho rytmu.

Druhá poznámka na okraj: Zmena je zmenou len vtedy ak sa mení niečo, čo je pravidelné, obvyklé, zabehané. Vtedy je zmena prínosom. Zmena neustálej zmeny je neproduktívny chaos.

Zajtra sa už vrhneme do víru práce a posvietim si na plánovanie práce.

Ďalšie časti seriálu:
Diel prvý: Odstráňte rozptýlenie
Diel druhý: Buďte na seba dobrý
Diel tretí: Pracujte vo vašom prirodzenom rytme – Práve ste dočítali
Diel štvrtý: Plánujte a stanovujte si priority
Diel piaty: Zušľachťujte svoju sieť kontaktov
Diel šiesty: Využite užitočné príležitosti
Diel siedmy: Vyhnite sa arogancii. Dajte si pozor na falošnú skromnosť.
Diel ôsmy: Zlepšujte svoj systém, automatizujte svoju prácu
Diel deviaty: Minimalizujte administráciu