Domáca úloha z písania

vták

Martinka si dopisovala úlohu, ktorú bola „nestihla“ napísať počas vianočných prázdnin. Išlo o cvičenie písania „J“. Na začiatku riadku je slovo, slabika, písmeno a dieťa ho opakovane píše a píše. Pamätám si, že som práve túto časť predmetu druhej triedy, čít-pís, nemal veľmi rád. Chcelo sa od nás, aby sme potichu ako mušky prepisovali a opisovali. Nič kreatívne, pre mňa priam ubíjajúce.

Ale späť k Martinkinej domácej úlohe. Všetko by bolo fajn, keby išlo len o opisovanie a prepisovanie. Zákerným sa stal práve obrázok na strane. Aby sa naše deti necítili ako onehdá ja, majú tam aj kreatívnu vložku. Na obrázku namaľované veci, zvieratá a vtáky pomenovať a ich názvy napísať. Pekne úhľadne. S vecami a zvieraťom (jež) nebol problém, ale čo s tým vtákom?

Vyzerá ako holub, ale ten sa v češtine povie tiež holub. My sme však potrebovali vtáka na „J“. Moje vedomosti o vtákoch končia pri holuboch, vrabcoch a sýkorkách. A s českým prekladom papagája na japagája Martina zásadne nesúhlasila.

Áno šípite správne, tak ako v minulých prípadoch (odkazy dole) pomohol Google. Cez seznam ptáků som sa dostal na Seznam – Ornitologie – nauka o ptácích a odtiaľ ďalej, až na vytúžený Seznam ptáků vyskytujících se ve střední Evropě.

Stránka Ptáci (lat. Aves) je naozaj výborným zdrojom informácii o operencoch v strednej Európe. Sú tam nielen české a latinské názvy, ale aj slovenské. U mnohých vtákov je aj podrobný popis a dokonca si môžete vypočuť aj ich spev.

Súvisiace u nás doma:
Tématická nástenka do školy
Domáca úloha z prvouky – kedluben
Domáca úloha z botaniky – zloženie listu