Dlhá perióda indexácie zničí interné vyhľadávanie na webe

Nasadiť na spravodajský web ako vyhľadávací nástoj Google je hlúposť. Perióda aktualizácie spravodajského webu je oveľa kratšia ako perióda návštevnosti Googlovského robota.

Dôsledky: V rozhlase som počul, že Zdeňek Svěrák prehral súd ohľadne ochrany jeho autorských práv k jednej jeho pesničke (podrobnejšie v inom článku). Chcel som si o tom prečítať viac. Hovorím si: Určite o tom písalo aj iDnes. Naozaj som si to tam chcel prečítať, ale nemal som šancu to nájsť. Robot to ešte nezaindexoval. Najnovšie články na kľúčové slovo Svěrák sú z 22.6. (rovnako na Lidovkách) a dnes máme 26.6. Na ďalšie otestovanie (a vytvorenie klasického matematického kontrapríkladu) stačí skopírovať nadpis z titulky do vyhľadávacieho políčka.

V tejto súvislosti je zaujímavé, že iDnes a Google uzavreli partnerstvo. No toto partnerstvo sa vôbec neprejavuje v lepšej podpore. Navonok určite nie, takže ako keby neexistovalo. Zakomponovanie výsledkov vyhľadávania do stránok je štandardnou vlastnosťou služby Custom Search Engine, ktorá je bežne k dispozícii komukoľvek. Aj vyhľadávanie na tomto blogu beží na ňom. Pritom by som si celkom dobre vedel predstaviť, iné riešenie od Google, ktoré by túto situáciu vedelo riešiť. Len nadhodím: Google search for your business

Ako som sa k tomu článku nakoniec dopracoval? Nuž cez konkurenčnú službu www.clanky.cz V tomto prípade Seznam profituje jednoznačne kvôli hlúposti vydavateľom. Tentokrát mi síce ponúkol články zdarma, no minimálne získal návštevnosť. Toto je pravdepodobne to miestečko na trhu, ktoré uvidel niektorý koncepčný guru v Sezname. Gratulujem!

Poučenie: Sledujte periódu aktualizácie svojich stránok. Ak je významne kratšia ako perióda indexácie robotom, zvážte všetky pre a proti pri výbere vyhľadávacieho nástroja.

Keď sme už pri tých výsledkoch vyhľadávania. Páni zo stavebných a náraďových firiem by mali popremýšľať, ako Zdeňka Svěráka zaradiť medzi vylučujúce kľúčové slová vo svojich PPC kampaniach na zveráky. Aspoň takto sa Svěrák môže pomstiť rôznym Bauhausom, OBIsom a Hornbachosom.

Komentárová služba informuje: Komentáre o autorských právach budem mazať.

Zdieľať?