Internet pre starších a pokročilých

Vypožičal som si do nadpisu názov historickej hudobno-zábavnej relácie. Bežali tam hity našich rodičov a starých rodičov. Článok bude práve o nich. O novej, nastupujúcej vlne užívateľov internetu. A o nás, ktorí sa do povinností rodičov postupne dostávame.

My mladí (nechytajte ma za slovo, mojich 33 je stále v prvej polovičke priemerného veku dožitia sa B) ) sme sa už v prostredí siete udomácnili. A snažíme sa presvedčiť aj starších, že je na sieti veľa fajn vecí, ktoré by sa im mohli hodiť. Predstavte si jeden obyčajný deň takého 48-55. ročného otca klanu. Cez deň práca, večer telka. Čo by ste mu ponúkli na sieti ako alternatívu k jeho doterajšiemu zvyku, sadnúť k telke a sledovať futbal. Ktorá z moderných internetových aplikácii by bola práve tá, kvôli ktorej by si zapol počítač a čosi na sieti začal robiť? Zhromažďovať bookmarky v asdf.sk? Písať články do nejakého wikisystému?

Práve prichádza prelomové obdobie. Pripojenie na sieť začína byť skutočne použiteľné. Vďaka jeho rýchlosti začínajú byť realitou domáce používanie internetu. Zmení sa model prístupu k tejto technológii. Doteraz sa surfovalo v práci, v práci sa online nakupovalo, lebo doma bol prístup na sieť alebo drahý, alebo pomalý a najčastejšie oboje. Onedlho sa stane, že pripojenie má každý sused, tak ho chce mať aj on. Príde mladý nabúšený chlapík, postaví na stôl počítač s tým oným internetom. Ale čo tam nájde? Prípade si donesie domov pracovný laptop, pripojí sa, ale chce konečne nepracovať. Chce sa zabávať. Jednoducho, nenáročne, spoločne so zvyškom rodiny.

Aktuálnym trendom na sieti je momentálne zvyšovanie aktivity užívateľov. Zvyšovanie interaktivity služieb. Som ale skeptický, či toto je to, po čom novoprichádzajúci užívatelia túžia. Maximom aktivity, ktorú títo ľudia doteraz vykonávali, bolo prepínanie programov na televízore. Budú títo ľudia klikať po prečítaní článku na nejaké ikony na pridávanie článku do nezrozumiteľných služieb?

Mňa to nebaví, tam treba furt čosi robiť, kamsi klikať. Neustále myslieť. A kde mám teraz ísť. A čo tu mám vlastne robiť? A to musím celé prečítať?

Nepočuli ste už náhodou niektorú z uvedených otázok? A isto by ste vedeli pridať ďalšie.

Chápem, že tento spot vyznieva pesimisticky. Ani neviete, ako rád by som ho ukončil nejako pozitívne, s výhľadom na svetlé zajtrajšky. Natíska sa samozrejme riešenie, že čas pracuje pre nás. Každá nastupujúca generácia je predsa so sieťou stále väčší kamarát. Oj, ale chyba lávky. Ide práve o ten postupujúci čas. Mrknite sa napríklad na blogy. Je tu strašne veľa mladých až veľmi mladých blogérov. Mnohí mali úspešné blogy, mnohí blogovali niekoľko rokov. A postupne svoje blogy utlmili, postupne ich opustili. Išli žiť reálny život. S plienkami, s kočíkmi, s návštevami múzea, s futbálkom s kamošmi, s posedením pri ohníku, s okopávaním zeleniny, so zarábaním peňazí… Reálny život je zatiaľ stále mimo sieť a aj mimo web 2.0., nech si pod ním predstavujete čokoľvek.