Finančná kríza očami lekárnika

A bude aj recept od lekárnika. Čo je samozrejme signifikantné. Že prečo? Čítajte ďalej a ak sa dopracujete ku koncu, tak sa dozviete.

Takže priatelia, ako to vidím ja? Nuž, najprv si dáme niekoľko informácii, len tak, bez ladu a skladu pod seba a dohromady:

Nohy na ramená

Vyberme čo sa dá, povedali si najväčší manažéri najväčších amerických firiem. Keďže v časoch keď sa darilo, si dohodli výhodné revolvingové úvery, tak nejako náhodne sa viacerí zhodli, že naplnia svoje trezory hotovosťou. Pretože nemajú chuť postávať pred bankami dňom i nocou rovnako, ako českí drobní střadatelé pred vytunelovanými kampeličkami v deväťdesiatych rokoch.

Nepožičiam ani bratovi

Banky si medzi sebou nie sú ochotné požičať ani na zmrzlinu. Nahodili úroky tak vysoké (že vraj 10%), že v podstate tým povedali, že nepožičajú ani vlastnému bratovi.

Pasca merateľných cieľov

V bankách pracujú manažéri. Každý manažérsky plat pozostáva zo základu a z prémii. Je to tak všade na svete, v každej firme a v každom odvetví. Ľudia majú tendenciu považovať prémie za samozrejmú súčasť platu. Touto absurdnou ilúziou trpia všetci, od kozmetičiek podlahových plôch po riaditeľov GM, GE a cGMP. A teraz pozor, sledujte ma: Prémie sú vždy vyplácané za dosiahnutie merateľných cieľov. Toto je kľúčové: merateľné ciele. Ani všeobecné blaho, ani stabilita odvetvia nie sú merateľnými cieľmi. Tými sú počty klientov, percento zisku, hodnota obratu.

Veď aj základný princíp sám radí

Banky sú vraj postavené na dôvere v banky. Preto pre ne vraj platí samonapĺňajúce sa proroctvo o tom, že keby sa všetci rozhodli v jeden móment, ten móment, vybrať svoje peniaze, tak vlastne tie naše peniaze nám nebudú schopné dať, pretože vlastne toľko peňazí nemajú a bánka zémře.

Závoďáci radia užívať si

Závoďáci, teda ľudia, ktorí sú za vodou a vlastnia firmu s reálnou hodnotou (teda nie hodnotou akcii, ale hodnotou, ktorú je niekto ochotný zaplatiť) v stovkách miliónov a majú podpisové právo (a právo rozhodovať) k všetkým jej bankovým účtom, hovoria, že nechápu, že sa niekto stále naháňa za ďalším a ďalším miliónom. Oni takí nie sú. Oni si ich užívajú.

Odborníci radia

Kto je väčší odborníka ako právoplatne odsúdený a popravený podvodník, najatý aby zachránil ankh-morporskú banku v úlohe riaditeľa Vlahoš von Rosret a analytik tejto banky Hubert?

Počúvajte Huberta na strane 87 v románe Terryho Pratcheta Nadělat Prachy.  Je to tam rozťahané na asi dve strany ale  záver je jednoznačný:

A skončíme v situaci, kdy se nemůžeme pohnou, protože si stojíme na vlastních rukou. Pracovní príležitosti mizí, lidé bez úspor trpí, platy klesají, farmy se mění v divočinu, rozzuření trollové slézají z hor.

Potom chvíľu Vlahoš von Rosret diskutuje s Hubertom o tom, že Trollovia už sú medzi nami, takže Hubert zmení názor:

Dobře, tak v tom případě myslím, že by se rozzuření vraceli zpět do hor. No… tedy já bych to na jejich místě udělal.

Vlahoš von Rosret neverí tomuto vedcovi a namieta:

A vy myslíte, že by se to opravdu mohlo stát? To vám vážně řekne hromada skleněných trubek, baněk a kbelíků?

Huber ti je istý:

Simulují vzájemné vztahy jednotlivých událostí velmi přesně, pane Rosrete. A souvislosti událostí se dají objevit ve všem a uplatňují se i tam, kde byste to rozhodně nečekal. Vědel jste třeba, že je ověřená skutečnost, že v době národních krizí mají lemy ženksých sukní tendenci se zvedat?

Recept je tu

Takže ako to vidím ja? Keďže máme za sebou módne obdobie super krátkych sukní, niektorí na tie nemerateľné ciele myslieť budú a tento blog číta len hŕstka občanov a ľudia a vlády majú tendenciu konať rozumne až keď sa vyčerpajú všetky ostatné možnosti, tak to vidím optimisticky.

Viete, optimizmom ma napĺňa to, že prírodné vedy sú nezávislé na definícii merateľných cieľov za ktoré sú vyplácané osobné odmeny manažérov. Ľudia budú lieky potrebovať stále. V mene zachovania rodu a druhu sú ľudia ochotní vynaložiť akékoľvek peniaze. Takže zbrojársky a farmaceutický priemysel prosperujú za akejkoľvek konštelácie bankového sektoru.

A teraz odpoveď na otázku z úvodu, prečo je to signifikantné. Pretože tak ako  všetci mudrlanti ktorí do toho zaručene vidia (a je im úplne jasné čo tie vlády majú robiť aby zachránili ich peniaze), je divné, keď recepty vydáva lekárnik. On ich má predsa prijímať. Má to v popise práce a z tej aj vyplýva, že má na to školy. Na prijímanie receptov a vydávanie liekov.

Takže priatelia, môj recept, postoj, popis toho čo robím a urobím poznáte. A ako sa zachováte vy?

Zdieľať?