Dnes stačí chcieť a urobiť to

Keď som písal o programe na mojich najbližších 36 rokov, jedným z bodov bola túžba pozorovať svet, kam sa bude uberať a dozvedať sa odpovede na otázky, ktoré sú dnes za hranicami poznania. Spomenul som si na to, keď sa v mojom Facebook konte objavila nasledujúca veta:

Dnes na vláde schválený prvý „môj“ zákon.

Neuveriteľný príbeh sa práve zavŕšil. (Od teraz to bude už len rutina.) Je fascinujúce pozorovať koniec 20. a začiatok 21. storočia so všetkými premenami, ktoré prinieslo v porovnaní s tými cca 30. predošlými.

Veď napríklad na takúto vetu bolo v ostatných cca 30. storočiach treba byť správne narodený v správnej rodine a aj v správnom poradí. Dnes stačí chcieť a urobiť to.

Ale nie je všetko zlato, čo sa blyští. A veru neviem, na ktorú stranu sú nahnuté váhy.

Viete, veľa podivností, ktoré pozorujeme okolo seba, spôsobil rovný prístup k verejným funkciám (a nie len k nim, ale napríklad aj k manažérskym funkciám prosto ku všetkému). Kým to bolo vyhradené dedičnej šľachte, mali na to roky a roky tradícii a bola tam predpovedateľná etika. Dnes môže byť „kráľom“ (tvorcom spravodlivosti) hocikto z ľudu. Teda z prostredia s rôznymi tradíciami, hodnotami. Nehovorím, že táto rovnosť je zlá. Len píšem čo tiež prináša.

Voľakedy by mohol byť františkán (aj keď asi by to bol skôr jezuita) poradcom premiéra a súčasne aj františkánom. Dnes je to (a naučili sme sa, že je to tak správne) nemožné. Voľakedy by sa z bezzemka ťažko stal minister. Aj rímski občania si boli rovnejší medzi občanmi iných miest. A potom prišli Francúzi so slobodou, rovnosťou a bratstvom, trochu sme to šmrncli nemeckou dôkladnosťou poprášili rakúsko-uhorským byrokratizmom a o 4 roky môže byť tvorcom spravodlivosti zas ktokoľvek z nás. Fascinujúca doba.

1 komentár pri “Dnes stačí chcieť a urobiť to

  1. Jak to tak vidím mame hodne spolecnych nazoru ! Ale verte mi svetu vladnou korporace no spis lidi co jsou na vrcholu korporaci a obama :_) to je jen sasek loudka a jeste ktomu cerny aby mnohem vic zapusobil na lidi. Protoze Bush uz byl ohrany a pro lidi „zly“.
    A taky mi prijde divne to spojovani jako treba do EU prijde mi to jako kdyby jsme se pomalu radily do vetsich celku ktere budou proti sobe valcit ale ted je otazkou jestli to bud jenom atovka bum bum a nebo nove vesmirne zavody. Jo a FB mi prijde jako novodobá cenzura a google s tou cenzurou taky pomalu zacina. Ale asi by to tu na tej zemi chtelo trochu procistit. Nove stoleti nova doba.

Komentáre sú uzavreté.