Hrabú na vašich pripomienkach vývojári zadarmo?

České internetové autority sa s koňom zrazili. Respektíve, trefnejšie by bolo napísať, že sa zrazil ten čo hľadá Dívku z autobusu do Brna so Sovou v síti.

„Martin Kopta připravuje pro Google podklady pro lepší překlad a prosí vás o spolupráci. Pokud vám v lokalizovaných Anylytics připadá nějaký překlad hodně hloupý a znáte lepší, pošlete, prosím, svůj návrh prostřednictvím tohoto formuláře. Formulář můžete odeslat i opakovaně podle toho, kolik dílčích textů navrhujete změnit.“ Zdroj: Chcete mít Google Analytics opravdu česky?

Zadarmo ako hýbateľ internetového pokroku

Ja chápem, že internetové prostredie má atmosféru dobrovoľníctva, nadšenectva, zadarminka. Dokonca by som povedal, že rozvoj internetu je poháňaný zadarmo projektami. Bez free a opensource by tu nebolo toľko obsahu a toľko užitočných služieb. No nalejme si čistej pepsikoly a pozrime sa pravde vo financovaní do očí.

Na väčšine webov propagujúcich free a opensource služby sa pre záľahu reklamy ledva preklikáte k skutočnému obsahu. Ukazuje sa, že keď nie reklama, tak nadácia je cestou, ako financovať chod napríklad Wikipédie. Takže priatelia, akokoľvek konzumujeme obsah a plody ľudského umu zadarmo, nejako sa predsa len vývojári musia živiť. Tak vymýšľajú, ako dostať za svoje nápady nepriamo zaplatené.

Nepriamy príjem a budúci príjem je tiež príjmom

Už sa dostanem k pointe, no ešte jedna odbočka. Za vývoj free a opensource môžem dostať zaplatené aj inak. Predstavte si, že máte super nápad. Máte aj nejaké trochu schopnosti ich zrealizovať. Tak problém načnete a následne ho podhodíte ako opensource. Vediete projekt a ľudí, ktorý vám ušetria peniaze za vývoj. Prinesú nové nápady, realizácie. Aj ušetrené peniaze sú vašim príjmom. Samozrejme je ďalších tisíc spôsobov ako z opensourcového projektu získať príjem.

Niekedy sa oplatí niečo urobiť nezištne a zadarmo v očakávaní budúcej zákazky, budúceho zamestnania. Toto je štandardná predajná technika. Skúste našu službu/tovar na týždeň zadarmo a potom sa rozhodnete, že zaplatíte. Počuli ste to včera? Alebo pred hodinou?

Používate komerčnú službu a vidíte v nej pár chybičiek. Tak napíšete majiteľom a upozorníte ich na to, pretože odstránenie týchto chybičiek vám ušetrí čas vašich zamestnancov, teda peniaze. Onehdá som si dopisoval s chlapcami z Etargetu, že by bolo fajn, keby urobili pár zmien. Pár zmien, ktoré by viedli nie len k väčším ziskom u nich, ale aj zníženiu mojich nákladov (hlavne časových) pri správe kampaní. Na záver svojich pripomienok som napísal, že som na ich spisovaní strávil nejaký čas a teda by bolo fajn, keby aj oni dali nejakú protihodnotu. A veru dali, spravili mi rýchle pripomienkovanie umiestnenia reklám na tomto webe a návrhy na optimalizáciu. Samozrejme posledným odporúčaním bolo zmeniť dodávateľa reklám z Adsense na Etarget.

Áno, je to nikdy nekončiaca reťaz služieb a protislužieb.

Cisár je nahý

Je tu firma, ktorá platí kopu vývojárov. Dokonca je tak bohatá, že pre ňu nie je problém preplatiť každého konkurenta, takže v konečnom dôsledku má možnosť skúpiť, zhromaždiť a zamestnávať najlepších ľudí na planéte. Pozor, nehovoríme o jednej krajne, hovoríme o celej planéte, o celom ľudstve aktívne používajúcom internet. Na základe dostupných informácii o finančnom stave tejto firmy je možné smelo povedať, že má všetky finančné predpoklady stať sa dokonalým monopolom v prostredí internetu. Z pohľadu tohoto východiska sú chyby v ich službách jednoznačne znakom len a len neschopnosti riadiť projekty alebo programového (účelového) ignorovania.

A vy sa rozhodnete, že pre túto firmu nezištne a zadarmo urobíte betatestovanie, pripomienkovanie a konštruktívne prinesiete aj návrhy riešenia spolu s dôvodovou správou. Zadarmo a dobrovoľne využijete svoj osobný alebo pracovný čas v prospech firmy.

Neexistuje, áno, dovolím si toto kategorické vyhlásenie bez bázne a hany, neexistuje dôvod prečo by ktokoľvek mal pre takúto firmu zadarmo čo i len prstom pohnúť.

Jedine, že ste počítali s nejakou formou priameho, alebo nepriameho príjmu.

Zovšeobecnenie a zmierenie

Nie, nejde o to, aby sme sa všetci stali Harpagonmi z Moliérovho Lakomca. No je užitočné si uvedomovať súvislosti. Ušetrí to nejedno rozčarovanie. Mať pocit zneužitého, vyžmíkaného a odhodeného je pocit, ktorému sa dá vyvarovať. Predstavte si ten pocit, keď sa prihlásite do admin rozhrania Google Analytics a tam na vás bude čakať informácia o tom, že služba je spoplatnená paušálom $1/mesiac. Ale veď vy ste prispeli k jeho rozvoju, takže máte predsa nárok…

„Dobrým důvodem může být např. nasazení GA na weby klientů, ti češtinu zpravidla ocení a tím ocení myslím $$$.“ Zdroj: komentár Nill

Áno, aj ja si myslím, že toto je dobrý dôvod, prečo pri opravách v preklade českého GA pomôcť.

Celé dobrovoľnícke hnutie je založené na uvedomení si, že dobrovoľník koná nezištne a neočakáva ani budúce časné výhody. Preto dobrovoľník nikdy nie je sklamaný, keď sa mu za jeho prácu ani nepoďakujú. My, čo pracujeme v oblasti zdravotníctva o tom niečo vieme.

Súvisiace:
Hrabú na vašom webe markeťáci zadarmo?
Konkurencia je vzdialená len jeden klik, tak si nevyrábajme Googlepol

3 komentáre pri “Hrabú na vašich pripomienkach vývojári zadarmo?

  1. true 🙂

    protokoly pre emaily boli vytvorene v prehistorickych dobach a samozrejme „zadarmo“. nad nimi sa tvoria komercne projekty postovych systemov a uz nie su schopni vytvorit AKYKOLVEK novy protokol, ktory by bol v prospech vsetkych.

    nikto nie je schopny navrhnut protokol, ktory by vsetci akceptovali. keby to niekto urobil, tak ostatni ho proste neimplementuju a je z projektu mrtvola 🙂

  2. Na Slovenskom nete hlavne kvoli malemu trhu je vela veci zadarmo,tvorba webstranok je skor koničkom ako nejakym biznisom,kvalitny vyvojar skor musi odist do zahraničia,ak chce byt dobre zaplateny,okrem par vynimiek neviem o takych ktory by uspeli samostatnou webtvorbou

  3. Toto dokazem pochopit – ked je to pre tych ludi konicek, robia to radi. Vymyslaju, programuju, prekladaju, pisu blogy… Ja mam ale internetu a tychto veci dost v praci, preto som rad, ked mam trochu od neho pokoj 🙂 Asi by som sa zblaznil robit este nejake dobrovolnicke aktivity. Ak by som ale pracoval mimo internetu, viem si predstavit, ze by to bol moj konicek.
    Vlastne jedina moja _mimopracovna_ aktivita na internete je obcasny komentar na tomto blogu 🙂

Komentáre sú uzavreté.