Imigrantov je proste veľa a musia byť trpezliví

Už som to písal a napíšem to znovu: Ešte chvíľu nás vydierajte, že neuspokojujeme dostatočne rýchlo vaše pohodlie  a naozaj nás to prestane baviť nútiť sa robiť skutky podľa Listiny práv a slobôd.

Je to podobné, ako keď ja chcem pre syna lepšiu školu a pre seba nové auto. Ale je tu jeden zásadný rozdiel. Ja som sa vedel narodiť na správnom mieste, a tak sa to volá ambicióznosť a voľný pohyb pracovnej sily. Oni sa nevedeli narodiť, a tak sa to volá nelegálna ekonomická migrácia.

Zdroj:  Detskej onkológii pomôžem, imigrantom nie.

Áno, otvorene napíšem: Majú smolu, lebo je ich veľa. Takže to dlho trvá, kým sa dostanú na rad. K imigračnému úradníkovi, k stolíku na vyplnenie žiadosti, k stolíku na prevzatie základnej dávky, ku kohútiku na umytie, k okienku s výdajom stravy.

Chcete sa odvolať voči rozhodnutiu úradníka v našom súdnom systéme?  Ak sme si rovní, tak isto chápete, že aj vaša kauza bude na súde prejednávaná dva roky. Odvolajú sa vás stovky či tisíce? Súdy to budú logicky prejednávať o mesiace dlhšie.

Všade ich je veľa a tak sú netrpezliví. A povedia si, že sú v slobodnej krajine a teda sa môžu slobodne pobrať o kus ďalej. Bez dokladov, bez evidencie, bez trvalého/prechodného pobytu, bez pracovnej zmluvy, bez… Bez všetkého, čo by dostali, ak by si vystáli rad. Bez všetkého, čo my, domáci obyvatelia EU musíme dodržiavať. Chcú byť ako my.

Áno, mohli by sme pracovať rýchlejšie, aby sme im tie podmienky neznepríjemňovali.

Musíme vynaložiť svoje sily na to, aby sme dali do late tých, čo skáču na kamióny. Na tých, čo sa mlátia v záchytných táboroch medzi sebou. A tak sa všetky procedúry predlžujú…

Áno, aj ja keď vidím viac ľudí pokope, tak mám obavy, z ich úmyslov. Som priemerne urastený Európan, s jedným by som si to rozdal, s desiatimi nie. Je to obyčajný strach z počtu.

Všimnite si, že ide len a len o množstvo. Procedúry, systém máme. Vieme veľmi dobre čo máme pre nich robiť, ako im vyrobiť novú identitu v priestore Shengenu. Vieme presne, aké povinnosti má tu narodený Európan a také isté povinnosti chceme udeliť aj im. Len to chvíľu trvá. Stáť v rade je nepohodlné. Nie však vražedné.

Naozaj sa budete sťažovať na nepohodlie?

Dvaja nevadia, na to máme kapacity. Tentokrát majú smolu, že sú ich stovky až tisíce. A to je ten dôvod, prečo sa musíme správať inak. Nie že sú iný z inej krajiny. ale preto, že ich sú stovky až tisíce.

A aj oni sa musia správať inak, ako keď cestujú dvaja-traja. Proste musíme! Inak budeme všetci trieštiť konečné kapacity na to, aby sme ustanovili aspoň elementárny poriadok. A na začleňovanie neostanú kapacity.

Kto číta tento blog niekoľko rokov, veľmi dobre vie, že v článkoch sa mnohokrát vyslovujem za slobodu človeka a proti hraniciam. Mnohokrát som napísal, že hranica je len debilná čiara a na predurčenie osudu narodením nehrám. Každý kto sa k nám chce pripojiť môže. Máme ambasády, máme azylové procedúry, máme systém pracovných povolení. Všetky tie nástroje sú vo svojej skutočnej realite bezodné. No vyžadujú…

Áno, niečo konkrétne vyžadujú. Nič z toho doteraz nikto nerozporoval, že je proti listine. Len teraz, keď sú procedúry konfrontované z veľkým počtom, tak sú zrazu neľudské? Je v záujme samotných utečencov, aby sme sa postarali o zachovanie tých kvalít života, za ktorými cestujú a ktoré chcú.

Ešte chvíľu nás vydierajte!

Napíšem to ešte raz a priamo bez vytáčok a snahy byť medzi riadkami lepší:

Je ich proste veľa.

Ľudskoprávne organizáície ako aj ombudsmani by mali zvažovať svoje slová v konfrontácii s realitou.

Áno, na vlnách Stredozemného mora naozaj bojujú o holý život. Dokonca na mnohých miestach svojej domoviny bojujú o holý život. Ale keď sú na pôde Európy už o žiaden boj o holý život nejde. Už ide len a len o pohodlie.

Ja im ho chcem dopriať. Ale majú smolu, je ich fakt veľa s rovnakým nápadom na lepšie pohodlie. Naozaj v tom nie je nič súvisiace s ich vyznaním či farbou pleti. Ide len a len o množstvo.

Realita hovorí, že im ide o holý život u nich doma. Možno by bolo vhodné konečne riešiť tento problém.

Realita hovorí, že im ide o holý život počas prevádzania. Možno by bolo vhodné konečne riešiť tento problém.

No nech preberám realitu z akejkoľvek strany, furtom mi vychádza ako riešenie pre Európu zastaranie sa do ich tamojších vnútorných záležitosti a posilnenie boja proti prevádzačom a nastolenie humánnych podmienok pre získanie cestovného lístku/azylu/pracovného povolenia. A to skutočne sa snažím nájsť dôvody, prečo by sme mali posilniť ich právo na usadenie sa v EU. Fakt sa snažím, ale realita nepustí.

Sú to nelegálny imigranti. Legalizácia ich pobytu a existencie v hraniciach EU vyžaduje čas. A teda aj ich trpezlivosť. Na európskom kontinente sú v bezpečí pred guľkami a smrťou hladom. Presne ako píše Tomáš. Už sú na správnej strane čiary. Tak musia vydržať nepohodlie. Už naozaj ide len o nepohodlie.

Tak prosím prestaňte nás všetkých vydierať, argumentami, že im ide tu na pôde EU o život.

A prestaňte byť humanistami, ktorí súčasne šíria ideu o nemiešaní sa do vnútorných záležitostí suverénnych krajín. Ak z nejakej krajiny k nám utekajú stovky či tisíce ľudí, z ich problému sa stal náš problém. A my sme povinný si naše problémy riešiť. Že je to na území Sýrie či Líbie? Ale to je už na iný článok.

A prestaňte byť humanistami, ktorí sa spoliehajú, že si oni sami udržia demokraciu a ekonomickú slobodu. Bez vývozu našich životných štandardov bude tých, čo budú za našim životným štandardom prichádzať k nám, bude stále viac. A zbytočne. Písal som o tom:

Každý jeden z nich môže pricestovať legálnym spôsobom, ktorý je legálnym podľa medzinárodného práva. Každý z nich môže požiadať o azyl na ktoromkoľvek “schengenskom” vyľvyslanectev priamo v ich krajine.  V Európe sú tisíce Ukraincov, ktorí sem “spôsobne” a “disciplinovane” emigrovali.  To je dôkaz, že to ide.  To je dôkaz, že EU nemá s prisťahovalectvom žiadny zásadný problém. Áno máme  problém so sťahovaním národov a vojnovými utečencami.  Máme roblém ako ich nenechat utopiť sa, ako ich osušiť, dať im dočasne strehu nad hlavu a pripraviť prepravu domov. Do ich domova.

Zdroj:  Sťahovanie národov nie je ani emigrácia ani právo usadiť sa | M+M+M+M (4M).

 

Nie oni cestujú za nami. Dúfajú v nás. Počítajú s tým , že im to tu všetko zabezpečíme. Za chvíľu nás utlčú čiapkami, ak tam nezavedieme náš kapitalizmus a našu demokraciu. Alebo si myslíte, že plávajú do EU v túžbe po ruskej hitlerovskej diktatúre? Alebo si myslíte, že doma neskúšali žiť a vzdali to len z lásky k moreplavbe? Skúšali, ale nikam to nedotiahli. Spoliehajú, že my to za nich urobíme.

Uvedomte si, debilkovia moji, že naša demokracia takto nefunguje. Nefunguje to tak, že niekto to zariadi. Naša demokracia tu u nás funguje tak, že my si sami sebe zariaďujeme podľa svojich túžob náš svet okolo nás. Od dediny až po usporiadanie a vedenie štátu. Spomínate si, každé 4 roky máme voľby a zvolený môže byť ktokoľvek z nás.

Myslíte si, že len tým,. že sem prídu, zrazu toto pochopia? Zo dňa na deň? Niečo, čo je nehmatateľné a učíme sa to v škole 10 rokov a počas celého dospelého života si to pravidelne opakujem?

Zdroj:  Utečencov treba vracať spolu s balíčkom učiteľov slobôd a demokracie | M+M+M+M (4M).

Zdieľať?

3 komentáre pri “Imigrantov je proste veľa a musia byť trpezliví

  1. To je ako by sa zajace snazili pomoct levom lebo sa premnozili a bojuju medzi sebou podla svojich pravidiel a potom verili ze im levy za to podakuju.ja v pomahani vidim cistu samovrazdu 🙁

  2. Spätné upozornenie: Z FYROMacedónska sa stal čistý průchoďák | M+M+M+M (4M)

  3. Spätné upozornenie: Z FYROMacedónska sa stal čistý průchoďák | M+M+M+M (4M)

Komentáre sú uzavreté.