Distribuovaná sociálna sieť – úvodný pohľad

Keď už sa snažia klasické sociálne siete rozparcelovať a sprivatizovať si časti internetu, musí logicky existovať aj snaha dať to zas do poriadku a nastoliť stav ako pred tým. Ako mi lekárnici hovoríme status ante quo.  Takáto snaha ja pomenovaná ako distribuovaná sociálna sieť. To viete, som múdri ako rádio (pre novšie ročníky: ako internet), keďže som do Facebooku naskočil pred pár týždňami.

Ako som bol býval napísal, na sociálnych sieťach sa mi nepozdávajú dve veci:

  1. môj obsah na cudzej doméne
  2. debilná tretia osoba jednotného čísla

Pri hľadaní zdrojov o sociálnych sieťach som našiel mnoho spolutrpiteľov a ľudí, ktorí majú podobný názor. Najlepšie to charakterizuje veta: Prispievanie na Facebook je ako renovácia kuchyne v prenajatom byte. Áno je to, tak, viem o čom hovorím, poznám obe varianty (podnájom a vlastný). Investovať čas a peniaze do cudzieho majetku? Prečo by som to robil? Tak prečo všetci tí užívatelia….

Takže si to zhrňme: Rozumne uvažujúci sa v súčasnej situácii dostávajú na okraj virtuálnej spoločnosti. Nie že by to bolo niečo neobvyklé, veď aj v reálnom živote sa to deje. Takže čo s tým? Riešením by mohli byť distribuované sociálne siete.

Princíp je relatívne jednoduchý: Vo svojom piesočku (blogu, konte na sociálnej sieti, vlastnej sociálnej sieti, na desktope…) máte miestečko, ktoré zobrazuje dianie vašich priateľov, umožňuje priamo reagovať a pozná nástroje na správu priatelstiev.  Ako by so vám to priblížil?

Nuž predstavte si svoju RSS čítačku ako zobrazuje rôzne rss zdroje jedného človek (toho vášho virtuálneho priateľa) a vytvára tak kompletný prehľad o tom:

  • čo napísal na svojom osobnom blogu
  • čo napísal na svojom profesionálnom blogu
  • čo napísal a koho komentoval na svojom mikroblogu
  • prehľad jeho komentárov na cudzích blogoch
  • zoznam priateľov v ICQ konte, G-talk konte
  • Zoznam jeho záložiek v online záložkovacích systémoch
  • zmeny v účtoch voľnočasových sociálnych sietí
  • zmeny v účtoch profesných sietí
  • a tak ďalej a tak podobne….

Všimnite si že všetky vymenované lokality poskytujú už dnes nejaký RSS výstup alebo dokonca sofistikované API. Takže to chce len takú lustrovaciu aplikáciu, ktorá by vedela slušne zobraziť všetko uvedené. A možno už niekto niečo také máme sami o sebe vytvorené.

Napríklad ja som sa pohral s týmto základným levelom a do jednej svojej RSS čítačky som si doplnil výstupy z webových aktivít niektorých zaujímavých ľudí. Ale to máme len 1/3 celej distribuovanej siete. Vidíme, čo sa deje, ale nemôžme u seba  a priamo reagovať, komentovať, šťúchať, prosto robiť skutočnú sociálnu interakciu k ich  obsahu na ich preferovanej lokalite.   A tou ostatnou treťou tretinou, ktorú očakávam od nástroja distribuovanej sociálnej siete, je správa väzieb a hierarchie jednotlivých priateľov.

Toľko na úvod celej problematiky. Distribuovaným sociálnym sieťam sa budem určite viac venovať. Súčasná uzavtretosť facebookovských a myspaceovských privatizérov sa už pomaly láme. Hlavnou hybnou silou tohto lámania je množstvo obsahu vo vnútri izolovaných sietí.

Tortička na čerešničeke pre vás za odmenu, že sem chodíte. Podelím sa ešte o jeden nápad: Predstavte si, že vo svojom osobnom rozhraní do distribuovanej sociálnej siete sa vám na Google Mape pred očami mení lokalizácia vašich priateľov podľa toho z kej IP adresy prispeli do niektorej zo svojich sociálnych lokalít. To celé spresnené o údaje z ich profilov ich kont ich preferovaných sociálnych lokalít. Samozrejme platí reciprocita, takže v momente, keď sa prihlásite do svojho rozhrania distribuovanej sociálnej siete ste lokalizovaný u svojich priateľov.

Nuž vidím ju živo tú praženičku. Len ju naprogramovať alebo objaviť naprogramované.

Profil Martin Pilnik na Facebooku

5 komentárov pri “Distribuovaná sociálna sieť – úvodný pohľad

  1. To znie dobre 🙂 Aj to co pise Spravodaj. Je to vlastne princip SOA architektury. O tom, ci sa SOA rozsiruje, ci sa presadi, ako rychlo/pomaly by sa dalo diskutovat…

  2. Bystro: to je ako ked dobehne tinezerka raz vecer domov a matke prehlasi „neviem ako sa to vola ale ododnes je to moj konicek“. Tak je to aj so SOA 🙂

  3. ono je to princip FOAF protokolu a inych mikroformatov. do stranky das odkaz na metadata a citacky na to robene (alebo prehliadac) ti to ponuknu zobrazit, pripadne dalsim moznostiam spracovania sa medze nekladu.

  4. Rony: nie nevyhnutne. SOA sa pouziva v podnikovej sfere medzi IS, vyucuje sa aj na skolach (aj na tej mojej to bolo). Je to dobra myslienka, mozno potrebuje viac casu kym dozreju veci…

Komentáre sú uzavreté.