Google oslavuje halloween zmenou loga

Google pri príležitosti rôznych zaujímavých dní na jeden deň zmení logo. O dnešnom dni si Google myslí, že je zaujímavý a ja si myslím, že o dobrých a fungujúcich službách treba na blogu písať. Takže dnes trošičku o gúúgli.

Na dnešnej zmene loga Google je možné krásne ukázať, že nie je Google.sk ako Google.com Zmenu loga uvidíte, len ak máte nastavenú stránku www.google.com a navyše aj jazykovú verziu na angličtinu. Zmena vašich preferencii má dôsledok nie len na zmenu loga, ale aj na ponúknuté výsledky vyhľadávania. Dokonca niektoré študované jazyky tvrdia, že výsledky vyhľadávania sú závislé aj od fyzického miesta pripojenia vášho počítača, či lokálnej siete do internetu. Google má niekoľko datacentier, ktoré sa môžu zľahka líšiť v obsahu indexu a je len otázka pre Google, ktoré datacentrum vám aktuálne odpovedá.

Túto regionálne jazykovú rozdielnosť je tiež vidieť na službe Gmail. Keď si prepnete v nastaveniach jazyk rozhrania na English US (dôležité to US), sprístupnia sa vám v Gmaile ďalšie vlastnosti e-mailovej schránky (automatické ukladania, alternatívne identity…).

Dosť bolo ale odborných vecí pretavených do populárne náučného hábu. Ak sa vám stále nedarí pozrieť si to helovinové logo, tak mrknite na tento sebastredný vyhľadávací príklad. Čisto teoreticky a pri dobrej konštelácii Merkúru voči Venuši by ste mali čosi uvidieť. Skúšali ste to už zo svojim menom? Minimálne zoznamy bývalých absolventov vašich stredných a vysokých škôl vám budú odmenou.

Upozornenie pre oneskorencov: Tento článok má životnosť jeden deň. Nie že by som ho mazal, to nie, ale Google mení logo len na jeden deň. Od zajtra (takto sa čas na webe nemá charakterizovať, ale je to vtipné) sa na zmenené logo budete musieť ísť pozrieť rovno do archívu. Niektoré boli naozaj pekné.

Celé toto o logu Google je taká srandička, ktorá skoro nestojí ani za reč, ale v sobotu som stretol človeka, ktorý o Google ani nechyroval a súčasne nedávno ukončil vysokú školu na Slovensku. Pre mňa je Google hlavným pracovným vyhľadávačom a spolu so službami Gmail, Google Alert a Google Desktop Search jedným z pracovných nástrojov. Mne slúži dobre a mohol by aj vám.