Dokedy bude robiť sme.sk zo svojich čitateľov druhú kategóriu?

Na webe si nezaslúžime poriadne zvládnuté novinárske remeslo? Počas dňa sa pod jedným ID objavuje neustále menený text bez označenia zmien, aby bol večer nahradený niečím celkom iným. Obsahovo aj formou. Pritom vonkoncom nejde o snahu ukázať vývoj udalosti. Je to vývoj od náčrtu cez koncept po schválenú verziu do papierových novín.

Som znechutený, ako sme.sk testuje, čo dať do zajtrajšieho papierového vydania na návštevníkoch svojho webového sídla. Namiesto novinárskej práce výber podľa čítanosti. Namiesto dobre zvládnutého remesla redaktora celodenne vyvesený nedorobok. Namiesto redakčnej práce kopa preklapov a novinárskej novinárskej koktavosti, chýb štylistických. Články na sme.sk by mali mať povinné varovanie

Včera bol stav permanentného editovania dovedený do obsahovej dokonalosti.

O 18:čosi bol článok doplnený o text:

Politici z koaličnej rady striedavo prichádzali k televízoru pozrieť stav zápasu, Jozef Mihál z SaS si ho medzi novinármi aj dopozeral. Koaličnú radu počas futbalu prerušili, po skončení sa zástupcovia SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd opäť vrátili k výstavbe vládneho kabinetu.

No pôvodný vložený rámček bez udania času tam ostal:

Existenčný futbalový zápas Slovenska proti Taliansku, ktorý svojim výkopom križuje rokovanie stredopravých strán, zaujal zatiaľ len Bélu Bugára. Ten ako jediný opustil politických kolegov a od rokovacieho stola zavítal medzi novinárov k priamemu prenosu z majstrovstiev sveta v Juhoafrickej republike.

Linkovať to nemá cenu, aj tak je tam dnes ráno celkom iný text.

Jedno z pravidiel blogovania znie: Z úcty k čitateľovi sa text po obsahovej stránke nemá prepisovať. Ak ho treba doplniť či opraviť, tak len formou označenej aktualizácie pri zachovaní dostupnosti pôvodnej verzie.

Pre ľudí zo sme.sk ponúkam to isté aj napísané ich vlastnými slovami, aby sa nesťažovali, že kvôli pochopeniu písaného textu na blogu 4M si na štýl treba zvyknúť:

Ak bloger mení už uverejnené články, vždy musí v texte ponechať aj pôvodnú verziu a k nej doplniť opravu. Nesmie meniť texty tak, aby čitateľa uviedol v omyl o ich pôvodnom znení. Výnimkou sú opravy, ktoré nemajú vplyv na zmysel textu (napr. oprava preklepov, gramatických chýb), ktoré je možné vykonať aj bez zachovania pôvodnej verzie.

Novinári sa majú na webe od blogérov ešte veľa čo učiť.

5 komentárov pri “Dokedy bude robiť sme.sk zo svojich čitateľov druhú kategóriu?

  1. je to medzi 3vecami ako navrh a odpoved je, ze potrebuju vediet, ako to urobit najlepsie.

    priznam sa, ze ja tiez neviem ako by to malo efektivne fungovat.

    bud by bol text plny skrtancov a clanok niekedy dlhsi ako je unosne s rizikom, ze uz prepisany text sa bude pliest s povodnym.

    alebo to bude clanok plny akych si znaciek, ktore by ajaxom natiahli skryty uz zavrhnuty text

    alebo by to znamenalo kompletne prebudovany redakcny system a na frontende kdesi moznost nazerat do historie verzii, co je pre citatela uplne k nicomu a oceni to malokto.

    bohvie neviem, naozaj neviem.

  2. Peter, to je jedna z moznosti, ktore som spomenul.

    casto vsak robia aj to, ze najskor maju clanok s textom z tlacovej agentury a neskor ho nahradia svojim textom. Proste by taketo veci tu stranku predlzili niekolkonasobne.

    A na rovinu: ja si nemyslim, ze je to TAK dolezity problem. Proste je to ine medium ako tlacene, kde sa v istom okamihu zamrazi cas a posiela sa jeden stav popisu, pricom nasledovne zmeny sa uz bud stracaju v priestore alebo nanajvys pridu v inom clanku na dalsi den.

    Toto nie je situacia, kde sa vybera zle a dobre riesenie ale je to situacia, kedy su vlastne vsetky riesenia zle a aktualne pouzite je zle bez moznosti kvalifikovat alebo kvalifikovat rozdiely medzi nimi.

    Predstav si tu istu spravu napr. vysielanu na TA3 v polhodinovych blokoch pocas celeho dna. Proste moderator rano povie 3 mrtvi. O polhodinu poviem 5 mrtvych. Vo vecernych spravach budu 2 mrtvi. Proste tak prichadzaju castokrat informacie a v danom stave su najblizsie skutocnosti a z roznych pricin su v kazdom case ine. Nemozeme im nadavat za to, ze kazdu chvilu bol pocet iny, ten predsa len nie je az tak dolezity ako samotna udalost.

    Dalsia otazka: maju sa „evidovat“ aj korektury gramatiky?

    Neprehaname to prilis? Ved ide o clanok, ktoreho zivot v priebehu dna straca na vyzname tak rapidne, ze v priebehu par hodin po uverejneni uz nikoho nezaujima.

Komentáre sú uzavreté.