Ekonóm považuje situáciu v Česku za vojnový stav

Ústava je komplexná norma, okolo ktorej sa má točiť ostatný zákonodarný proces. Sú to základné pravidlá spoločnosti. Malý zásah dokáže razantne zmeniť smerovanie demokracie. Ak je štát vo vojnovom stave, hodí sa zmeniť Ústavu.

A.cz: Co by měla nová legislativa – na rozdíl od té současné – zajistit?

Nejprve k tomu, co nás trápí v současnosti již delší dobu: nestabilita. Rok co rok se mění pravidla. Proč? Protože dlouho jsme neměli stabilní vládu a stabilní parlament. Náš systém vede ke vzniku nestabilních koalic a politických handlů. To je semeniště korupce a potenciál pro nestabilitu.

Právě stabilní politický systém považuji za nejlepší prorůstové opatření. Když se každou chvíli mění podmínky a zákony, pak ani člověk, který podniká v oboru, neví, která bije. Dokonce ani tehdy, když má na to právníky nebo celé oddělení. Nyní dochází k daňové reformě v podstatě každý rok, což už otravuje i samotné daňové poradce.

Sepište novou ústavu, nebo Česko neporoste, radí ekonom – Aktuálně.cz.

Aha, takže výzvou, čo sa za problém považuje, je, že politické strany nedokážu držať nejakú 10-20 ročnú vízu? Furtom a stále dokola menia zákony.

Namiesto toho, aby tvorili pravidlá sa zo zákonov stalo prostredie na podnikanie. A naozaj si myslíte, že ekonóm by mal diktovať, čo je v Ústave dobré a čo nie?

Ja si myslím, že tím, kto má mať právo montovať sa do znenia Ústavy by mal byť demokrat, možno dlhoročný ústavný právnik, prípadne politológ so znalosťou rôznych Ústavných princípov a ústavných modelov.  Ale rozhodne nie lekárnik, ekonóm a už vonkoncom nie podnikateľ.  Leda že by sme boli vo vojnovom stave. To si potom môžeme najlepší Ústavný systéme nechať navrhnúť od maliara izieb či gruzínskeho nedoštudovaného teológa.

Ústava rozhodne nemá byť ohýbaná tak, ako sa ekonómom prisnije.

2 komentáre pri “Ekonóm považuje situáciu v Česku za vojnový stav

  1. To slovo „demokrat“ je také ničnehovoriace, to by som vynechal, ale inak súhlas. Ale platí to aj naopak ústavný právnik by sa nemal montovať do ekonomiky. A politik by nemal robiť už vôbec nič. 🙂

  2. To slovo „demokrat“ je také ničnehovoriace, to by som vynechal, ale inak súhlas. Ale platí to aj naopak ústavný právnik by sa nemal montovať do ekonomiky. A politik by nemal robiť už vôbec nič. 🙂

Komentáre sú uzavreté.