eKnihy – Knihy aj v elektronickej podobe

Tak sa nám tu roztrhla pamäťová karta s článkami o e-knihách. Nuž pridám sa aj ja, keď už som ten dlhoročný užívateľ PDA a rovnako dlhoročný čitateľ klasických kníh, ako aj dlhoročný čitateľ kníh elektronických.

Ako čítam e-knihy?

Rád a často. Je mi úplne jedno, v akej forme je kniha pred mojím nosom. Odkedy mám doma knihovníčku vyriešil som problém padajúcej knižnice a teda prísun papierových kníh je výdatný a bezpečný. Takže sa ani papierovej knihe nevyhýbam, no žiadnym spôsobom ju nevychvaľujem. Dokonca aj argument o čítaní v posteli je z pohľadu PDA verzus papier v stave remízy. Myslím, že rovnakokrát mi do nosa bachlo PDA aj kniha, keď sa z deja vykľulo podnetné čítanie.

Ako čítačku používam mobipocketreader. Nejako zvlášť som nevyberal. Odporučili mi je na Palmknihách.cz, kde som sa s e-knihami prvýkrát stretol a odvtedy som nemal dôvod meniť. No včera sa objavil jeden zásadný argument pre zmenu. Že vraj Haali Reader zvláda otvoriť knihu aj zo zip súboru bez potreby prebaľovania. Myslím, že prišla posledná kvapka pred hardresetom môjho MDA Compact.

Čo je na e-knihách super?

Len heslovite a bez dôrazu na poradie:

  1. Môžem si čítať a manželka môže spokojne spať.
  2. Pri množstve nacestovaných kilometrov nemusím riešiť, či som si svoju aktuálne rozčítanú knihu pribalil, alebo nie. Na karte mám všetky.
  3. Čítačka e-kníh si pamätá, kde som naposledy prestal čítať. Čo z duše nenávidím je, keď mi vypadne z knihy záložka
  4. Rád si označujem perly ducha v planej nádeji, že po prečítaní napíšem recenziu. Zatiaľ som nenapísal ani jednu, ale občas si niečo označím.
  5. Neprerušuje ma listovanie. Za tie roky som doviedol techniku úchopu PDA do dokonalosti, svaly a šľachy sa presne prispôsobili.
  6. E-knihy zvyšujú dôležitosť a hodnotu PDA. No nejako tú hračku ospravedlniť musím
  7. Všetky e-knihy majú rovnaký papier, rovnakú veľkosť písma, rovnaký font, sú rovnako ťažké. Proste milujem opakujúce sa udalosti.

Čo je na knihách super?

  1. Dajú sa požičať v knižnici.
  2. Dá sa s nimi zabiť otravná mucha.
  3. Vďaka nim pôsobí naša obývacia izba intelektuálne.
  4. Pre človeka s vizuálnou pamäťou je papierová učebnica požehnaním
  5. To isté čo na e-knihách. Vrátane bodu o zvyšovaní dôležitosti môjho PDA. (Keď položím PDA na knihu na mojom nočnom stolíku, tak ráno budím zvoní dvojhlasne – zvoní aj nahlas vibruje)

Tak, čo by som ešte v tejto súvislosti… Aha! Formát. Tak toto neriešim. Mobipocket zvládne klasické e-knižné formáty, zvládne html, zvládne aj TXT. Čo nezvládne, to je PDF. A nie len preto, ale aj pre iné dôvody zdupľujem, čo skúsení vždy zdôrazňujú: PDF nie je formát elektornických kníh.

Súbor PDF nie je e-knihou.

PDF má zabezpečiť, aby sa obsah súboru zobrazoval rovnako bez ohľadu na platformu a prostriedok zobrazenia. Teda čo na obrazovke, to na papieri. Je jasné, že čo na obrazovke 1028×765 vyzerá dobre, na obrazovke 320×240 sa nemôže dať čítať. Pre masochistov vymyslelo Adobe prehliadač PDF súborov na PDA. Ten počas synchronizácie vykoná aj konverziu pôvodného súbor tak, aby sa text na PDA zobrazil bez nutnosti skrolovať zo strany na stranu. Že sa tým poprie základný atribút PDF, nie je až také masochistické. Brutálne je, že, ak si dobre pamätám, tento prehliadač zaberie v pamäti PDA cca 8-9 MB, čo je vo svete PDA absurdné.

Preto prvým krokom pred čítaním knihy vo formáte PDF musí byť konverzia. Alebo konverzia vytlačením na papier, alebo konverzia prevedením na normálny formát e-kníh. Ono v pohode postačí čisté TXT.

Ale späť od rôznych PDF pomýleností k e-knihám.

Tuto hľa sú dva odkazy na články, v ktorých sú zas odkazy na zaujímavé veci okolo kníh v elektronickej podobe. V neposlednom rade, (sledujete ten nástup literárneho štýlu?) mi poslúžili ako zdroj inšpirácie (treba hlásať fungujúce vzory a vyvracať mýty a legendy) a vám môžu poslúžiť ako bezodná studnica informácii a žriedlo poznania.

Súvisiace:
Čtečky elektronických knih, ebook readery v roce 2007 » Marigold.cz
– sledujte dejovú líniu nástrojov na čítanie e-kníh. Nemenej zaujímavá je aj dejová línia zvukových kníh rozvinutá v komentároch. Dejovú líniu PDF formátu sledujte len ak máte zmysle pre absurdno.
Elektronické knižky a Windows Mobile (spravodaj) – Autor pojal veľmi podrobne technologickú stránku a jasne naznačil správny smer, ktorým keď sa vydáte, isto v prostredí e-kníh nezablúdite. S pôvabom a vtipom sebe vlastným sa vysporadúva s chronickými odmietačmi (príbeh o frajerke a futbalovom mužstve). Dokonca využíva prvky inotaja no musíme mu vytknúť absenciu onomatopoje (napr.: bŕŕ, cvrnk, chrst), ktorými by autor mohol občas nahradiť nadužívané emotikony.
Aktualizácia 8.1.2006: ce4you.cz :: Obsah tématu – Dva pohledy na elektronické knížky [spravodaj.madaj.net, marigold.cz]

1 komentár pri “eKnihy – Knihy aj v elektronickej podobe

Komentáre sú uzavreté.