Google reader je účelnosť sama

Začal som intenzívne používať webovú RSS čítačku od Googlu Google Reader na spracovávanie a čítanie webových stránok. Tu je pár postrehov.

Mnohí vedia, že zastávam názor, že čo je webové, patrí na web. A nie je nič webovejšie, ako webová stránka. Preto považujem stolné RSS čítačky za absurdný koncept. No uznajte: Do stolnej RSS čítačky sa mi natiahnu nové nadpisy a perexy a vzápätí musím na web. Ak by som nebol pripojený, tak sa akurát nalákam na zaujímavý text, ale uspokojiť túžbu po prečítaní musím neskôr, keď už budem konečne online. Minimálne je tu zbytočná strata času na započatie ďalšej činnosti. O nasranosti ani nehovoriac.

Veľmi sa mi páčil spôsob, ako Gopogle na svojom googlereader blogu uviedol nový vzhľad a celkovo novú koncepciu práce s svojou RSS čítačkov. Čo je dôležité, nezabudli zľahka objasniť aj princíp fungovania celej RSS technológie. Zvolili formu analógie z emailom. Nevymyslel by som to lepšie, tak vypočuté voľne preberám:

Google Reader je v podstate Inbox pre web. Pozriete do svojej schránky a tam vidíte, že vám písal Jožko, Zdenka, Erika. Tak si postupne tieto e-maily otvoríte a prečítate. Google reader funguje veľmi podobne. Keď sa pozriete do Readeru vidíte, že na tej stránke je nový článok, na zive.cz je nový článok, na spravodaj.madaj.net je nový článok, na 4M (teda tu) je nový článok. A tak si postupne prečítate, čo sa to v tých článkoch píše a keď vás zaujalo prvých 10-15 riadkov, tak si kliknete na odkaz a na originálnej stránke si článok dočítate, prípadne sa už na originálnej stránke môžete zapojiť do diskusie o článku.

G-reader je súčasťou G-priestoru. To znamená rovnaké klávesové skratky, rovnako rozmiestnené prvky… Sa nezdám, ale som nechutne konzervatívny. Možno je www.bloglines.com lepšie, šikovnejšie, no musel by som sa učiť nové rozhranie. No potrebujem to?

Google Reader má aj upravené rozhranie pre mobilné zariadenia. Keďže je to klasická, len zásadne optimalizovaná webová stránka, nezáleží na platforme tvojho mobilného zariadenia.

Do adresného riadku som si zadal adresu v tvare www.reader.google.com Je pravda, že ma Google hneď presmeruje na originál adresu www.google.com/reader, ale keď si chcem otvoriť Reader, stačí mi vyťukať do adresného riadku rea a Firefox mi ponúkne naposledy otvárané stránky, začínajúce na rea. A Google Reader je jediný. Ja viem, mohol by som si ho dať do bookmarkov, na lištu a tak podobne. Lištu mám plnú faveletov a bookmarky neznášam. Prečo? Časom príde vysvetlenie.

Svoj RSS agregátor samozrejme neruším. Je to zdroj obsahu. Generuje mi zaujímavú návštevnosť, je to šikovné miesto na umiestnenie reklamy a tak podobne. Tento môj RSS agregátor je veľmi jednoduchý na použitie a dobre sa mi na ňom vysvetľujú princípy RSS pre sieťových nováčikov. Pre nich je to aj základný rozcestník, rýchlo a jednoducho použiteľný. A hlavne a predovšetkým, mám tam moje favorizované weby. Veď to poznáš. Sú weby na ktoré sa rád vraciaš, na ktorých si s odstupom času rád prečítaš staršie články, na ktorých sa živo diskutuje a bolo je fajn si prečítať diskusiu aj s odstupom času. S favoritmi pracujem trochu odlišne, preto treba zvoliť aj iný nástroj.