Google Linux – už aby to bolo

Google ohlásil svoj operačný systém a dúfam, že to bude čo najskôr. Google na rozdiel od doterajších Linuxových pokusov má skutočne šancu.

Prečo si to myslím mi z klávesnice vzal Hlavenka:

Google je první firma, která má po všech stránkách na to, aby uspěla. Její marketingový kanál (www.google.com) je nepřekonatelný. Má hromadu peněz, není to startup. Je trpělivá. Umí obchod – tedy zde zejména budovat pevné vztahy s výrobci hardware, to, co dokonale zvládá Microsoft. Jestli to bude stačit, těžko říci.

Chrome OS – daleká cesta za domovem – Bloc

Veru, už aby to bolo. Jednak sa objavilo hafo nových zariadení, kde modely správania sa z roku 2001 sú dávno prekonané a po druhé aj v prípade klasických pracovných desktop nie je nad možnosť výberu. Pomáha to konkurencii robiť veci poriadne a rýchlejšie inovovať. Hlavne vývoj až tragicky absentuje.

Toľko akademické povzdychnutie. Prečo akademické? Pretože mi na stroji bežia 4 špecializované SW, bez ktorých sa pracovne nezaobídem a sú Windows oňľi. Hm, ono by to možno v tom nejakom emulátore vrámci MAC OS aj bežalo, ale tie náklady… Len tak námatkovo:

  1. cena MAC OS
  2. cena emulátora
  3. cena preškolenia na MAC OS
  4. cena profi reinštalácii Window oňľi aplikácii + cena za ich servis v neštandardnom prostredí
  5. cena za zmeny HW vyvolané iným OS.
  6. cena za školenia vo druhom OS (poznáme ako dôvod prečo firmy neprešli na Vistu)

To sú až príliš vysoké jednorázové náklady vyhodené do ľuftu. Je to ako hradba pred peknou zelenou záhradkou. A ani nie je isté, či ten MAC OS (či iný ďas)  za to stojí.

Takže tak, milý Google, daj mi tých 5 bodov zadarmo, ukáž že ergonómia práce v Chrome OS je iný level a som tvoj.

A len tak mimochodom, stretli ste sa s tým, že by niekto prezentoval ako svoju konkurenčnú výhodu, že jeho firma beží v nejakom inom operačnom prostredí ako sú Windows?!? Veď hovorím, Google Chrome OS – už aby to bolo.

3 komentáre pri “Google Linux – už aby to bolo

  1. MareceK: vela programov bezi cez wine, aj ked to nikto neuvadza (alebo nevie). ak je to klasicka „office“ aplikacia typu uctovnictvo, editor, ftp, whatever, proste nepotrebuje nejake nestandardne funkcie, tak pod wine pojde. obcas mozno s chybickami pocas behu (skor kozmetickymi), ale pobezi.

    avsak v konecnom dosledku, ak chce clovek aby program spolupracoval aj napr. s usb, bude skor potrebovat virtualizaciu (napr. Sun VirtualBox – zadarmo).

  2. Piki: produkcne aplikacie aku spominas „onli“ sa dnes uz snazia VSETCI programovat ako webaplikacie.

    Nevadi, ze je to aplikacia pre malicku firmu resp. dokonca pre jedineho cloveka ale system, ze na pocitaci, co mas na stole by v podstate nemali byt ulozene „biznis“ veci a skor by som sa orientoval na klient-server architekturu, kde mozes si menit na stole pocitace za akekolvek chces ale tie firemno-biznisne-zivotne-nevyhnutne su dostupne zo kadejakeho servra kdesi v klimatizovanej pidiserverovni.

    Nema to ziadne „ale“. Ja doma uz niekolko rokov bezim na systeme, ze SVOJE data mam na sietovom disku a to je len zaciatok. Ak si zvyknes, ze na tom pecku na stole skutocne nic dolezite nie je, mozes ho kedykolvek nahradit.

Komentáre sú uzavreté.