Európska únia národov slobodných

Kanada zaviedla Čechom víza. Orgány Európskej únie zaujali stanovisko, že veď majú čas do troch mesiacov zaujať stanovisko a potom hádam do ďalších troch mesiacov sa všetkých 27 krajín dohodne, že ako teda s tými Kanaďanmi zatočiť. Na prvý pohľad by som povedal, že niekto má problém s akčnosťou. Ale ono je to trošku inak. Ide o obyčajnú  zhodu okolností.

Akých zástupcov si do európskych inštitúcii pošleme, taká pomocná ruka sa slobodným národom dostane. Keď je proklamovaná tendencia zvoliť takých, ktorých sa zvolením bezpečne zbavíme aby nám v v národnej politike neškodili… Ako nápad sa do zdalo dobré, že?

V postoji k EU by mnohí boli najradšej ani bosí ani obutí. Nech sa na úrovni celej EU riešia len nepodstatné záležitosti. Ale napríklad zahraničná politika, dane nech sú zvrchovanou vecou každej krajiny! Že ? Ale prečo teraz zaznievajú spoza Moravy a Šumavy náreky o tom, že ich úradníci EU nechali v štichu a plne si vychutnajú lehoty, ktoré na nerozhodnutie majú?

Úradníci a politici EU čakajú na Lisabonskú zmluvu ako sa čaká na to, keď je len otázka času, že dostanete ďalšie peniaze. Viac kompetencii, viac práce, viac peňazí.

Rotujúce predsedníctvo je pre Brusel jednou nekončiacou žúrkou. Po spackanom predsedníctve všetci dúfajú, že nikoho nenapadne tento model podrobiť revízii efektivity. To čo predvádzal na začiatku českého predsedníctva výškovo znevýhodnený z Paríža bolo prvým varovaním, že by mohlo žúrkam odzvoniť. Česi sa čudujú, že im to orgámy EU teraz osládzajú?

Keď Slovákom dochádzal v januári plyn,  pobehovali európsky úradníci po Európe ako keby im niekto pod zadkom podkuroval. A určite aj hej, veď pre akcionárov distribučných spoločností v Česku a Nemecku boli z neba spadnuté poplatky za transport plynu zo západu na východ isto príjemným bonusom pred manažérskym dovolenkovým obdobím.  V prípade utlmenia turistického ruchu s Kanadou nemajú cestovky Švédom pravdepodobne čo ponúknuť. Takú zimu, aká je v Kanade majú Švédi za barákom.

Máme tu 5 pekných a esteticky zoradených okolností. Každá sama o sebe je dosť silná a tentokrát sa zišli všetky dohromady.

Európska únia národov slobodných je oxymoron. Alebo bude EU, alebo budú slobodné národy. Nie len Česi, ale aj Slováci, Estónci, Litovci, Lotyši, Valóni a Flámi by o problémoch slobodného spolužitia v jednom štáte vedeli rozprávať. Okrem Čechov si to ostatní už viac menej prebrali a rozhodli sa, že byť pre tentokrát európsky bude asi výhodnejšie. Takže milí Česi, rozhodnite sa, či chcete byť obutí, alebo bosí.

—-

Pod čiarov pre skôr narodených: Nadpis je parafráza na úvodné slová hymny Sovietskeho zväzu.