Domény s diakritikou – ďalšie proti

A nie ledajaké argumenty proti. Sú to dáta, ktoré vychádzajú z úst jednej z troch kompetentných strán celého problému. Jednou sú surfujúci užívatelia, druhou sú majitelia domén a treťou sú registrátori spolu so správcami daného doménového priestoru.

Na lupa.cz vyšiel rozhovor so správcami doménového priestoru .de .at a .ch (Nemecko, Rakúsko, Švajčiarsko) o skúsenostiach s prevádzkou domén s diakitikou.Má absurdný nadpis Národní znaky v doménách se v zahraničí ujaly. Prečo absurdný, hneď vysvetlím.

Autor si dovolil na konci rozhovoru  doplniť svoje zhodnotenie a názor. Nuž a dopadlo to tak, že na konci článku, kde na otázky odpovedajú zástupcovia správcov doménového priestoru napíše autor že: „…přičemž se jednalo převážně o pozitivní zkušenosti a reakce ze strany uživatelů.“ ??? Od čias objavenia sa nadhodnoty sú poskytovatelia tovaru alebo služieb a ich zákazníci v konflikte záujmov.

Vrtochy menšiny zaplatíme všetci

A teraz tie argumenty proti, ktoré zazneli s úst správcov doménového priestoru:

Od samotného zavedení v březnu 2004 se počet IDN domén více jak zdvojnásobil a momentálně tvoří 3,4 % z celkového objemu, což je hodnota, která se dala v německy mluvících zemích očekávat.

Zavedenie domén ulahodí 3,4% tvorcom obsahu v priestore .de,  2,7 % v priestore .at a 3 % v priestore .ch . Alebo inak, 3,4% tvorcov obsahu potrebovali pre svoj podnikateľský zámer doménu z diakritikou. To je aj z pohľadu ľudských práv skoro neexistujúca menšina. A ako taká si vyžaduje oveľa väčšiu starostlivosť. Teda väčšie náklady, ktoré niekto musí zaplatiť.  A vzápätí si ukážeme, že menšina, ktorá skutočne tvorí obsah na sieti, je ešte o 1/5 menšia.

Až 20% je zaparkovaných

Podle našich statistik je momentálně bezmála 20 % IDN domén „parkovaných“ nebo přesměrovaných na tzv. PPC systémy. (info o priestore .at)

Okolo 20% zaparkovaných domén s diakritokou v .at priestore? Hm, tomu hovorím „nezaznamenal sme žiadne špekulačné tendencie.“ Uff, páči 😉 sa mi článok, ktorý má nadpis v duchu „pre“ a prináša tvrdé dáta hovoriace „proti“.

A ešte jedna perla v priestore .at V článku sa sponíma meno Müller. Obe domény müller.at aj muller.at sú presmerované na celkom inú doménu. Nemohli si páni zvoliť lepší príklad, na ukážku toho,  ako sa invenčne a marketingovo pracuje s registráciou domén. Áno, nie je to špekulácia v zmysle komoditných špekulácii. 

Nevieme či je to prínosné

Sdružení DENIC nemá k dispozici žádná čísla, která by mohla potvrdit nebo vyvrátit skutečnost, že zákazník, ať už firma nebo soukromá osoba, registruje současně obě varianty domén.

Ten citát som vybral trochu populistický. Predsa len, neexistencia štatistiky dokazuje akurát to, že takýto prieskum neexistuje. Ale súčasne mi to umožňuje jednou vetou odpálkovať tvrdenia, že zavedenie domén s diakritikou nezvýši pošty preventívnych registrácii. Ale hlavne, neexistuje argument, že sa reálne rozšírili možnosti internetového priestoru (v zmysle: osídľovania amerického západu).

Fatálny problém s e-mailom

…mnohé mailservery nedokáží stále po technické stránce správně naložit s IDN doménami, a proto je momentálně využívání této služby pro e-mailovou komunikaci rozšířeno jen velice sporadicky. Problém zde činí právě přepis IDN domény např. v podobě „müller.at“ na technickou strukturu v pozadí „xn--mller-kva.at“. I tato okolnost se ale zajisté v blízké budoucnosti změní a podpoří tak rozmach IDN.

Myslím, že po tejto informácii nie je o čom ďalej diskutovať. Systém nie je technicky pripravený na strane užívateľov internetu. Dokonca tento ešte nevyriešený problém zvýrazňuje náklady na registráciu, keďže si vždy musím registrovať domény dve. Tú druhú kvôli e-mailu. O absurdnosti marketingových problémov s tým spojených je už ďalej škoda uvažovať.

Ako som bol býval bol napísal vo svojom prvom článku Mäkčene a dĺžne v doménach – moje rozhodné NIE na tému domén s diakritikou na blogu 4M: Akokoľvek, naozaj by ma zaujímal aspoň jeden dôvod, prečo by zavedenie písmen s diakritikou do doménových názvov bolo užitočné.

Zdieľať?

6 komentárov pri “Domény s diakritikou – ďalšie proti

 1. ano iba v pripade, ze diakritikova domena bude „v cene“ registracie zakladnej ASCII verzie a to tak, ze to budu puhe aliasy.

  Cize po lopate povedane: ak si vymyslim domenu

  hrasko.tld

  tak VSETKY mozne kombinacie znamienok budu sucastou tejto domeny vo vsetkych kombinaciach: rŕřaáäsšoóô…

  Ine schodne riesenie NEEXISTUJE, ktoré by nepodporovalo spekulacie.

  Lenze rozhodovanie je vo vysokej miere na tych, ktori su zavisli na prijmoch suvisejucich so zvysenym predajom domen a JEDEN predany kus je menej ako DESAT.

  Prave toto je ten zvyseny priestor, ktorym budu v konecnom dosledku doslova PODVADZANI klienti kupujuci v dobrej viere domeny bez umyslu spekulovat s nimi a aj pouzivatelia webu, ked budu omnoho jednoduchsie PODVADZANI priamo: vub.sk bude banka ale vúb.sk bude kludne rovno podvodnik.

 2. Ono zaregistrovat si vsetky mozne kombinacie nemusi byt az take easy .. lebo okrem znakov, ktore pozname z LATIN-2, ci WIN-1250 sa v znakovom priestore UTF vyskytuju aj znaky, ktore su „sakra podobne“ tym nasim, ale su napr. z azbuky (a vs. а, ci B vs. в)
  a potom vysvetluj ludom, ktorym dojde link v maile, ze to nie je to, co videli …..

 3. Ja som proti doménam s diakritkou. Už len preto, že dnes je miestami problém rozoznať adresu od okolitého textu (pravda, cvičené oko ľudí, čo pracujú s internetom to zvládne, ale bežný okoloidúci s ťažkosťami) a zavedenie diakritiky spôsobí v bežnej komunikácii chaos. Má adresu jozko@mrkvicka.sk alebo jožko@mrkvička.sk? A čo ak na alternatívnej adrese čaká len záškodník, ktorá chce využiť popularitu už rokmi stabilizovanej domény bez diakritiky?

  V podstate by som sa zmieril len s ronyho modelom, že pri zakúpení jednej domény by som automaticky získal aj aliasy s diakritikou vo všetkých obmenách.

 4. a keď sa to zavedie, do týždňa magori vykúpia, domény kde je Č ako napríklad piXa.sk, novýXas.sk, a Ť kúpiX.sk, predaX.sk a všetci viete čo sa snažím povedať. Kto nemá prachy a čas a chuť a hlavne nervy striehnuť, tak príde aj o svoje pozície, ak mal náhodou doteraz dobrý názor firmy, dobrý názov serveru, niekto mu uchmatne ešte lepší, to nejde. Markiza.sk si nestihne kupit Markíza.sk a necjaký chytrák ich ešte nakoniec bude vydierať ak sa im nebude chceť patlať s právnikmi. Zarobia zase úbožiačikovia, ktorí mi svojho času strpčovali život s pár doménami. To bude ale sakramenský bordel potom na internete. Ja si budem chcet pozret nové hry na PS3 na japonskom serveri tak aby som instaloval základnu japonsku klavesnicu a bdue to v pohode. 😛

Komentáre sú uzavreté.