Diktát Európskej únie neexistuje

Najnovšie opatrenia prináša Európsky parlament? Alebo Európska komisia? Alebo dokonca nejakí euroúradníci? Ale kdeže! Nemecko a Francúzsko, ako samostatné krajiny navrhli ostatným, ako vidia spoločnú finančnú budúcnosť. Ostatné krajiny  eurozóny viac-menej neslobodne s nimi súhlasili.

Ak by niekto chcel hovoriť o diktáte Nemecka a Francúzska, na to je jeden dosť dobrý protiargument: Peniaze.

Keď som začal zarábať, začal som sa presviedčať, že peniaze sú v našej európskej spoločnosti nástrojom umožňujúcim byť slobodný. Čím viac máte peňazí, tým sa môžete bezkompromisne rozhodovať. Chcete cestovať? Chcete prokrastinovať (flákať sa)? Chcete robiť svetzachraňujúci biznis? S peniazmi to ide.

Bez peňazí musíte byť intelektuálne nabúšený. Obzrite sa okolo seba, to je stred Gausovej krivky a ten rozhodne neprekypuje intelektuálnou nabúšenosťou. Stred Gausovej krivky vyjde pri prvej príležitosti do ulíc. Tak ako to spravili onehdá  poberači dávok na východnom Slovensku. Tak ako to predviedli a predvádzajú grécki štátni úradníci.

Ja viem, sloboda sa nám popri tých peniazoch kamsi vytratila. No skúsenosť hovorí, že treba zachovať poradie hodnôt. Najprv naplniť žalúdky a potom vznešené intelektuálne úvahy.

Na našom kontinente sú krajiny, ktoré často končia  v našich porovnaniach ako tie, kde je vyššia životná úroveň. Krajiny, kde je pregrgávanie sa životom samozrejmosťou. Aj my by sme chceli. Tak potrebujeme peniaze. A to je ten dôvod, prečo súhlasíme s návrhmi Nemecka a Francúzska.  Za ostatných 60 rokov sa totiž ukázalo, že ich spôsob riadenia ekonomiky štátu funguje.

Diktát EU naozaj neexistuje. Počuli ste v ostatných dňoch meno Barossoa lebo – veď ani neviem ako sa ten eurotajtrlík zodpovedný za ekonomiku volá.  Diktát Nemecka, Francúzska? Preberte si to cez prizmu predchádzajúcich odstavcov.

Rovnako mohli prísť s návrhmi Británia, Belgicko či Malta. Aha, Belgicko nemalo posledných 541 dní vládu, Malta by navrhla postavenie cementární po Európe a Británia tak akurát nesúhlas v lakťoch za dekádu. A čo na to  švédsky superfinancminister? Že mlčí? Z toho ma môže dostať už len Staník. (Parafráza na scénku „Nepřišli gumičky – Těžký týden referenta Kubrta“)

2 komentáre pri “Diktát Európskej únie neexistuje

  1. no, nie je to take jednoduche. Svedsky minister financii sa teda ozyva (to, ze sa onho media nezaujimaju je druha vec). Cameron praveze na svoju partajnu liniu doteraz nesuhlasil velmi malo (vid vzostup UKIP-u v brtiskych polls a aj miestnych volbach) a to, ze nesuhlasil teraz prave dava teoriam o francuzsko-nemeckom diktate zelenu. Cim sa vraciam k svedskemu ministrovi financii, ktori musi teraz doma vysvetlovat, preco si mysli, ze riesenie, ktore znamenalo vyznamny konkurencny prepad svedskeho bankoveho sektora (esteze hned vedla su Nori, cize jazykovy problem neni) – a Svedi, teraz ako jedini, ktori maju REALNU skusenost s Financial transaction tax (ktora je jablkom svaru medzi duom Cameron – Sarkozy) – proti nej broja…

    Nahoda?

  2. no, nie je to take jednoduche. Svedsky minister financii sa teda ozyva (to, ze sa onho media nezaujimaju je druha vec). Cameron praveze na svoju partajnu liniu doteraz nesuhlasil velmi malo (vid vzostup UKIP-u v brtiskych polls a aj miestnych volbach) a to, ze nesuhlasil teraz prave dava teoriam o francuzsko-nemeckom diktate zelenu. Cim sa vraciam k svedskemu ministrovi financii, ktori musi teraz doma vysvetlovat, preco si mysli, ze riesenie, ktore znamenalo vyznamny konkurencny prepad svedskeho bankoveho sektora (esteze hned vedla su Nori, cize jazykovy problem neni) – a Svedi, teraz ako jedini, ktori maju REALNU skusenost s Financial transaction tax (ktora je jablkom svaru medzi duom Cameron – Sarkozy) – proti nej broja…

    Nahoda?

Komentáre sú uzavreté.