Google na víťaznom ťažení po sociálnych sieťach

Isto poznáte to obľúbené klišé, ako Google nezvládol nástup sociálnych sietí. Ako vyšumel Ortkut  a to ako Google nedokáže aplikovať sociálne prvky do svojich služieb. Nuž, zamyslime sa trochu, či sa medzičasom našej žabe voda neohriala na bod varu.

A ešte trochu

Dám vôdzku (pre staromilcov vodítko): Google Account

Vidím, že ste to všetci pochopili. Google Account je jedna veľká sociálna sieť. A v duchu tradície Googlu, ľud pracuje za neho. V tomto prípade LinkedIn, YouTube, Adsense, Google Apps, Last.fm a ďalšie.

Tak predsa len ešte pochybujete? Tak jasnejšie: Každá z uvedených služieb má API, každá je mashupovateľná a napríklad spokeo.com ukazuje ako by taká sociálna sieť 3.0 mohla vyzerať. Dnes združuje vaše profily na 32!!! službách.  A mimochodom, ako tak pozerám, konečne našiel nejaký mashup obchodný model.  Ale to som už odišiel skutočne veľmi ďaleko od témy, poďme späť.

Má to len jeden háčik. Zatiaľ sociálnu silu Gogole Account objavili v rozumnej forme len mashupisti. V prípade Googlu si tú profilovú stránku na iGoogle musíte naklikať. Povyberať widgety tak, aby ste sa k svojim väzbám dostali. Toto je stále slabina. Nový užívatelia stále milujú a stále viac budú, koncept služby na pozadí.  Skoro pred rokom som bol býval bol v článku Používanie internetu bude vyžadovať vedomosti napísal:

Ešte trochu o tom, prečo Seznam hompage áno a domáca stránka www.iGoogle.com nie. Nuž otvorte si ich vedľa seba. Seznam môžete používať hneď, iGoogle si musíte najprv naklikať k obrazu svojmu. Sú to dva prístupy IT v praxi. Jeden dáva dopredu 1000 možností do budúcna, druhý čaká, kým sa na tých 1000 možností opýtate. A to je sakramentský rozdiel! Pri riešení problému vždy pomáha, keď poznáme výsledok dopredu.

V nedeľu som bol skontrolovať internet u našej babičky 2.0. Brácho z nejakého divného popudu zmenil nastavenie domácej stránka Firefoxu na Zoznam. Chcel som to vrátiť späť na iGoogle a babička 2.0 rázne zasiahla. Presne v duchu môjho citovaného článku spred roka. IGoogle stále používa, ale ako službu. Ako svoj profil do siete (Gtal, Gmail, Idos, počasie, správy), ktorý si spúšťa až potom.

Takže priatelia, o rok si pripomenieme, kto má väčšiu sieť. Či Open ID alebo Google Account. Pokiaľ sa s prezentáciou integrácie Google neposnaží, tak bude víťaziť stále niekto tretí.

Rozmer osobných údajov

Tento článok napriek všetkému nepopiera to, že stále nerozumiem prečo by som sa mal  sociálne družiť.  Ba naopak, integrácia vrámci Google Account ma začína viac a viac otravovať a komplikovať môj online život. A rôzne spokeá na mňa dokonca varovne kývajú prstom!

Z gmailovej adresy sa totiž stáva premostenie medzi rôznymi databázami a začína byť oveľa významnejšia ako napríklad rodné číslo. Súčasne ale neexistuje zákonná ochrana, ba dokonca existujú opačné výroky. Výroky v zmysle, že e-mailová adresa nie je osobný údaj, takže s ňou môže spracovateľ údajov nakladať ako sa mu zachce.

Myslím, že je načase sa zamyslieť nad tým, kedy má nastať  ten móment, ten móment, kedy sa z obyčajného ID v databáze stáva ID pod ochranou zákona. Pretože problém rodného čísla nie je v tom že  je to  rodné číslo, ale že je to ID, ktoré dokáže prepojiť rôzne databázy.  Už dnes si dovolím povedať, že g-mailová adresa, ktorý je tým ID vrámci Google Account, dokáže o svojom majiteľovi prezradiť viac, ako štátne databázy, kde je v úlohe ID rodné číslo.

1 komentár pri “Google na víťaznom ťažení po sociálnych sieťach

  1. Uz davnejsie som dospel k nazoru, ze internet by mal byt regulovany zakonom a myslim si, ze v buducnosti aj bude. Tak ako mame v realnom zivote meno, priezvisko, rodne cislo a vlastny xicht :), ktore nas identifikuju, mali by sme mat v prostredi internetu NIECO, co nas bude identifikovat a spajat s realnou osobou. Ci uz to bude vylepsena gmailova alebo ina adresa, najaka globalna socialna siet, OpenID, ci nejaka ina technologia, novy protokol, to necham na buducnost.

    Ked napisem nieco do diskusie, ked niekoho idem urazit, ked idem nieco kupovat, ci s niekym komunikovat, musi byt predsa jasne, kto je za tym. A samozrejme to musi byt chranene zakonom. Rovnako to predsa funguje v realnom zivote.

    Preto ja osobne socialne siete velmi vitam, je to krocik k tomuto stavu.

    Nechcem tu diskutovat o vyhodach ci nevyhodach, este je vela cesty pred nami a vela otazok, ktore musia byt zodpovedane, ale smeruje to tam.

Komentáre sú uzavreté.