Efbínet sa začal požierať

Píše sa rok 2010 a celosvetový osobný efbínet postihli prvé výpadky. Ľudia sa nedokážu spojiť so svojimi f-priateľmi, čo má za následok celosvetový kolaps virtuálnych kontaktov a prichádza elektronická kríza. Kto by si bol býval bol v roku 1973 pomyslel, že oproti tomuto sociálnemu kolapsu bude druhá ropná kríza len malým kýchnutím si ľudstva?

To čo telefón dosiahol za mnoho desiatok rokov, sa stalo Facebooku za rokov päť. V čase, keď technici efbínetu zapojili do serverovne ďalšie diskové pole, nahrali užívatelia do svojich profilov fotografie v dvojnásobnej hodnote. Kým technik zodvihol predlžovačku a vopchal ju do zásuvky, narástol počet užívateľov o ďalšie percento. Z dvoch miliárd planetárnych užívateľov internetu.

Kým sa valná hromada rozhodla kúpiť ďalšiu fínsku fabriku na papier a prebudovať ju na datacentrum, tak kým sa vôbec rozhodli, vznikla potreba postaviť tie datacentrá dve.

Na začiatku roku 2010 sa zdalo, že dosiahnutie 60% penetrácie medzi planetárnymi užívateľmi dúhového internetu je len zbožné prianie modrých investorov. Už v marci sa to ukázalo ako najhoršia nočná mora. Dátové toky v dúhovom internete postupne poklesli a všetka aktivita poskytovateľov obsahu sa presunula na nový modrejší efbínet. Po tom, ako tmavomodrá pohltila bledomodrú, ostala vo virtuálnom priestore len jediná farba. Farba nebeského omylu.

Zdalo sa, že sprivatizovať internet a činnosti ľudí na webe by mohol byť dobrý nápad. Modrá forma ekonomickej návratnosti, keď sa nehľadí na nejaké rozumné miery v X-násobkoch ročných výnosov, ale na možnosti a potenciál vlastniť kontá všetkých obyvateľov planéty, sa ukazuje ako utopický sen.

Ľudia zas objavujú distribuované informácie na rôznych doménach a rôznych webových stránkach dúhového distribuovaného internetu. Riaditeľ efbínetu sedí opustený vo svojom kresle na vrchole cukrovej homole a bezmyšlienkovite si obracia v rukách vizitku, ktorú mu na rozlúčku vložil jeho posledný verný užívateľ:

Nuž, možno som niečo prehliadol. Možno to ten technik stihne rýchlejšie pripojiť. Možno sa veľké korporácie dokážu rozhodovať rýchlejšie.  A možno niekto objavil suchú vodu a my o tom ešte neviem. Instatné pivo na svete už je… A za ten čas si počet obyvateľov planéty ticho rastie.

4 komentáre pri “Efbínet sa začal požierať

  1. Prekvapil si. Som si myslel, že je známa vec, čo sa prevalila internetom pred pár týždňami.

  2. Tu vizitku som videl tusim na medialne.sk

    viem ale o este prefikanejsej variante.

    Staci dat prec logo Google 🙂 a ponechat jedine tlacitko s napisom „Hladat“ 🙂

Komentáre sú uzavreté.