Druhí, ktorí sa stávajú prvými

A na tých prvých svet postupne zabúda. Dlho nad tým uvažujem, prečo sa z toho tí prví nepoučia. Možno si pamätáte ako Apple ustrnulo a predbehol ich Microsoft, ako to bolo na začiatku s VHS a Betou ako aj práve prebiehajúce súperenie videa vo formáte DVD versus kompresné formáty. Dnes som objavil ďalší príklad. Samsung prináša bombový digitálny fotoaparát a Laika odchádza do histórie. Spamätá sa aspoň Panasonic či Canon?

Panasonic prišiel z revolučným ultrazoomom FZ-2O s výbornou sveteľnosťou. Canon prišiel s manuálom a poriadnym čipom pre kvalitnú fotografiu v EOS 350D. Myslím, že Olympus začal ako prvý do foťákov dávať displeje veľkosti televíznej obrazovky. Casio zmenšuje a zmenšuje. Samsung to zlúčil a vyrobil Pro 815 a určite bude pokračovať. Náznaky tu už sú.

Stáva sa to opakovane. Ako druhý máte možnosť neopakovať už známe chyby. Je vytvorený segment trhu. Technológie stačí nakúpiť či reverzne vymyslieť. Diely sa vyrábajú masovo, ich cena klesá, stačí urobiť skladačku. Potiaľto by to bolo fajn, ale
Prečo to nespravia aj tí prví?

Snáď všetci vo víťaznom druhom slede priniesli horšiu kvalitu. Marketingom prebili svoju nekvalitu, či absenciu funkcii s pridanou hodnotou. Ono totiž fotiť s takým teleobjektívom bez statívu sa dosť dobre nedá. Preto prišiel Panasonic so stabilizátorom. Komponovať fotku pomocou displeja znamená, že sa pripravujete o dlhšie časy, ktoré by ste s prístrojom pevne opretým o tvár v pohode udržali. Tak sa totiž fotí so zrkadlovkami.

Možno práve neochota robiť kompromisy skôr či neskôr pošle priekopníkov do prepadliska dejí. Ako sledujem svet, stáva sa to pravidlom. Vlak prefrčí okolo a oni len zamávajú a majú plné tlačové správy nešťastných povzdychov, jalových nadávok na ukranuté duševné vlastníctvo a 143 vnútrofiremných komisíí na analýzu, prečo sa to stalo práve nám.