Iný pohľad na skracovanie adries

A vôbec nie lichotivý.  Spamerský nástroj, zbytočný krok, požierač linkovacej šťavy, spomaľovač internetu  sú len niektoré nelichotivé prívlastky, ktoré mánia skracovania adries dostáva.

It may be more complicated than that, however. Joshua Schachter, the founder of Delicious, thinks they are downright evil. Schachter writes, “The worst problem is that shortening services add another layer of indirection to an already creaky system.” In other words, they slow down the Web. He gives several other reasons why they are bad as well. They add a whole new slew of middlemen to the equation, and these links become dependent on the continued existence of these startups or even the whimsical changes in their terms of service. URL shorteners make links opaque, which spammers love.

Are URL Shorteners A Necessary Evil, Or Just Evil?

Tak mi napadlo: Kedy začne Google bojovať proti skracovacím nástrojom, pretože mu kazia jeho hodnotiace algoritmy? 😉 Nie že by som bol presvedčený že to tak je, ale.. veď uvidíme. Podľa citovaného prehľadu sa zdá, že sa prapôvodný cieľ služieb, teda podliezť limity niektorých služieb, akosi začal zneužívať.

A možno je to celkom inak. Pretože tým, kto vzniesol najväčšiu kritiku je majiteľ firmy, ktorá sa linkovaním živý (delicious.com) Z Twitteru, Facebooku a podobných sa pomaly ale isto stáva šikovné miesto na nájdenie zaujímavých odkazov na zaujímavé články, takže žiadne očiernenie nie je na škodu.

Akokoľvek, v jednom som si istý: Skracovanie adries je vynútené vlastnosťami niektorých služieb a jeho používanie mimo nevyhnutných aplikácii je absurdné.  Všade, kde je možné použiť <a href=““>klikateľný text</a> je použitie skracovača skutočne absurdné.  Naopak, rôzne doplnkové služby, ako je napríklad anonymizér (cielené potlačenie prenosu referrerov) sú užitočné a zmysluplné aplikácie. Otázkou samozrejme je, či pre anonymizáciu potrebujem skracovač 😉

Viete, ide o to, že je zásadný rozdiel medzi musím a chcem. Ak niečo musím, lebo sa prírodné zákony nedajú zmeniť a niečo chcem, lebo viem prečo to chcem, tak je všetko v najlepšom poriadku. Ak ale niečo musím, lebo iný človek sa tak rozhodol, niečo nie je v poriadku. V prvom kroku hľadám odpoveď na otázku, či skutočne musím a v druhom, prečo ma do toho núti (aký prospech sleduje).

Aut na šachovnici: Čo takto nástroj, ktorý by po vložení štandardného odkazu vytiahol z pekného URL ten pekný text a previedol ho naspäť na anchor text odkazu, alebo kompletnú štruktúru tagu <a> vrátane title vycucol z cieľovej stránky. Zmeniť text čínajúci www alebo http:// na klikateľný odkaz vie už skoro každá polointeligentná textare, tak prečo neposunúť vývoj o krok či dva ďalej. Konečne by bola tvorba pekných URL a meta tagy na niečo dobré a skracovanie by ostalo len pre miesta kde skutočne ide o každý znak. Klikateľné http:// na webovej stránke predsa patrí do začiatku 90′ rokov minulého storočia.

14 komentárov pri “Iný pohľad na skracovanie adries

  1. adresy skracujem preto, ze nechcem odovzdavat „rank“, takze fakt, ze cielene budu skracovace ignorovane googlom nevadi. skor je to dobre 🙂

  2. Vieš čo, pripadá mi to ako vziať si na zatĺkanie klincov rýľ, lebo kladivá sú zakázané. Veď zatlčieš, to hej… A o 5 rokov sa rýle postupne vyvinuli do podoby dnešného kladiva. Súdruh Munchhausen by sa potešil.

  3. mno, zkracovače, který používaj 301 redirect (což je většina) samozřejmě „rank“ předávaj…

  4. skracovace vyplynuli z existencie preparametrizovanych adries, ktore sa rozlamovali pri distribucii – typicky email, k comu neskor pribudol napr. twitter a podobne znakovo obmedzene systemy. to je historia a nic sa na nej nezmeni.

    nevidim ich ako zlo, ktore je masovo zneuzivane.

  5. skracovace su z dlhodobeho hladiska pohroma pre web, kedze 98% z tych sluzieb do par rokov zanikne, preberu ich spammeri prave kvoli existencii tisiciek ci milionov skratenych spatnych odkazov.

    k tomu odovzdavaniu ranku – niektore z tych sluzieb posuvaju rank, kedze tak robia pomocou presmerovania cez stavovy kod 301. cely pokus o neposuvanie ranku dalej je zbytocny. vyhladavaci algoritmus nema z dlhodobeho hladiska a kvoli poctu tychto odkazov inu moznost ako ich zacat do urcitej miery zohladnovat.

  6. Mne napríklad vadí, že nevidím kam klikám. Páči sa mi, keď z linkovanej adresy vidím, na aký server budem presmerovaný a oceňujem aj inteligentné url, kde je možné odhadnúť napr. aj názov článku a pod.
    .
    A keď nechcem pridávať rank, tak v tagu a „rel=nofollow“. Vraj to vyhladavace beru na vedomie:)
    .
    Keď chcem skryť referrer, tak je to samozrejme užitočné.

  7. Pri tejto téme sa mi naskytuje príležitosť sa konečne spýtať, načo používaš tinyurl na facebooku? Veď tam je na to určená funkcia „Pridať odkaz“. Zrejme je to tým, že chceš linky napchať všade, kde sa dá a Statusy je vidieť na viacerých miestach, ale mne sa to zdá prehnané.

  8. Ondrej, skracovač do mojich statusov vkladá automat (služba tretej strany), ktorý importuje novinky na blogu do sociálnych sietí. čo je prehnané je otázka na inú debatu o inej téme a možno aj na iné miesto. Ak ťa to zaujíma podrobnejšie, napíš mi internú správu.

  9. Piki, keďže je to taká globálnejšia záležitosť, tak to chápem. Ja som sa na to pozeral iba z hľadiska facebooku, kde by som to lepšie videl v Odkazoch, než v Statusoch. Moja chyba!

  10. Piki: tak na odkazy vyuzivaj primeranu sluzbu 🙂 tiez mi to vcelku vadi 🙂 FB ponuka na odkazy svoje nastroje 🙂

    dusoft: tvoja poznamka ma zmysel. Napriek tomu to nijako nevadi – proste autor skracovaca by mal zabranit zaindexovaniu, odovzdavaniu ranku, proste vsetko, co je nutne. Ludom je to asi uplne jedno, nech si svoj vztah ku skracovacom riesia vyhladavace.

    matushiq: ved to je koniec koncov zmysel skracovacov 🙂 je to len otazka spravneho vyuzitia. Napr. ak do vybrali.sme.sk vlozis skratenu adresu, tak mam pocit, ze sa niekto snazi obist zabanovanie atd. nemam k nim vyhrady. Bud to niekto pouzije alebo nie. Ak niekde vidim skratenu adresu, tak viem, ze ten, co vkladal mal nejaky dovod a ten beriem do uvahy 🙂

    Cize: ak na webe v clanku najdem skratene url, tak je to podozrive. Ak to vidim v komentari ci na twitteri alebo v emaili ci IM, tak ucel chapem.

    Koniec koncov skracovace – niektore umoznuju vlozit popisku – trebars v tvare chod.sk/32243423?google-mapa-okolia-kempingu

    Cisto prakticky piki: pride mi chore ak to iste mas na twitteri, na FB. Je cas sa rozhodnut.

  11. iyo: cize teraz uz len urobit firefox extension na spatne navracanie tinyurl adries v texte na svoju povodnu adresu… a sme tam, kde sme boli 🙂

  12. sú prípady keď je použitie skrátených URL nevyhnutné inak všede používam URL v normálnom tvare.

    matushiq:

    „A keď nechcem pridávať rank, tak v tagu a “rel=nofollow”. Vraj to vyhladavace beru na vedomie:)“

    rel=nofollow akceptuje len niekoľko málo vyhľadávačov napr.: google. ale v praxi sa počíta aj link s rel=nofollow ostatné vyhľadávače s nim nemajú problém a google zas prehľadáva aj ostatné vyhladávače.

  13. Mne na skracovacoch najviac vadi, ze neviem kam idem. Ale uz som sa stretol aj s tym, ze ma na to upozornia (http://miniurl.sk). Vidim kam idem, ci tam nieje nieco ako „blabla.sk/ref=santaclaus“ a reklama čo je tam, je adekvatna, nieje tak strasne otravna ako na niektorych weboch, ze musim cakat 10 sekund dokym zmizne (nieje moznost zavriet) aby som mohol ist do schranky/precitat si clanok.

Komentáre sú uzavreté.