E-knihy ako nástroj editorskej práce

Nechajte pracovať ľud, heslo webu 2.0, uplatnili v USA aj na editorskú prácu pred vydaním knihy. Amazon toť nedávno prišiel so svojou čítačkou pre e-knihy Kindle. Okrem toho, že je to kus umelej hmoty na ktorej si môžete zobraziť e-knihu a pohodlne čítať, tak okrem tejto základnej a primárnej funkcie, je to aj vstupná brána, teda skôr návratová brána, na web Amazonu. Amazon’s Kindle vraj umožňuje odosielať poznámky k e-knihe rovno na správnu web stránku danej e-knihy. Tým sa veľmi uľahčujú mnohé komunitné funkcie. A práve túto vlastnosť chce využiť Daniel Oran.

Autor o pohnútkach k zvoleniu Amazon Kindley hovorí:

„But, with Kindle, I think there’s a new first step available, involving the writer and the reader in a conversation that couldn’t have taken place in quite this way even a few months ago,“ Zdroj: Author Uses Amazon Kindle to Beta Test New Book

Nuž, zvedavý som, ako sa mu to podarí. Za stiahnutie/prevzatie betaverzie knihy Believe si účtuje 99 centov a podľa jeho slov je to už skoro hotová kniha tesne pred uvedením na regále. Teda, na regále, v prípade e-knihy znie trochu archaicky, že?

Celé to má ale jeden háčik. A to je práve zariadenie Kindle. Prístroj stoji $399.00 & includes FREE Two-Day Shipping & USA only, čo sa mi zdá na jednoúčelové zariadenie, ktoré vie zobrazovať e-knihy a niekoľko (čo sa za necht vojde) internetových zdrojov, až až príliš. Ako som to skúmal, knihy sú v nejakom proprietárnom ochrannom formáte, takže na inom zariadení či samostatnom softvéri si nepočítate. Za cca vyše 9000 Sk mám už celkom zaujímavé PDA či dokonca MDA, ktoré je jednak skladnejšie a druhak ponúka tisícky ďalších funkcii.