Jednoduché otázky bytia

Je sledovanie užívateľov na internete súkromnými firmami v slobodnej demokratickej spoločnosti normálne?

Je započítavanie štátnych dotácii z daní do zisku celého poľnohospodárskeho sektora normálne?

Chlapi na Facebooku rozoberajú, ako sa chrániť pred špehovaním aj po odhlásení sa. Vymýšľajú používanie separátneho prehliadača, nastavovanie politík pre sušienky a iné podivnosti. Ale jednoduchú otázku bytia si nikto nepoloží.

Česi sa radujú, aké že to skvelé poľnohospodárstvo majú, keď vyprodukovali 7,7 miliardy zisku. Že je to vďaka 37 miliardám dotácii z rôznych daní, to nikomu v tom výpočte neprekáža. A ani jednoduchú otázku bytia si nikto nepoloží.

Takže nalejme si čistej pepsikoly:

  1. Keď ma niečo špehuje, tak to nepoužívam.
  2. Ak sú niekde dotácie z daní takého obrovského rozsahu, že presahujú „zisk“ nedá sa hovoriť o voľnom trhu, ale o spoločenskej solidarite.

Vznikajú potom zaujímavé dôsledky. Napríklad v prípade spoločenskej solidarity je úplne legitímne prichádzať s tvrdou kontrolou. Napríklad v prípade špehujúcich eštébákov je namieste postavenie mimo zákon.

Ale ono je to asi inak. Nemálo z nás by asi chcel byť tam, na tej druhej strane. Dostávať dotácie len tak, mať k dispozícii špehovacie dáta.  Spoločnosť poskladaná z takýchto charakterov asi ani nemôže byť iná. Taká spoločnosť sa asi naozaj musí radovať zo zisku tvoreného daňami a zo služieb zadarmo zaplatených osobnými dátami.