Facebook – registrácia a prvé nastavenie krok za krokom

Praktické rady, ktoré sa v návode nedočítate. Ako si nastaviť súkromie. A tiež pár rád do začiatku.

Registrácia

V procese registrácie na seba prezradíte aj to čo by ste normálne na webe nevykričali. No napadlo by vás zverejniť váš dátum narodenia, či heslo do vášho e-mailu?

e-mailová adresa – treba zadať niečo rozumné, pretože na túto e-mailovú adresu vám príde e-mail s odkazom na aktiváciu účtu.

Heslo – zásadne nejaké, ktoré nikde inde nepoužívate a hlavne, úplne iné !!!, ako je heslo do vašej e-mailovej schránky. Registrujete sa predsa do nejakej služby, neprihlasujete sa do svojho e-mailu. Neverili by ste, ale aj skúsení internetisti majú s týmto problém.

Dátum narodenia – Nuž, niečo zadajte. Keď zadáte pravdivo, v ďalšej časti návodu si ukážeme,  ako skryť tento údaj pred svetom. Facebook obhajuje potrebu zadania tohto údaju niečím ako snahou o svoju (Facebookovu) dôveryhodnosť. Áno, správne! Dôveryhodnosť Facebooku vám má byť ľahostajná. Dôležitá je vaša dôveryhodnosť a bezpečnosť.

Ako som bol písal vyššie na zadaný e-mail vám príde link na potvrdenie registrácie. Keď naň kliknete, registrácia bude dokončená a hor sa do víru Facebooku hľadať známych.

Pŕŕŕŕŕ, najprv nastaviť súkromie.

Okamžite po vstupe do svojho konta na Facebooku zamierte do menu  Profil a záložky Info. Vľavo hore je odkaz  Upraviť informácie. Teraz je moment, keď máte v rukách to, čo bude pre vašich f-priateľov a pre úplne neznámych viditeľné.   Prejdite si to od vrchu dole a vyplňte len to, čo skutočne môže o vás vedieť ten chlapík, čo ho vidíte cez okno na druhej strane ulice. Ja viem, u mnohých údajov je možnosť nastaviť „Len moji f-priatelia“, ale ste si istý, že to vaši f-priatelia nevytárajú svojim priateľom o ktorých nič netušíte? Ste si istý, že sa do vášho konta raz, o 5-10 mesiacov náhodou nedostane niekto nepovolaný (uhádne heslo a nabúra sa do účtu) vagabund?

Druhým miestom, kam zavítame a kde sa nastavuje súkromie je menu Nastavenia/nastavenia súkromia. Sú tu 4 časti a všetky (slovom všetky) treba prejsť a pomeniť nastavenia, ktoré tam sú.

Profil – Odporúčam všetko nastaviť na Iba priatelia a navyše pre „Označené fotky, na ktorých ste vy“ a „Označené videá, na ktorých ste vy“ nastavte Custom/Iba ja. Ide o to, že niekto úplne cudzí vás môže identifikovať na nejakej úplne cudzej fotografii, ktorú urobil úplne niekto cudzí. Týmto nastavením si zabezpečíte, že tú fotku (kde je všetkým jasné, že ste to vy) bude môcť vidieť obmedzený okruh užívateľov Facebooku.

Profil – záložka kontaktné informácie – odporúčam všetko nastaviť na Nikto. Nik tak nebude vidieť vaše ICQ číslo a podobne. A hlavne je otázne, či do profilu na Facebooku vôbec patria nejaké kontaktné informácie.

Hľadať – Hľadanie podľa mena je pekná diera do vášho profilu. Preto ju v tomto nastavení zaplátame.  Treba si uvedomiť, že ide o to, čo vidia úplne neznámi z informácii o vás, keď si vás vyhľadajú podľa mena. Odznaži „Zoznam mojich priateľov“ a „Stránky, ktorých som fanúšikom“.  A čo sa týka tej spodnej časti „…a odoslať na indexovanie vyhľadávačom“ je jané odznačenie. Ide o to, že nechceme, aby napr. Google po zadaní vášho mena ukázal informácie z vášho profilu na Facebooku.

Novinky a Nástenka – tak toto je prela.  Určite je dobré odznačiť:
 • – to si všimnú aj bez toho, aby sa to vašim priateľom zobrazilo ako samostatná informácia
 • Zmeníte Stav vzťahu – nechceme, aby začali f-priatelia klebetiť o vašom rozchode
 • Opustíte sieť – nechceme, aby skúmali, prečo už nie ste v sieti „Slovensko“
 • Zobrazovať časy na mojej nástenke – Nechceme, aby vás niekto prichytil pri vymýšľaním len preto, že je technicky nemožné byť v rovnakom čase na internete aj na obede.

Novinky a Nástenka – záložka Spoločenské reklamy – Jasné Nikto. Nebudete predsa tvárou nejakej stupídnej reklamy na rožky len preto, že ste sa pridali do skupiny fanúšikov rožku.

Aplikácie – Záložka nastavenia – Všetko prázdne. Niektoré aplikácie si chcú požičať vašu fotku z profilu a tvrdiť, že svojim užívateľom, že majú od vás pozdrav a tak podobne, len aby ste v danej aplikácii klikali a klikali…  Toľko na úvod stačí, s aplikáciami si toho vo Facebooku ešte užijeme.

Ešte nastaviť účet a hádam konečne začneme

Po nastavení pravidiel pre súkromie ešte nie je koniec s nastavovaním účtu. Ešte treba zájsť do menu Nastavenia/nastavenia účtu do záložky Upozornenia. Ide o to, že akonáhle sa čokoľvek stane vo vašom účte na Facebooku alebo v účte vašich f-priateľov, bude sa vám snažiť Facebook poslať e-mailovú správu.  Otravné je to, preto odporúčam hneď od začiatku si povypínať všetky prepínače na tejto záložke. Naklikáte sa, ale budete mať kľud.

Už môžete používať

Týmto je váš účet zabezpečený a nastavený v medziach možností. To znamená, že aspoň trochu máte kontrolu nad tým, čo o vás bude verejne viditeľné.

Takto sme prešli registráciou krok za krokom s mojou manželkou, osekali čo sa osekať dalo a keď sme začali hľadať, koho by sme pridali, manželka bola šokovaná keď je Facebook odporučil na pridanie medzi f-priateľov, jej kolegyne z práce. Aj keď Facebook-u skoro nič nepoviete, vie o vás viac ako by ste si boli bývali boli kedy pomysleli. To nie je výčitka, to je konštatovanie faktu.

Na budúce si povieme niečo o bezpečnom používaní Facebooku. Také to, prečo nie je dobré na vysokoškolských záchodoch ohovárať profesora, ktorý rozhoduje o vašej štátnicovej skúške.

157 komentárov pri “Facebook – registrácia a prvé nastavenie krok za krokom

 1. Idem vyskúšať tak veľmi doporučovaný facebook, čas ukáže…

 2. Ahoj,
  nezostáva mi nič iné ako v danej chvíli dôvera, a tak píšem:
  som absolutne nemožný užívateľ facebooku, ktorý mi zriadila priateľka proti mojej vôli a ja som otáľala, no napokon, som sa „zaradila“ a fb sa mi začalo páčiť viac ako by som kedykoľvek odhadovala…;
  problém: dnes 17.6.mi doobedu riadne fungovala fb stránka a pred chvíľou som sa dosť nemilo prekvapila a po Vašich doporučeniach až zhrozila ako nezodpovedne som si počínala pri zdieľaní fb;
  jadro problému : neexistuje spôsob, aby som sa prihlásila na facebook ako taký, nesprístupní mi ho ani google, ani http://www.facebook,com….a iné možné vstupy Ako laik, mám len nemilé „pocity“ a myslím si, že mi ho niekto zrušil alebo….;
  Prosím o operatívnu radu, rada by som uviedla všetko do poriadku, v neposlednom rade potrebujem reagovať na priateľov…. na ich komenty, je mi to moc nepríjemné …;
  O D P U S T E, že som sa takto nemožne rozpísala, emócie vytláčajú striedmosť a vecnosť…
  Čo sa de facto stalo ? A ako ozdraviť túto situáciu. Vašu reakciu budem očakávať na mojej mailovej adrese.
  Peknýaradostný deň a ďakujem.
  Alena Shanti

  • A ja zas viem akurat,tak velke hovno ako vzdy,nic nove.=D A aj ja chcem!!!!!Modre z neba !:-P

 3. Niekde je napísané: koniec sveta môže byť aj vtedy, ak sa človek dostane na úroveň Boha: …okrem iného – Boh je všade, všetko vidí o všetkom vie… Internet, mobilný telefón, satelit a pod. sú prostriedky, prostredníctvom ktorých sa môže určitá skupina ľudí k tomu veľmi priblížiť. Autor článku to postrehol.

 4. AHOJ, CHCEM SI DOPISOVAT S DAJAKZM KAMOSOM, SOM MATO A MOMENTALNE JE TO OTRAVNA NUDA, TAK NAPIS STYRIDSIATNIKOVI.CAU.

 5. Neviem sa doatat do facebooku len mi stale vypisuje,že mam kliknuť na emailovu adresu kde mi poslali email a tým mám potvrdiť svoju kontaktnu adresu aby som mohla pakracovat dalej.Lenže mne neprišiel žiadny email ani dnes ani včera vôbec nič. Mam vložiť potvrdzovaci kod z emailu ktory mi poslali ale ako ked mi nic neprišlo.Stale skušam poslať email aby mi ten kod prisiel ale stale nič.Inač mi moja emailova adresa funguje normalne lebo mi chodia emaily od rodiny atd.Skušam to cez mozilu,explorer a nič ,už som zufala pomôžte mi prosim,dakujem

 6. Prečo je taký problém zaregistrovať sa na facebook?to nie je možne,aby som 2 tyždne len hľadal a hladal a nič. Je veľa lákadiek,tu sa zaregistruje,ale nikde sa nedá,tie kolonky na zaregistrovanie som na facebook ani nevidel a už som to 100razy prešiel,už mi došla trpezlivosť,hoci mám len mobil,PC nemám,to ma hnevá,že všetko mi šlape,maili atď,ale facebook „ma nemá rád“ s pozdravom Tibor.

 7. mám problem prihlasit sa na facebook len koli tomu ze som zabudla heslo a zablokovali emaily a nedostanem sa tam tak si nemozem poziadat o nove,ale mam novu emailovu adresu a neviem ako si mam dat poslat nove heslo tam nevie mi niekto poradit? Piste mi na novy email adriana.knoppova@centrum.sk Dakujem

 8. …prepacte.Raz davno som sa omylom na Facebooku zaregistroval bez fotky,co mi ale nebolo treba,bol to omyl hoci to tam stale dodnes ostalo.
  Potom mam tam skutocne aktualnu a myslim plnohodnotnu facebook-stranku s fotkami,ALE SA ZRAZU NEVIEM K NEJ DOSTAT A STALE SA MI VYHODI NA DISPLEJI TA STRANKA BEZ FOTKY A ESTE K TOMU V NORSKOM JAZYKU.
  …som slaby v PC,mam uz takmer 50 rokov,skusim sa spytat bratovej zeny ak mi nebudete vediet pomoct.
  dakujem Daniel Gavalda

 9. registracia+odporucane nastavenia-absolutna pravda.suhlasim a odporucam vsetkym.

 10. TO JE TAKY DEBILNY FACEBOOK.CHCEM PRIHLASIT MANZELA A NEVIEM AKO JE TU VSETKO POMENENE.PORADI MI NIEKTO

 11. hej aj ja som na nervy!čo je zo starým facebookom?doteraz som na nom fičala bez problémov a teraz sa neviem pohnuť z miesta,všetko je preč,moji priatelia,hry….všetko!do riti aj s FB!

 12. …co robiť,ak som nepotwrdil na maile face odkaz???…newiem si nejako pomuocť…

 13. Vzdialenosť Bystrica-Zvolen´= vzdialenosti Zvolen Bystrica.
  Prečo nie je od vianoc do troch kráľov toľko ako naopak?

 14. MZ z Drevárky SpNV, kedže mi nefunguje Tvoj e-mail, tak takto, VV a ŠNR z Cypos.
  Dúfam, že tento kontakt už pôjde.

 15. Dakujem za cenne informacie o zriadeni facebooku.
  Urcite mi pomozu ochranit sa pred zneuzitim. Este raz dik.
  Enter.

 16. Včera som sa z televízie dozvedela, že pred 400 000 rokmi žili
  na Zemi rozumní ľudia (homo sapiens). Kedy vymreli?

 17. čo mám preboha urobiť, ak nechcem mať toľkých neznámych „priateľov“ ako ich odstrániť a navždy zbaviť?

 18. neviem sa dostat na moju stranku na facebooku potrebujem potvrdit svoj e-mail ale neviem kde to mam urobit

 19. co mam robit,ked sa nemozem dostat na moj facebook,ukazuje mi tam vykricnik a ze nie je doverihodne pripojenie.Doposial som s tym problem nemala.Prosim poradte mi

 20. Dufam ze na face booku najdem ludi o ktorych dlho nic neviem a na ktorych mi v zivote velmi zalezalo len mi to akosi uslo.

 21. ja sa chcem zaregistrovat preto, ze ide mi na 6O a som sama
  tak by mi dobre padlo rozpravat resp.pisat si s niekym a cas
  mi ubehne rychlejsie, cely zivot som robila zdr. sestru takze
  mam smrti pred ocami dost.

 22. potrebujem poradiť,ako dlho treba čakať na e-mail kvôli dokončeniu registrácie?už som to xxxxx zadala a stále nič nemám v pošte.

 23. Nič nie je dokonalé tak ma nikto nesudte

 24. co robia urady ked nepomozu mamickam vratit sa s dietatom domov zo zahranicia

 25. JA som jednoducha ale som starostliva mamička lubim nadovšetko moju cerku vanesku a moje druhe babetko ktore cakam a samozrejme svojho milovaneho manzela lubim ta rudo tvoja eva,

 26. Som uplne jednoduchá a starostlivá mama ale v živote sa moc nedary tak hladám spestrenie ces facebook ahojte Verona

 27. Som uplne jednoduchá a starostlivá mama ale v živote sa moc nedary takhladám spestrenie ces facebook ahojte Verona

 28. neviete mi niekto poradit,neda sa mi vôbec zaregistrovat na facebook 2x mi po vyplneni napisalo -neuspesne a teraz mi uz stale pise,ze nie som opravnena na registraciu….PORADTE!!!!!!!!!!!

Komentáre sú uzavreté.