K mobilným verziám webov a jedna spätná väzba ako bonus

Mobilná verzia? Prečo nie, ak nemáte nič iné na robote. Viete, ono to musí mať význam pre obe strany.

Má to zmysel pre majiteľa webu?

Z nejakej morálnej povinnosti vznikne raz nejaká mobilná verzia a akékoľvek ďalšie snaženie v rozvoji tej mobilnej verzie zo strany majiteľa webu už nemá čo hnať. Takto to bolo za čias TXT mobilných verzii a ani dnes to nebude iné.

Reakcia na:

Pokiaľ sa váš biznis dokonca týka mobilov, tak je to už povinnosť a dokonca bez ohľadu na nejaký viditeľný obchodný efekt.

Ísť alebo neísť do podpory mobilných zariadení na svojom webe? (spravodaj)

Vyššie princípy sú cesta do zabudnutia, že na serveri vôbec niečo ako mobilnú verziu máte.

Ale chápem, že je to problematické. Momentálne nie sú mobilný zákazníci, takže vyvíjať mobilnú verziu nemá zmysel. Keď budú zákazníci, tak už budú dávno navyknutý na mobilné verzie, do ktorých konkurencia s predstihom a veľkou stratou energie investovala.

Prípadne iná pekelná špirála: Kým tomu neurobíte marketing, tak to nemá zmysel. Kým to nemáte, nemáte čomu robiť marketing.

Má to pre vášho zákazníka zmysel?

Z pohľadu užívateľa by som to charakterizoval stručne:

Do mobilnej verzie patrí tá podmnožina vášho veľkého webu, ktorá  prinesie mobilnému/gaučovému užívateľovi hodnotu mimo veľkého počítača na ulici alebo na gauči.

Ak nemáte nič také, čo by mobilný/gaučový užívateľ mohol využiť, aspoň upravte základný web, aby sa dobre používal aj na obrazovkách s menším rozlíšením. Keď už k vám zavíta, nech aspoň nenadáva.

Ako to tu po sebe formulujem a redigujem, napadla mi jedna sarkastická spätnoväzobná formulka: Ak nemáte čo ponúknuť užívateľovi na gauči, asi nie je všetko v poriadku s  b2c biznismodelom.

Skoro desaťročná skúsenosť

Po tom, ako si vyskúšate všetky nepoužiteľné spôsoby vychutnávania si internetu ako aktívneho média, nakoniec si postavíte do prostred obývačky poriadne PC (alebo MAC ak ste ovocinári) a mobily, tablety, UMPC, PDA, prehrávače, netbooky, laptopy a ostatnú háveď postavíte na roveň perifériám ako sú myš, klávesnica pracovný a prezentačný monitor či reproduktory.

Nakoniec totiž prídete na to, že používať perifériu ako centrum je práve tak veľká strata, ako sa na prvý pohľad zdá, že bude veľký prínos.

2 komentáre pri “K mobilným verziám webov a jedna spätná väzba ako bonus

 1. Text jednoduho zabúda na fakt, že niektorí ľudia nemajú žiadne imobilné zariadenia (oprava, krádež, dlhé cestovanie…) alebo PC používajú ako dátový server alebo výkonnú perifériu.

 2. pekne doplnenie toho co som v mojom texte nevedel vykoktat

  len bacha mobilna verzia nemusi byt podmnozina 🙂

  moze to byt proste to iste 🙂

  proste staci iba ludom pripominat ze ludia s mobilnymi zariadeniami pribudaju. kludne aj netbook s 9″ obrazovkou uz ma ine podmienky na web ako velky stroj.

  heslo: neserte ma, ponahlam sa

  to je nieco, co si opakuje podvedomie navstevnika ;)))

Komentáre sú uzavreté.