iPhone – naučme sa marketing

Je to prekvapivé. Apple zvláda marketing. Alebo že by to nebolo prekvapivé? A to, pri dnešnom všeobecnom ospevovaní toho o čom všetci hovoria a nikto ho nevidel, všetci zabudli, aký marketingový prepadák nám Apple predviedol so svojim Macintoshmi v pred iMacovskej ére? Zjednodušene to bolo tak: Mac OS 9.čosi bol super užívateľský systém, potom prišiel Microsoft s Win 95 a dosiahol so super užívateľsky prívetivým operačným systémom 94% podiel na trhu.

Aby som nehovoril do vetra, tutok si môžete pozrieť, aké sú výsledky marketingového oddelenia Apple po prvom týždni predaja: iPhone Weekend One: 700,000 Sold, $200million+ Profit For Apple V zrozumiteľnej reči sa nad tým zamýšľa noname u Marigolda. Len pozor na to, od koho sú to čísla. Či nie náhodou z marketingového oddelenia.

Apropó, marketingové žvásty. Nad vecou sa snaží zostať spravodaj, keď ultimatívne nehodnotí na rozdiel od tisícok až desaťtísícok, ktorí bez toho aby ho videli, veľa o ňom píšu. Dokonca aj bez toho, aby mali akúkoľvek skúsenosť s akýmkoľvek iným mobilom s dotykovou obrazovkou. Tohoto druhu sa predalo do týchto dní len pár percent. Do protiútoku, v oblasti používateľského zážitku, sa postavila Nokia, keď si na MobilMania.sk sa práve v týchto dňoch môžeme prečítať recenziu pod nadpisom Recenzia Nokia 3109 Classic: Myslí ergonomicky Ďalším nepriateľom, tentokrát hlavne pre AT&T, sú slobodomyseľná komunita. Tá sa dušuje, že iPhone do týdne pro všechny. Pekne si to termínovali, tak uvidíme, či dosiahnu merateľný výsledok.

Tešíte sa na iPhone? Mne je ako taký ľahostajný, v ostatnom čase toho veľa nenatelefonujem. Ale dá sa popri ňom priučiť zaujímavým veciam. Osobne predpokladám, že nie len marketingu, ale onedlho aj krízovému manažmentu.

Moja predpoveď: Čoskoro sa ukáže, že prezeranie internetových stránok zoomovaním je pekný opruz, rozbíja sa to pri prvom páde na zem, je to permanentne zapatlané, do ruky to beriete ako mimozemšťan rýľ, napísanie SMS správy trvá veky a hlavne čoskorá hardvérová aktualizácia urobí z prvých majiteľov iPhone zberateľov starožitností. Verte mi, iPhone som v živote nevidel a nedržal v rukách, ale roky používam MDA Compact a najospevovanejším počinom vrámci evolúcie tohto typu mobilov bolo pridanie hafo hardvérových tlačidiel do HTC TyTN.

Zdieľať?