E-mail ako IM a iné absurdnosti

Do svojich nekomentovaných odkazov som si poznačil, že chcem čosi napísať o novinkách vo free e-mailovej službe G-mail.

Jednou z aktuálnych noviniek je, že v prípade, že chcete odpovedať človeku, ktorý má gmail a je súčasne online, ponúkne sa vám možnosť poslať mu správu formou chatu [četu]. Veľmi záslužná vec je, že túto instantnú komunikáciu zaradí pod rovnaký predmet, teda do jedného vlákna spolu s pôvodným či budúcimi e-mailami. Nepoznám nič protivnejšie, ako keď sa so mnou niekto chce rozprávať prostredníctvom e-mailu. G-mail touto novinkou umožňuje použiť najvhodnejšiu formu komunikácie.

Do e-mailu patria veci, ktoré by ste zverili listu/pohľadnici, na ktoré sa neočakáva okamžitá reakcia. Ak chcete, aby som reagoval okamžite, na to je telefón a nástroje IM, čiže rýchlych správ. Napríklad ICQ, G-Talk a tak podobne. Netvrdím, že neodpoviem hneď, keď mám chvíľu, ale neočakávajte to, nie som robot na eShope.

Keď sme pri tom e-maile a vylievam si tu srdce na neduhy v jeho používaní. Za absurdné považujem aj nasledovné veci:

  1. Firma s viac ako ročnou existenciou používajúca freemailovú službu s kapacitou schránky 20 MB
  2. Nevypĺňanie poľa predmet
  3. Posielanie súkromných e-mailov do firemnej schránky
  4. Následný telefonát typu: Poslal som vám e-mail.
  5. Prílohy väčšie ako 100 kB
  6. Spomínané použitie e-mailu ako IM nástroja
  7. Nevlastnenie e-mailovej schránky u podnikateľa

Viete, stačilo, aby som sa pozrel do svojej firemnej schránky na náhodných 20 mailov zo Slovenska a uvedené body mám pohromade. Naozaj môžem porovnávať, zažil som v ostatnom čase aj českú aj slovenskú firemnú e-mailovú kultúru. Na Slovensku sme o minimálne 5 bodov pozadu.

Aby som bol aj trochu konštruktívny, pozrite sa na to, Ako správne vytvoriť e-mail – Recept na zivot. Ak vám tam nejaká rada chýba, pokojne ju môžete doplniť. Možno je chyba aj v tom, že netušíte, čo sa dá od e-mailovej schránky na začiatku 21. storočia vyžadovať. Tak len pre tú zvedavosť, odporúčam vám založiť si schránku na gmaile. Ako na to v mojom staršom článku Ak chcete Gmail, pošlite mi email