Globálne chápanie osobných práv si zasluhuje revíziu

Základná listina práv a slobôd sa pomaly ale isto stáva zrelá na doplnenie.

Facebook verzus Kanada, Googel street View verzus Švajčiarsko, Británia, Japonsko…, Google eBooks verzus autori v Európe a tak ďalej a tak podobne. Isto by ste vedeli doplniť ďalšie kauzy tak, že by ich počet išiel do desiatok.

Veď len také obyčajné fotografovanie na ulici, kamery na každom kroku a ich miniaturizácia…  Kde sú hranice, ktoré sme ochotný akceptovať?

V súvislosti so svojou prácou som si revidoval rôzne lehoty na skladovanie lekárenských dát a došiel som k zaujímavej otázke: Viete vy, koľko subjektov o vás zo zákona musí ukladať a zhromažďovať údaje, lebo im to prikazuje zákon?  Viete, tie subjekty to sami pre seba nepotrebujú, dokonca ich to ani nebaví (stojí ich to peniaze) zhromažďovať a skladovať vaše údaje, ale musia. Lebo zákon chráni práva tretích, štvrtých subjektov na ich prístup a kontrolu. V záujme… Čoho vlastne?

Pri pohľade do môjho Facebook konta si oprávnene, verte mi, mám na to tvrdé dáta, kladiem nasledujúce otázky:

Chceme  vôbec, aby bolo naše súkromie chránené? Chceme vôbec nejaké súkromie?!? Chceme sa nechať chrániť pred špehovaním, natáčaním, fotením? Lebo ak nie, tak si to povedzme rovno a prestaňme vyhadzovať peniaze na úradníkov, ktorí v našom záujme bojujú za ochranu našich práv na súkromie.

Viete, ide hlavne o to, že treba nastúpiť na cestu hľadania nejakého riešenia, ktoré by bolo jednoducho formulované, jednoducho vymáhateľné a vydržalo nám aspoň na 50-100 rokov.

4 komentáre pri “Globálne chápanie osobných práv si zasluhuje revíziu

  1. Zaujimave je, ze:

    niekedy musia subjekty kvoli MOJEJ ochrane skladovat informacie tykajuce sa MNA.

    a niekedy opacne, subjekty NESMU kvoli mojej ochrane skladovat informacie tykajuce sa mna 🙂

    Myslim, ze vela z tychto „osobnostnych“ kauz typu tvare na Street View napadli ludi, co fotia. Oni na publikovanie fotiek potrebuju suhlas osob atd. atd. a tak to proste previedli aj na Street View. Len je tu aj akysi rozdiel – u toho fotografa je ten clovek priamym objektom a na street view skor „zavadzia“ (cize aj bez neho ta fotka ma zmysel).

    Ale chapem, ze moze byt clovek nahnevany, ak sa niekde objavi odfoteny.

  2. na google street view sa uz nikoho tvar odfotena predsa neobjavi – uz hodne davno bolo zavedene rozmazavanie – funguje to dokonca aj na konske hlavy…

    so zvyskom suhlasim, zakony su niekedy postavene na hlavu, vratane dob archivacie roznych dokumentov…

  3. Pri pohľade do môjho FB konta mám hypotézu: áno, ochranu súkromia chceme. Ale chceme, aby to robil niekto „iný“, nejako „automaticky“, hlavne aby sme nemuseli používať vlastnú hlavnu na niečo také exotické, ako je rozmýšľanie. 😉

    Otázka znie, či tento postoj más nebude príliš veľkou prekážkou pri pokuse predefinovať súčasné pravidlá.

  4. Veľmi milý preklep, že Googel :-). Pekné slovko, pobavilo ma. Myslím to úprimne, nerýpem, nehľadám zámerne chyby, len sa to vydarilo.

Komentáre sú uzavreté.